حضور انبوه مسافران نوروزی در کنار ساحل/مسائل فرهنگی فراموش نشود
حضور انبوه مسافران نوروزی در کنار ساحل/مسائل فرهنگی فراموش نشود

بوشهر- با توجه به حضور میلیونی مسافران و گردشگران در ایام نوروز، باید ضمن توجه به مسائل فرهنگی، مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از ناهنجاری‌ها انجام شود.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها – مهدی عبدی: استان بوشهر به عنوان یکی از نقاط هدف گردشگری در ایام نوروز محسوب می‌شود و هر ساله در این ایام مردم از نقاط مختلف کشور در این استان حضور می‌یابند و تعطیلات خود را سپری می‌کنند.

شهرستان دیر به عنوان بزرگترین بندر صیادی کشور دارای زیبایی‌های چشم‌نوازی است که بخش زیادی از مسافران نوروزی برای دیدن این زیبایی‌ها و گذران تعطیلات نوروزی این منطقه را به عنوان مقصد سفر خود انتخاب می‌کنند.

با توجه به پیش‌بینی‌های اعلام شده توسط مسئولان استان بوشهر مبنی بر حضور میلیونی مسافران و گردشگران در ایام نوروز، باید ضمن توجه به مسائل فرهنگی، مراقبت‌های لازم برای پیشگیری از ناهنجاری‌ها انجام شود.

حضور مسافران نوروزی در کنار سواحل در کنار خوبی‌هایی که همراه خود دارد، گاهاً منجر به بروز برخی ناهنجاری‌ها می‌شود که با وجود تعداد بسیار کم این ناهنجاری‌ها، باز هم نیازمند مراقبت ویژه است.

لزوم نظارت بر رعایت مسائل فرهنگی

حجت الاسلام سیدعلی حسینی امام جمعه دیر صبح سه‌شنبه در نشست شورای فرهنگ عمومی با تبریک اعیاد شعبانیه و میلاد حضرت مهدی (عج)، اظهار داشت: با توجه به در پیش بون نوروز باید مراقبت‌های لازم در این زمینه انجام شود.

وی با اشاره به پیش بینی مسئولین مبنی بر حضور هشت تا ۹ میلیونی مسافران نوروزی در استان بوشهر، ادامه داد: علاوه بر مسئله فراهم کردن امکانات رفاهی و بهداشتی لازم برای حضور مسافران، باید در خصوص نظارت بر رعایت مسائل فرهنگی و ارزش‌های اسلامی و همچنین پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونا برنامه ریزی شود.

وی با تاکید بر هم افزایی دستگاه‌ها، خاطرنشان کرد: استفاده از ظرفیت نیروهای جوان خودجوش مردمی در کنار نیروی انتظامی، سپاه و بسیج جهت اجرای برنامه‌های پرمحتوای فرهنگی در ایام نوروز و امر به معروف و نهی از منکر ضروری است.

رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان دیر با بیان اینکه هدف امام زمان (عج) مقابله با منکرات و برقراری عدالت است، افزود: در مقابل منکرات جامعه باید فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر که زمینه ساز ظهور است، را تقویت کنیم.

وی با تاکید بر لزوم تبیین مسئله انتظار، عنوان کرد: امروزه در مقابل شیادان مدعی مهدویت و رابطه با امام زمان (عج)، شبهات غیبت و وجود و طول عمر امام زمان (عج) نیاز به روشنگری و کار فرهنگی است.

امام جمعه دیر خواستار همکاری همه دستگاه‌ها در اجرای جشن بزرگ نیمه شعبان شد و تاکید کرد: ستاد و کمیته دائمی مناسبت‌های شهرستان تشکیل و صندوق حمایتی برای کمک به برگزاری مراسم مختلف فرهنگی و مذهبی راه اندازی شود.

فرهنگ سازی برای رعایت شئونات اسلامی

معاون سیاسی، اجتماعی و امنیتی فرماندار شهرستان دیر با تبریک میلاد حضرت علی اکبر (ع)، با اشاره به برگزاری جلسات متعدد برای ساماندهی ساحل، گفت: همه باید کمک کنیم فرهنگ جامعه سالم و ارزش‌های اسلامی حفظ شود.

مصطفی فخرایی افزود: حضور مسئولین در ایام نوروز در سواحل در کنار اجرای برنامه‌های فرهنگی و دینی نوعی فرهنگ سازی برای رعایت شئونات اسلامی است.

از ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها غافل نشویم

فرمانده سپاه سیدالشهدا شهرستان دیر گفت: در کنار توجه به فراهم کردن امکانات پذیرایی از مسافران نوروزی نباید از برخی ناهنجاری‌ها و آسیب‌های اجتماعی غافل شویم.

سرهنگ ایرج سلیمانی افزود: در ایام نوروز گشت‌های امر به معروف و نهی از منکر بسیج در ساحل شهر دیر مستقر می‌شوند که نیاز به پشتیبانی و حمایت نیروی انتظامی و فراهم کردن امکانات لازم توسط مسئولان برای آنان است.

متأسفانه گاهی اوقات شاهد هنجارشکنی‌هایی در بازدید گردشگران از نقاط گردشگری شهرستان هستیم که انتظار می‌رود میراث فرهنگی به لیدرهای آنها تذکرات لازم را بدهد وی عنوان کرد: پخش اذان، اقامه نماز جماعت و اجرای برنامه‌های فرهنگی دیگر در ساحل در دستور کار قرار دارد که در کنار آن می‌توان زمینه‌ای برای پخش فیلم‌های سینمایی شاد و جذاب نیز فراهم کرد.

فرمانده سپاه شهرستان دیر تاکید کرد: متأسفانه گاهی اوقات شاهد هنجارشکنی‌هایی در بازدید گردشگران از نقاط گردشگری شهرستان هستیم که انتظار می‌رود میراث فرهنگی به لیدرهای آنها تذکرات لازم را بدهد.

وی افزود: برگزاری برنامه‌ها در سطح شهرستان باید با مجوز مراجع ذیصلاح مانند اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.

سلیمانی یادآور شد: گسترش نامگذاری صنوف، کافه‌ها و آرایشگاه‌ها به نام‌های غربی یکی دیگر از دغدغه‌هایی است که باید در این زمینه نیز تدبیری اندیشیده شود.

تبیین مسائل فرهنگی

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر شورای فرهنگ عمومی شهرستان دیر گفت: تبیین مسائل فرهنگی باید در دستور کار مدیران قرار گیرد و ضمن پرهیز از کلی گویی باید به عملیاتی کردن برنامه‌ها تمرکز داشته باشند.

غلامرضا ناطقی پور افزود: مقوله فرهنگ بخشنامه پذیر نیست بلکه برنامه پذیر است لذا ضمن خودداری از سیاسی کردن آن باید در حل و فصل مشکلات جامعه تلاش کنیم.

وی بیان کرد: شورای فرهنگ عمومی به تنهایی نمی‌تواند مشکلات اجتماعی را رصد و حل کند بلکه به حمایت و حضور و اظهار نظر تمام نهادهای فرهنگی باید کمک کنند مفهوم و جایگاه شورای فرهنگ عمومی را ارتقا کنیم.

ناطقی پور یادآور شد: با استفاده از ظرفیت نخبگان دانشگاهی و سایر افراد صاحب نظر نگاه ویژه ای به مهندسی فرهنگی شهرستان داشته باشیم.