محرومیت قطب صادرات نفت کشور/ مردم جزیره خارگ همچنان گاز ندارند
محرومیت قطب صادرات نفت کشور/ مردم جزیره خارگ همچنان گاز ندارند

بوشهر- جزیره خارگ به عنوان قطب صادرات نفت کشور، همچنان از برخی از امکانات و زیرساخت‌ها محروم است که یکی از مهمترین مشکلات مردم این جزیره، عدم اتصال به شبکه سراسری گاز است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان بوشهر به عنوان قطب اقتصادی و انرژی کشور شناخته می‌شود و علاوه بر تأمین ۷۰ درصد از گاز مصرفی کشور توسط این استان، بیش از ۹۰ درصد نفت کشور نیز از پایانه‌های نفتی این استان صادر می‌شود.
این ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها باعث شده تا استان بوشهر را پایتخت انرژی کشور بمانند ولی برخی از مناطق این استان همچنان از داشتن برخی از زیرساخت‌های انرژی از جمله گاز محروم هستند.
جزیره خارگ به عنوان قطب صادرات نفت کشور، نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کند ولی مردم این جزیره از برخی از امکانات محروم هستند که یکی از آنها دسترسی به شبکه گاز است.
در حالی که همه شهرهای استان بوشهر به شبکه گاز سراسری متصل شده‌اند، فاصله جزیره خارگ با سرزمین اصلی باعث شده تا عملیات گازرسانی به خارگ همچنان دست‌نخورده باقی بماند.
در قطب اقتصادی کشور گاز نداریم
یکی از اهالی جزیره خارگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در حالی از استان ما به عنوان قطب تولید گاز کشور یاد می‌شود، همچنان در جزیره خارگ مردم بدون گاز هستند.
محمد باقری با اشاره به اینکه مردم مقاوم خارگ در دوره‌های مختلف حماسه‌های بزرگی را خلق کرده‌اند، تصریح کرد: این محرومیت‌ها حق مردم جزیره خارگ نیست.
یکی دیگر از اهالی جزیره خارگ به سختی‌ها خرید و جابجایی سیلندر گاز اشاره کرد و گفت: همه جای کشور شبکه گاز در دسترس مردم است ولی قطب اقتصادی کشور از داشتن این نعمت محروم است.
محمودی بر لزوم تلاش مسئولان برای ایجاد شبکه گاز برای مردم خارگ تاکید کرد و افزود: انتظار داریم مسئولان راهکارهای مناسبی را برای تأمین گاز مورد نیاز مردم اتخاذ کنند.

تأمین گاز از شرکت فلات قاره
ناصر ابراهیمی بخشدار ویژه خارگ با اشاره به محرومیت این جزیره از گاز، اظهار داشت: تنها نقطه‌ای از استان بوشهر که فاقد شبکه گاز رسانی است، جزیره خارگ است.
وی با اشاره به نگاه ویژه مدیران گاز استان بوشهر و شرکت فلات قاره خارگ افزود: در زمینه گاز رسانی به اهالی صبور جزیره خارگ با هم افزایی به وجود آمده در سطح جزیره و استان بوشهر اقدامات بسیار مناسبی صورت گرفته است.
بخشدار ویژه خارگ تصریح کرد: مقرر شده است که شرکت گاز استان بوشهر در صورت تأیید کیفیت گاز دریافتی از شرکت فلات قاره اقدامات بعدی توسط گاز استان صورت بپذیرد.
ابراهیمی گفت: همچنین مقرر شده است که عملیات عمومی، فلات قاره و بخشداری در راستای ایجاد ایستگاه همکاری لازم را با شرکت گاز استان بوشهر به عمل آورند.
گازرسانی به خارگ در دست بررسی است
مدیرعامل شرکت گاز استان بوشهر با اشاره به پوشش ۹۹ درصدی گازرسانی به شهرها و پوشش ۹۸ درصدی گازرسانی به روستاهای استان اظهار داشت: همه شهرهای استان بوشهر به غیر از خارگ دارای شبکه گاز هستند.
مسلم رحمانی گفت: در بخش شهری نیز موضوع گازرسانی به جزیره خارگ در دست بررسی است و طرح آن مرحله انجام کارهای فنی و مهندسی را طی می‌کند.
وی تصریح کرد: باید دید که قابلیت برداشت و گازرسانی از گازهای سرچاهی سکوی فروزان و انتقال آن به جزیره خارگ وجود دارد یا نه.