بازی با برزیل امکانپذیر نیست/ دوره من شبیه به زمان قلعه‌نویی شد
بازی با برزیل امکانپذیر نیست/ دوره من شبیه به زمان قلعه‌نویی شد

وحید شمسایی در گفتگو با خبرنگار مهر، آخرین برنامه‌های آماده سازی تیم ملی فوتسال ایران را تشریح کرد و شرایط فعلی اش را شبیه به دوران کاری امیر قلعه نویی در تیم ملی فوتبال دانست. وی همچنین توضیحاتی درباره دلیل عملی نشدن برگزاری بازی دوستانه با برزیل و خداحافظی یک بازیکن ملی پوش ارائه کرد. […]

وحید شمسایی در گفتگو با خبرنگار مهر، آخرین برنامه‌های آماده سازی تیم ملی فوتسال ایران را تشریح کرد و شرایط فعلی اش را شبیه به دوران کاری امیر قلعه نویی در تیم ملی فوتبال دانست. وی همچنین توضیحاتی درباره دلیل عملی نشدن برگزاری بازی دوستانه با برزیل و خداحافظی یک بازیکن ملی پوش ارائه کرد.
مشروح گفتگوی شمسایی در ادامه می‌آید:
* خبرگزاری مهر – بعد از بازگشت از مرحله مقدماتی فوتسال قهرمانی آسیا، آیا برنامه‌هایتان را برای مرحله نهایی این رقابت‌ها به فدراسیون فوتبال و کمیته فوتسال ارائه کرده‌اید؟
– وحید شمسایی: جلسه خیلی خوبی با آقای جابری رئیس سازمان لیگ فوتسال داشتیم. تفکرمان این است که لیگ فصل آینده زودتر شروع شود که دو دلیل داریم: اول اینکه خیال بازیکن بابت قراردادش راحت است و دوم اینکه بازیکنان قبل از جام ملت‌های آسیا، در شرایط مسابقه باشند. در اروپا، فاصله تعطیلی بین فصل حداکثر ۴۵ روز است ولی اینجا فاصله بین دو فصل در فوتسال به چهار، پنج ماه می‌رسد. باور کنید وقتی اردوی اول تیم ملی را در فروردین تشکیل دادیم، باوجود اینکه تنها ۱۲ روز از پایان لیگ گذشته بود، بازیکنان انگار ناآماده بودند. برای همین اصرار داریم که هفت، هشت هفته از لیگ گذشته باشد و ما اردوی تیم ملی را برای مسابقات قهرمانی آسیا آغاز کنیم. تیم ملی جایی نیست که بازیکن آماده شود بلکه جایی است که بازیکنان با هم هماهنگ بشوند.
* در نهایت آیا با درخواست شما موافقت شده است؟
– جلساتی با آقای اصولی (سرپرست کمیته فوتسال)، کریمیان (سرپرست تیم ملی) و جابری داشته‌ایم. قول دادند لیگ از تیرماه شروع بشود؛ احتمالاً از ۱۸ یا ۲۰ تیر ماه لیگ شروع بشود.

دیدار تیم ملی فوتسال ایران با مالدیو

* برنامه‌هایتان برای تشکیل اردو به چه شکلی است؟ آیا اردوهای کوتاه مدت و مقطعی برگزار می‌کنید و یا خواهان تعطیلی لیگ در هفته‌های منتهی به جام ملت‌ها و برگزاری اردوی بلندمدت هستید؟
– دو برنامه داریم. اولویت ما این است که در یک ماه منتهی به جام ملت‌های آسیا، اردو را تشکیل بدهیم. این یک ماه برای ما خیلی کاربردی و مهم است. اگر این برنامه عملی نشود، مجبور می‌شویم اردوهای مقطعی برگزار کنیم ولی هر اردو باید با بازی دوستانه و تدارکاتی به پایان برسد در غیر این صورت فایده‌ای ندارد. بعد از جام جهانی لیتوانی، در خدمت خیلی از بازیکنان سابق نبودیم. بهتر است بگوییم این تیم، تیم جدید است. بنابراین بازیکنانش باید بیشتر کنار هم بازی کنند. هر مسابقه تدارکاتی به اندازه ۴۰ جلسه تمرین است.
* در شرایطی که فدراسیون فوتبال روزهای نرمال‌تری داشت بازی‌های دوستانه برای فوتسال به سختی فراهم می‌شد. باتوجه به شرایط بلاتکلیفی فدراسیون، چقدر امیدوار هستید درخواست‌ها برای بازی دوستانه عملی شود؟
– می‌دانیم که فدراسیون فوتبال درگیر مجمع است ولی ما هم بازی می‌خواهیم. در مرحله مقدماتی جام ملت‌های آسیا، سه بازی با تیم‌های خیلی معمولی داشتیم ولی بدون تعارف باید بگویم در بعضی از لحظات بازی مشکل داشتیم. فوتسال آسیا خیلی پیشرفت کرده است. اندونزی با محمد هاشم زاده فوق العاده کار کرده است و این تیم را یک زنگ خطر می بینم. در واقع آنها با تیم زیر ۲۰ سال هم در مسابقات قهرمانی آسیا که چند سال پیش در تبریز حاضر شدند، خطرناک بودند. ترکمنستان با بازی فیزیکی و نوع دفاع کردن نشان داد پیشرفت کرده است. ژاپن پنج سال است که بازیکنانش را تغییر داده است و ازبکستان هم حتی نسبت به جام جهانی، چهار – پنج بازیکنش را تغییر داده بود. اگر نگاه ما را به جلو نباشد ضرر می‌کنیم.
* چند هفته پیش در نشست خبری خود اعلام کردید مذاکراتی با سرمربیان آرژانتین و پرتغال برای انجام بازی دوستانه داشته‌اید. سرنوشت این مذاکرات به کجا رسید؟
– مذاکره با آرژانتین را سفت و سخت جلو رفته‌ایم. حتی با کمیته فوتسال صحبت کردیم تا نامه‌هایش را بزند. در نظر داریم با این تیم قبل از جام ملت‌های آسیا دیدار کنیم. یک بازی با حریف قدرتمند حتی اگر با نتیجه باخت به پایان برسد به اندازه چند مسابقه متوسط ارزش دارد. پرتغال هم مثل ما منتظر زمان شروع لیگ است و هنوز جواب قطعی به ما نداده‌اند. برنامه ما برای بازی‌های دوستانه از تیم‌های سخت و قدرتمند شروع می‌شود و پیش بینی‌های دیگری هم داریم. باید ببینیم کدام یک عملی می‌شود.
* آیا برای دیدار با برزیل هم برنامه‌ای داشتید؟
– صحبت‌هایی شد. زمانی که ما می‌توانستیم با برزیل بازی کنیم، این تیم باید به مصاف ژاپن برود و تقویمشان پر است. زمانی هم که برزیل به ما پیشنهاد داد، ما درگیر مسابقات آسیایی هستیم و بنابراین بازی با این تیم فعلاً امکانپذیر نیست.

تیم ملی فوتسال ایران در مرحله مقدماتی قهرمانی آسیا

* همانطور که اشاره کردید در بازی‌های مرحله مقدماتی تیم ملی ما مقابل قرقیزستان و ترکمنستان برای لحظاتی دچار مشکل شد. این موضوع برای شما نگران کننده نیست که در مرحله نهایی مقابل تیم های قدرتمندتر با چالش مواجه شوید؟
– بازیکنان جدیدی به تیم ملی دعوت شده‌اند و گرفتن جای بازیکنانی که روی سکوی سوم جام جهانی فوتسال رفته‌اند، استرس دارد. به هر حال مبنای کار در تیم ملی بزرگسالان با تیم‌های جوانان و امید فرق دارد. هماهنگی بازیکنان جدید در کنار هم نیاز به زمان دارد و احتمال آسیا برای مربی هم هست. علاوه بر این، فدراسیون فوتبال با سرپرستی اداره می‌شود. اگر چیزی بخواهیم باید بعد از نامه نگاری به هیات رئیسه برود و مجمع برگزار شود. این زمان را می‌توانم به دوران انتقالی فدراسیون فوتبال و سرمربیگری امیر قلعه نویی در تیم ملی فوتبال تشبیه کنم. با این حال ترسی ندارم. از حرف «این» و «آن» نمی‌ترسم. از روزی که قراردادم را با تیم ملی امضا کردم گفتم یک ثانیه، یک دقیقه، یک ساعت و یک روز امکان دارد بگویند دیگر تو را نمی‌خواهیم. برای تیم ملی کیسه ندوخته‌ام. اگر به تیم ملی آمده‌ام به این خاطر است که مدیون فوتسال هستم. مدعی نیستم که قهرمان آسیا یا جهان می‌شویم.
* احمد اسماعیل پور هم از تیم ملی فوتسال خداحافظی کرد؛ در حالی که شما او را دعوت کرده بودید و به خاطر دیر رسیدن به اردو خط زدید.
– احمد یکی از دوست داشتنی ترین بازیکنان تیم ملی و همبازی من در فولاد ماهان و تیم ملی بود. او بازیکن بسیار تاثیرگذار و منضبطی بود و هیچ موقع حاشیه‌ای از این بازیکن ندیدم. از خداحافظی احمد ناراحتم و تیم ملی او را از دست داد. خودم تلفنی با او صحبت کردم. می‌توانست به تیم ملی کمک کند ولی تصمیمش را گرفته است و برایش احترام قائلم. تا یک بازیکن دیگر در فوتسال ایران به اندازه اسماعیل پور رشد کند زمان زیادی لازم است. او می‌توانست در بازی‌ها تعیین کننده باشد.
* اما اسماعیل پور در مصاحبه اش عنوان کرد که از شما و کادر فنی تیم ملی به خاطر خط خوردنش دلخور است.
– گفتم که احمد یکی از بی حاشیه ترین فوتسالیست‌های ما بوده است. سعادت نصیب من نشد که در تیم ملی در خدمت او باشم و از تجربه و بازی‌های درخشانش استفاده کنم. از خداحافظی احمد شوکه شدم چون واقعاً دوست داشتنی است. به عنوان رفیق و برادر و بزرگ‌تر به احمد می گویم به خاطر روزهای قشنگی که برای فوتسال ایران رقم زدی، از تو ممنون هستم.
* به عنوان سئوال پایانی؛ با جدایی علی صانعی از تیم فوتسال جوانان آیا شما بر این تیم نظارت خواهید داشت و گزینه‌ای را برای سرمربیگری به کمیته فوتسال معرفی کرده‌اید؟
-من هیچکس را معرفی نکرده‌ام. صانعی زحمت زیادی برای فوتسال جوانان کشید و با همکارانش وقت زیادی را صرف استعدادیابی و اردوها کرد. فوتسال جوانان تخصص صانعی بود ولی نباید از قافله عقب بمانیم. باید یک نفر جایگزین شود. استعدادیابی در فوتسال جوانان پروسه سختی دارد و من نمی‌توانم به آن ورود کنم. به آقای ماجدی و اصولی گفتم که فوتسال ما نیاز به یک تیم پشتوانه دارد حالا اسمش را بگذاریم تیم «ب» یا تیم امید. باید برای این تیم و تیم جوانان تمهیداتی اندیشیده شود.