ابهام در مورد بدهی مالیاتی سرخابی‌ها/ حساب دو تیم خالی می‌شود؟
ابهام در مورد بدهی مالیاتی سرخابی‌ها/ حساب دو تیم خالی می‌شود؟

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت ورزش و جوانان با همراهی وزارت اقتصاد و دارایی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال تهران را برای عرضه اوراق سهامی آنها وارد فرابورس کرده است تا ۱۰ درصد از سهام آنها از ۱۵ اسفند ماه سال جاری پذیره نویسی شود. سرخابی‌های پایتخت در حالی یک گام دیگر به سمت خصوصی سازی […]

به گزارش خبرنگار مهر، وزارت ورزش و جوانان با همراهی وزارت اقتصاد و دارایی باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال تهران را برای عرضه اوراق سهامی آنها وارد فرابورس کرده است تا ۱۰ درصد از سهام آنها از ۱۵ اسفند ماه سال جاری پذیره نویسی شود.
سرخابی‌های پایتخت در حالی یک گام دیگر به سمت خصوصی سازی قدم برداشتند که هنوز تکلیف برخی دارایی‌های آنها مشخص نیست.
از سوی دیگر بدهی‌های هر دو باشگاه به قدری زیاد است که نه تنها هر ساله باعث پرداخت جریمه به شاکیان داخلی و خارجی آنها می‌شود بلکه سازمان‌های داخلی نیز جزو طلبکاران مهم این باشگاه‌ها هستند.
حسین قربان زاده رئیس سازمان خصوصی سازی کشور در گفتگویی که یک هفته پیش در تلویزیون داشت، در خصوص زیان انباشته هر دو باشگاه عنوان کرد: آنها بین ۲۴۰ تا ۳۰۰ میلیارد تومان زیان انباشته دارند. موضوع مالیاتی هم باید به آن اضافه شود. استقلال و پرسپولیس می‌توانند بخشی از بدهی مالیاتی انباشته خود را پرداخت نکنند. این رقم برای استقلال ۹۸ میلیارد تومان و برای پرسپولیس ۱۹۳ میلیارد تومان است.
وی ادامه داد: علاوه بر این رقم نیز ۷۳ میلیارد تومان هم هست که استقلال باید و الزام دارد پرداخت کند و پرسپولیس نیز ۱۲۳ میلیارد تومان از مالیات خود را بدون قید و شرط پرداخت کند. رقم‌های دیگر مالیاتی نیز که ذکر شد ربطی به این مبالغ قطعی پرداختی ندارند و دو تیم می‌توانند با پیگیری‌های لازم آن را حل کنند.
بدهی کلان این دو باشگاه باعث شده تا هواداران و سرمایه گذارانی که علاقه به خرید سهام دارند با ابهام در این باره روبرو شوند که پول خرید سهام قرار است به عنوان یک سهامدار کمک و نقش اقتصادی در مسیر باشگاه‌داری باشد یا تمام عرضه‌های سهام و بازیگردان‌های اصلی آن قرار است بخش قابل توجهی از بدهی‌های مالیاتی را از این طریق پرداخت کرده و نفعی برای چرخه اقتصادی باشگاه‌ها نداشته باشد.
ابهام و نگرانی هواداران در این است که اگر پول برای سهام دادند و این پول مستقیم به حساب باشگاه نشست، اگر اداره مالیات تصمیم گرفت مطالباتش را از این دو باشگاه بردارد و برداشت، و حساب سرخابی ها دوباره خالی شد، تکلیف پول مردم و درآمدزایی باشگاه ها چه می شود؟
اداره مالیات در روزهای گذشته حساب برخی فدراسیون ها را به خاطر بدهی مالیاتی مسدود کرد که یکی از آنها فدراسیون تنیس بود. در این میان نه تنها حساب فدراسیون تنیس مسدود شد بلکه تمام داشته های مالی این فدراسیون هم به خاطر بدهی های مالیاتی برداشته و حساب فدراسیون خالی شد.
چه تضمینی وجود دارد که چنین اتفاقی برای استقلال و پرسپولیس رخ ندهد و حساب هایشان پس از خرید سهام توسط هواداران خالی نشود؟