دلبری مهاجم ایران برای غول‌های ایتالیا/ طارمی در میلان یا رُم؟
دلبری مهاجم ایران برای غول‌های ایتالیا/ طارمی در میلان یا رُم؟

به گزارش خبرنگار مهر، عملکرد درخشان مهدی طارمی در تیم فوتبال پورتو پرتغال و ادامه این روند در جام جهانی با پیراهن تیم ملی ایران باعث شده تا رسانه‌های معتبر در کشورهای اروپایی از احتمال انتقال این مهاجم به یک تیم بزرگ خبر بدهند. طارمی سومین فصل حضورش در تیم پورتو را در حالی سپری […]

به گزارش خبرنگار مهر، عملکرد درخشان مهدی طارمی در تیم فوتبال پورتو پرتغال و ادامه این روند در جام جهانی با پیراهن تیم ملی ایران باعث شده تا رسانه‌های معتبر در کشورهای اروپایی از احتمال انتقال این مهاجم به یک تیم بزرگ خبر بدهند.
طارمی سومین فصل حضورش در تیم پورتو را در حالی سپری می‌کند که یکی از مهره‌های کلیدی این تیم در لیگ قهرمانان اروپا هم بود و باعث شد پورتو در گروهی که اتلتیکو مادرید اسپانیا در آن حذف شد، به عنوان صدرنشین صعود کند.
۵ گل و ۲ پاس گل در لیگ قهرمانان اروپا، ۶ گل و ۵ پاس گل در لیگ پرتغال و دو گل در سوپرجام پرتغال آماری است که طارمی تا در این فصل و پیش از حضور در جام جهانی از خود در پورتو بر جای گذاشته بود.
این آمار با به ثمر رساندن دو گل در دیدار تیم ملی ایران مقابل انگلیس در جام جهانی بهبود یافت. در این مسابقه هرچند ایران با نتیجه سنگین ۶ بر ۲ شکست خورد اما گل‌های طارمی او را به یکی از سوژه‌های نقل و انتقالاتی جام جهانی تبدیل کرده است.

طارمی در بازی ایران و انگلیس

یکی از کسانی که توانایی‌های طارمی را پیش از بازی با انگلیس تمجید کرده بود، «ریو فردیناند» مدافع سابق منچستر یونایتد بود: «این پسر می‌داند چگونه گل بزند. او تقریباً ترکیبی بین پست ۹ و ۱۰ است. مشکلی با توپ‌گیری از عقب و حرکت به سمت دروازه ندارد.»
شاید به خاطر همین تمجیدها بود که نام طارمی برای حضور در لیگ برتر انگلیس و تیم‌هایی چون آرسنال و یونایتد بر سر زبان‌ها افتاد. روز گذشته بعضی از رسانه‌های انگلیس پیشنهاد دادند این مهاجم ایرانی می‌تواند گزینه مناسبی برای خط حمله منچستریونایتد به جای «کریستیانو رونالدو» باشد.
همزمان روزنامه «ابولا» پرتغال که در هفته‌های گذشته و قبل از جام جهانی از علاقه آرسنال به جذب طارمی خبر داده بود، ضمن انتشار خبر جدایی رونالدو از یونایتد، تأیید کرد که دو گل طارمی به انگلیس باعث افزایش علاقه بازار نقل و انتقالات به این مهاجم ایرانی شده است.

علاوه بر این، نشریه calciomercato ایتالیا هم بعد از بازی ایران و انگلیس نام طارمی را در کنار دو باشگاه بزرگ این کشور یعنی میلان و آاس رم قرار داد و اعلام کرد این مهاجم می‌تواند گزینه خوبی برای تقویت خط حمله دو تیم باشد.
در بخشی از گزارش این نشریه با اشاره به شکست سنگین ایران مقابل انگلیس آمده است: «در هر صورت طارمی با وجود این شکست، یک بار دیگر اگر لازم بود نشان داد که یک مهاجم سطح بالاست. مهاجم ایرانی ۳۰ ساله یکی از اعضای اصلی تیم تحت رهبری سرجیو کونسیسائو است. جام جهانی به سختی آینده او را تغییر خواهد داد، اما نام او می‌تواند برای تیم‌های ایتالیایی بین بازار نقل و انتقالات ژانویه و ژوئن دوباره مطرح شود.»

رسانه ایتالیایی سپس به بحث انتقال طارمی به میلان که در نقل و انتقالات تابستانی مطرح شده بود، پرداخت و نوشت:
«تابستان گذشته صحبت از طارمی برای میلانِ استفانو پیولی بود. با این حال، در پایان به دلیل تقاضای بالا از سوی پورتو، از بررسی ساده فراتر نرفت. قرارداد این بازیکن تا ۳۰ ژوئن ۲۰۲۴ است و پورتو به دنبال تمدید قرارداد است اما هنوز توافق به دست نیامده است. بنابراین، تلاش جدید در ژانویه منتفی نیست، حتی اگر باشگاه پرتغالی همچنان به دنبال ارقام بزرگ برای مهاجمش باشد: حداقل برای ربودن او از چنگ پینتو داکاستا (رئیس پورتو) ۲۵ میلیون یورو نیاز است.
در تابستان اما اگر او قرارداد خود را تمدید نکند، دوازده ماه پس از انقضا شرایط ممکن است تغییر کند. و در این صورت، رم با سرمربیگری ژوزه مورینیو نیز می‌تواند با ارقام پایین‌تر وارد رقابت شود. دو باشگاه ایتالیایی نیاز به تقویت خط حمله دارند و طارمی مطمئناً می‌تواند ایده خوبی باشد.»
به گزارش خبرنگار مهر، در هر صورت طارمی در صورتی که بتواند در دو بازی باقیمانده ایران در مرحله گروهی جام جهانی مقابل ولز و آمریکا هم گلزنی کند، بدون شک باشگاه پورتو کار سختی برای تمدید قرارداد او و یا حفظ این مهاجم خواهد داشت.
قرارداد طارمی سال آینده به پایان می‌رسد و پورتو تلاش‌هایی برای تمدید قرارداد او تا سال ۲۰۲۶ انجام داده بود اما طارمی ظاهراً همه چیز را به بعد از جام جهانی موکول کرده است.
او پیش از بازی با انگلیس هم در گفتگو با خبرنگاران پرتغالی در خصوص احتمال جدایی از پورتو در صورت درخشش در جام جهانی، این احتمال را رد نکرد و گفت که فعلاً تمرکزش روی بازی‌های تیم ملی است.