سامانه ملی نظام مراقبت راه‌اندازی شد
سامانه ملی نظام مراقبت راه‌اندازی شد

بوشهر- در مراسمی با حضور سرپرست معاونت پرورشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش، سامانه نظام مراقبت اجتماعی تحت عنوان خط ملی نماد راه‌اندازی شد.

به گزارش خبرنگار مهر، سرپرست معاونت پرورشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش ظهر چهارشنبه در این آئین اظهار داشت: در حال حاضر ۱۲ هزار مشاور در خدمت دانش‌آموزان است برای خدمت‌رسانی بهتر به دانش‌آموزان ۵۰ تا ۶۰ هزار نفر نیروی جدید مشاور نیاز است.

اصغر باقرزاده مقابله با آسیب‌های اجتماعی را یک اولویت دانست و بیان کرد: برخی از آسیب‌ها دانش‌آموزان به سبب مواجه کمتر مربیان، معلمان و خانواده با آنان رو به افزایش است و غیرحضوری شدن آموزش‌ها گرایش دانش‌آموزان به سمت فضای مجازی و سرخوردگی در بین این قشر بیشتر شده است.

وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه نظام مراقبت اجتماعی تحت عنوان خط ملی نماد با شماره تلفن ۱۵۷۰ در بوشهر خاطرنشان کرد: از مهمترین اهداف این سامانه توجه به برنامه تعلیم و تربیت روحی، روانی و جسمی دانش‌آموزان است.

سرپرست معاونت پرورشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه ۳۵۰ مرکز مشاوره در کشور فعال شده است افزود: با راه‌اندازی خط ملی نماد توجه ویژه‌ای به آسیب‌های اجتماعی دانش‌آموزان می‌شود.

وی با بیان اینکه در سامانه یاد شده تهدید و خطرات اجتماعی دانش آموزان شناسایی می‌شود خاطر نشان کرد: نظام مراقبت اجتماعی بر اساس یک شبکه رسمی و ساختارمند تلاش و با دانش‌آموزان و اولیای آنها ارتباط برقرار می‌کند.

باقرزاده از بکارگیری افراد و کارشناسان و مشاوران مجرب و کارآزموده در سامانه یاد شده خبر داد و بیان کرد در این برنامه مراقبتی ضمن ارائه مشاوره به دانش‌آموزان و ارجاع آنان به متخصصان از توان سایر نهادهای مرتبط از جمله کمیته امداد، بهزیستی، نیروی انتظامی و سایر نهادهای فرهنگی و اجتماعی استفاده می‌شود.

سرپرست معاونت پرورشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش اضافه کرد: از حدود ۱۲۰ هزار مدرسه در کشور تعداد ۲۰ هزار مدرسه پایش و مابقی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در این پایش اطلاعات اولیه، وضعیت روحی و روانی دانش‌آموزان مورد بررسی قرار گرفته است خاطر نشان کرد: برخی از آنها نیاز مشاوره، مداخله و ارجاع به مراکز تخصصی دارند.