۴۱۰۰ نفر در استان بوشهر آزمایش اچ.آی.وی دادند
۴۱۰۰ نفر در استان بوشهر آزمایش اچ.آی.وی دادند

بوشهر- کارشناس برنامه کنترل اچ.آی.وی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در طول چهار هفته کمپین اچ.آی.وی در استان بوشهر تعداد چهار هزار و ۱۶۳ نفر آزمایش اچ.آی.وی دادند.

فاطمه برنجن در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: از این تعداد سه هزار و ۱۸ نفر در فعالیت‌های روتین و هزار و ۱۴۵ نفر در پایگاه‌های موقت مورد انجام تست اچ. آی.وی قرار گرفتند.
وی تصریح کرد: از این تعداد آزمایش تعداد ۱۰ نفر بیمار مثبت اولیه شناسایی شد که پس از انجام آزمایش‌های تأییدی با الیزای نسل چهار طبق الگوریتم تشخیص تاکنون پنج نفر آنان مثبت قطعی شدند.
برنجن افزود: بیماران شناسایی شده جهت دریافت مراقبت و درمان به مراکز مشاوره بیماری‌های معرفی می‌شوند تا با دریافت داروهای ضدویروسی زیر نظر فوکال پوینت مراقبت و درمان و تیم مراقب و درمان از کیفیت زندگی بهتری برخوردار شوند.
وی گفت: کمپین اطلاع‌رسانی ایدز امسال به مدت یک ماه از تاریخ ۲۰ آبان لغایت ۲۰ آذر با فعالیت‌های مختلف در دو محور «تقویت فعالیت‌های روتین و پایگاه‌های موقت به‌صورت ثابت یا سیار» در تمام شهرستان‌های استان با همکاری اداره کل بهزیستی و زندان‌های استان فعالیت‌های ارزنده‌ای انجام داده است.
این کارشناس اچ. آی.وی با بیان اینکه کمپین به پایان می‌رسد ولی فعالیت‌های تشخیص همچنان ادامه خواهد داشت گفت: انتظاری که از همشهریان عزیز داریم این است که در کمپین «من هم آزمایش اچ. آی.وی می‌دهم» به ما بپیوندند.
برنجن اظهار کرد: تشخیص اچ. آی.وی تنها با یک قطره خون از انگشت دست به‌صورت محرمانه، بدون ذکر نام و مشخصات فردی، رایگان و کمتر از ۲۰ دقیقه در تمام مراکز خدمات جامع سلامت شهری، روستایی، بیمارستان‌ها، مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری انجام می‌شود.
وی با بیان اینکه منتظر حضورتان در مراکز انجام تست هستیم خاطرنشان کرد: با انجام آزمایش اچ. آی.وی از وضعیت سلامت خود مطلع شویم.