بهشت استان بوشهر خشکید/ آبرسانی به «جم» در پیچ و خم وعده‌ها
بهشت استان بوشهر خشکید/ آبرسانی به «جم» در پیچ و خم وعده‌ها

بوشهر- مردم شهرستان جم سال‌ها است که با کم‌آبی روبرو هستند و مسئولان نیز همچنان وعده آبرسانی از سیراف به جم را می‌دهند ولی هنوز خبری از تحقق وعده‌ها و تامین نیازهای مردم نیست.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها- علی اکبر قیصری: شهرستان جم در جنوب استان بوشهر محل استقرار صنایع عظیم گاز و همچنین میزبان خانواده بسیاری از پرسنل شرکت‌های مستقر پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌های منطقه است.
جم که از سالیان گذشته یکی از نقاط سرسبز و خوش آب و هوای استان بوده، این روزها به دلیل کم بارشی و برداشت بی‌رویه آب توسط شرکت‌های مستقر، تأمین آب فضای سبز و کشاورزی سبب شده تا دیگر مانند گذشته نباشد.حضور صنعت باعث شده مردم این شهرستان برای تأمین آب مورد نیاز خود دچار مشکل باشند و حتی علی‌رغم وعده‌های مکرر متولیان امر، همچنان شاهد بحران بی آبی باشند.
این روزها اکثر مردم روستاها و شهر جم از نبود آب حرف می‌زنند و از مشکلات زندگیشان به دلیل کمبود آب می‌گویند چراکه آب جم برخلاف دیگر شهرهای استان فقط از منابع آبی زیرزمینی تأمین می‌شود.
مهمترین برنامه جبران کمبود آب برای جم، اتصال این شهرستان به آب‌شیرین‌کن سیراف بود که با وجود گذشت یک دهه از زمان تعیین شده برای پایان آن، بخشی از خط لوله، برق و تأسیسات مربوط به آن تکمیل نشده است.
آب در بیشتر نقاط جیره بندی است
یکی از شهروندان جمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آب در بیشتر روستاهای شهرستان جیره بندی است، اظهار داشت: طی ۷۲ ساعت کمتر از ۴ ساعت آب داریم.
محسن غلامی از مسئولان خواستار اقدامی برای رفع مشکل بحرانی شد و با ابراز گلایه از آنان افزود: متأسفانه متولیان امر امر برای تأمین آب شهرستان عملکردی ضعیفی دارند و همیشه وعده جدیدی می‌دهند.
وی از وضعیت بحرانی آب در چند روز گذشته و شرایط سخت بی آبی در روستای خود گفت و تأکید کرد: پرسنل نفت، گاز و پتروشیمی در شهرک‌های مسکونی جم ساکن هستند و به دلیل اینکه آب این شهرک‌ها از طریق تانکر از سیراف به جم می‌آید و مشکلی در حوزه آب ندارند، اما مردم روستاهای جم هر روز مشکل آب دارند.

دشت جم در حال نابودی است
رئیس شورای شهر جم در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه دشت جم و منابع آبی آن در حال نابودی است، اظهار داشت: وضعیت آب شهرستان جم از نظر کیفی و کمی فاجعه بار است.
سیدعلی رضا سجادی افزود: هر روز شهروندان با مراجعه حضوری، ارسال پیامک و تماس تلفنی مشکلات آب شهر جم را به ما اعلام می‌کنند.
وی وضعیت فعلی آب شهر و شهرستان جم بسیار دردناک و تأسف بار توصیف کرد و تأکید کرد: بسیاری از نقاط شهر در ۲۴ ساعت هیچ گونه آبی در شبکه آبرسانی ندارند.
سجادی با اشاره به اینکه مسئله آب جم باید از چند طریق مختلف پیگیری شود، تصریح کرد: اتمام پروژه آب سیراف به جم، سد سرچشمه، سد کلاکل در بخش مرکزی می‌تواند به صورت همزمان کمک زیادی به رفع بحران آب شهرستان کند.
وی با ابراز گلایه از متولیان امر گفت: هیچ گوش شنوایی در مقابل بحران آب در جم وجود ندارد، شوراها نهایت می‌توانند تذکر و یادآوری کنند، از ابتدا شروع به کار شورا همه توان خود برای رفع کمبود آب گذاشتیم، اما کارگشا نیست.
مردم از شنیدن وعده خسته شدند
رئیس شورای شهر جم اضافه کرد: فرماندار شهرستان جم به خوبی در حوزه آب ورود کرده و شاهد تلاش‌های ایشان هستیم اما رفع این مشکل بحرانی نیاز به عزم جهادی و پیگیری در سطح ملی دارد.
وی خاطر نشان کرد: در صورت ادامه این وضعیت طی دو سال آینده زندگی در جم با مشکلات فراوانی روبرو خواهد شد و بیم آن می‌رود که شاهد مهاجرت مردم به سایر نقاط کشور باشیم.
سجادی با بیان اینکه در کنار مردم بومی جم، خانواده‌های پرسنل نفت، گاز و پتروشیمی نیز قطعاً در آینده با مشکل کم آبی مواجه خواهند شد، یادآور شد: باید کار تبلیغی کردن و شعار دادن در زمینه آب جم کنار بگذاریم، مردم دیگر از شنیدن وعده خسته شدند.
تشکیل یک تیم قوی برای پروژه حیاتی
نماینده مردم جنوب استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جلسه‌ای با حضور رئیس شورای شهر و فرماندار جم، اظهار داشت: به وزیر نفت و وزیر نیرو نامه نوشته شد و درخواست کردیم که پروژه‌ی آبرسانی به جم که از سال ۸۶ شروع شده، مجدداً تعیین تکلیف شود.
حجت‌الاسلام موسی احمدی از وعده جدید اتمام بخشی از پروژه خط انتقال آب سیراف به جم گفت و تصریح کرد: اگر می‌گوئیم تا پایان سال آب به شهرستان جم می‌رسد به دلیل حساسیت بالای ما در سطح وزارت نیرو و نفت و انعکاس مشکلات منطقه است که امیدواریم به سرانجام خواهد رسید.

وی از اعتبار سنگینی برای این پروژه خبر داد و یادآور شد: در جلسه‌ای مبلغ ۱۷۰ میلیارد تومان وزارت نفت و ۲۵۰ میلیارد تومان وزارت نیرو برای اتمام این پروژه تصویب شد، انتظار می‌رود با توجه به تقسیم کار انجام شده این پروژه به سرانجام برسد.
احمدی از تشکیل یک تیم قوی برای این پروژه حیاتی خبر داد و ابراز امیدواری کرد: با توجه به اعتبارات و پشتوانه اعتباری تعیین شده تا بهمن و اسفندماه ۱۴۰۱، ۱۰ هزار مترمکعب آب به شهرستان جم خواهد رسید.
وعده آبفا برای افتتاح
شرکت آب و فاضلاب استان بوشهر چندی پیش با اشاره به تکمیل و راه اندازی پروژه آب‌شیرین کن سیراف به جم در قسمت‌های آبگیری و برداشت آب از دریا، مخازن، تأسیسات ، سالن RO و بخشی از تجهیزات اعلام کرد: این تجهیزات جهت راه اندازی فاز اول آبشیرین کن به ظرفیت ۱۰ هزار متر مکعب توسط سرمایه گذار خرید و نصب شده است.
روابط عمومی شرکت آبفای استان عمده فعالیت باقیمانده این پروژه جهت آبرسانی به جم، تکمیل خط انتقال برق آن دانست و افزود: به لحاظ تخصصی بودن موضوع و جهت تسریع در عملیات به شرکت توانیر واگذار شده است.
اینکه آبفای استان بوشهر از وعده پیگیری، تخصیص اعتبار و خرید تجهیزات و تکمیل این پروژه خبر می‌دهد برای مردم شهرستان جم در این بحران بی آبی و وضعیت دردناک ایجاد شده که همواره شاهد وعده‌های جدید هستند، تغییری ایجاد نمی‌کند.
نکته مهم و دردناک بحران بی آبی در جم و عدم تکمیل خط انتقال آب به جم؛ وجود مافیای تانکرسیم است که با سود گزاف آب ۲۴ ساعته و باکیفیت برای شهرک‌های مسکونی نفت، گاز و پتروشیمی جم تأمین می‌کنند.
با این حال مردم جم در این شرایط بحرانی کمبود آب از مسئولان ارشد استان بوشهر و متولیان امر خواستار تشکیل یک کارگروه ویژه و تخصصی برای پیگیری تنش آبی در شهرستان هستند.