ازصادرات ۱۱۰میلیون دلاری گلستان تا هدفگذاری برای اعزام ۵ میلیون زائر
ازصادرات ۱۱۰میلیون دلاری گلستان تا هدفگذاری برای اعزام ۵ میلیون زائر

استانها – ایرنا – مراکز و دفاتر استانی ایرنا در سراسر کشور امروز یکشنبه ۷ آذر ماه ۱۴۰۰ علاوه بر پوشش خبری و تصویری رویدادهای استانی، نسبت به انتشار گزارش ها و مصاحبه های با موضوعات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ورزشی اقدام کردند که در این گزارش جمع بندی به مهمترین آن اشاره می شود.

به گزارش گروه استانها، امروز مرکز ایرنا در خرم آباد در آستانه سفر رییس جمهوری به استان لرستان با انتشار گزارش های «۱۸۰ کارگر صدر فولاد خرم‌آباد در انتظار گرمای دوباره کوره‌ها» و «امید به پایان ۲۰سال بلاتکلیفی کتابخانه مرکزی خرم‌آباد در سفر هیات دولت» به بررسی مشکلات این استان پرداخته است.

دفتر ایرنا در گنبدکاووس هم با شادمهر نماینده مردم این شهر در مجلس درباره نوری وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش گفت وگویی انجام داد که او در این مصاحبه برنامه‌های وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش را قانع کننده دانست  .

همچنین این دفتر در خبری دیگری به نقل از مدیرکل گمرکات استان گلستان از صادرات ۱۱۰ میلیون دلاری امسال این استان به خارج از کشور از جمله قزاقستان، ترکمنستان، عراق، افغانستان، بلغارستان، رومانی، ایتالیا، روسیه، قرقیزستان، ازبکستان و پاکستان خبر داد.

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

امروز وزیر جدید آموزش و پرورش پس از دریافت رای اعتماد از مجلس شورای اسلامی با حضور در حرم امام راحل با آرمان های بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی تجدید میثاق کرد. او در این آیین از دست‌اندرکاران نظام تعلیم و تربیت خواست به اجرای اسناد تحول بنیادین کمک کنند.  
 

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

محرابیان وزیر نیرو هم که امروز برای بازدید از کارخانه های گروه صنعتی مپنا در شهرستان فردیس استان البرز به این استان سفر کرده است این گروه صنعتی را محصول تلاش و تدبیر نخبگان کشور دانست که در طول سال‌های گذشته تمام توان، اراده و علم خود را برای برپایی آن به کار گرفته‌اند.

از مرکز ایرنا در مشهد نیز خبر رسید که “ولف دیتریش هایم” سفیر اتریش در ایران به این شهر سفر کرده است. او که به دیدار شهردار مشهد رفته بود اقدام مسئولان ایران برای واکسیناسیون در مدت زمان کم و حجم زیاد را  بسیار خوب توصیف کرد و  گفته بود که :«از این مساله تعجب نمی‌کنیم زیرا تعداد زیادی از پزشکان ایرانی‌الاصل در اتریش هستند و می‌دانیم نظام سلامت ایران بسیار پیشرو است.»

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

پیشرفت های علمی کشور در سایه امنیت پایدار حاصل شده است. این تیتر خبری بود که به نقل از فرمانده قرارگاه منطقه ای شمال غرب نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی ایران بر روی خروجی مرکز ایرنا در ارومیه قرار گرفت.  کارنامه درخشانی نیروی دریایی در سال های بعد از انقلاب اسلامی در دفاع از کیان جمهوری اسلامی از جمله تاکیدات امیر سرتیپ علی حاجیلو بود.

بیش از ۱۷۰۰ روستای کرمانشاه از نعمت گاز برخوردار هستند ، عنوان خبری بود که مرکز ایرنا در کرمانشاه آن را از سوی مدیر عامل شرکت گاز استان کرمانشاه اعلام کرد. شهبازی همچنین گفت که میانگین برخورداری روستاهای کشور از نعمت گاز ۸۸ درصد است که در استان چهار درصد کمتر بوده که البته این مقدار در سال های قبل تا ۳۰ درصد نیز می‌رسید.

رئیس بسیج مستضعفین نیز که امروز میهمان مردم کرمان است در آئین آغاز بهره بردرای از طرح آبرسانی به ۶۳ روستای این استان بر رفع مشکلات با تاسی از مکتب شهید سلیمانی تاکید کرد.  وجود نارسایی ها،  کاهش نزولات آسمانی و کمبود منابع آب از محورهای سخنان سردار سلیمانی در این آیین بود.

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

مرکز ایرنا در بوشهر نیز به نقل از مدیرکل راه و شهرسازی اعلام کرد که از محل مصوبات سفرهای ششم و هفتم استانی رئیس جمهوری و هیات دولت سیزدهم به بوشهر و فارس ۴۰۰ میلیون دلار و یورو تهاتر نفتی برای پروژه راه آهن بوشهر- شیراز تصویب شده است.

آیت الله نیازی نماینده مردم لرستان در مجلس خبرگان رهبری هم در خبری از دفتر خرم‌آباد، بر تقویت تفکر بسیج برای سربلندی و موفقیت نظام تاکید و خواستار تقویت فعالیت‌های جهادگونه و بسیجی شد.

دفتر مرکزی مشهد نیز در خبری به نقل از مسوول امور اربعین ستاد بازسازی عتبات عالیات از هدف گذاری برای اعزام پنج میلیون زائر برای اربعین آینده خبر داده است.  افضلی که در آیین قدردانی و تکریم موکب‌داران خراسان رضوی سخن می‌گفت اعلام کرد که به زودی سهمیه اعزامی استانها، براساس توان موکب‌داران هر استان ابلاغ می شود.

امروز همچنین از گناوه خبر رسید جمیری نماینده بوشهر درمجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران فلسفه اصلی دیدارهای مسئولان و نمایندگان با مردم را حل و کاهش مشکلات این مناطق اعلام کرد.  تکمیل جاده ساحلی بندرریگ به گناوه و احداث پل باکسی در مسیر جاده ساحلی گناوه به بوشهر از دیگر محورهای سخنان این نماینده مجلس بود.

سردار نیل فروشان معاون عملیات ستاد کل سپاه پاسداران نیز که به ایلام سفر کرده است در اجلاسیه زنان و کودکان شهید استان ایلام تاکید کرد که دشمن می داند که توان و جرات حمله نظامی به ایران را ندارد چرا که ما به مدد بهره گیری از دانش روز و استقامت مردم امروزه به یکی از قدرتمندترین کشورهای منطقه تبدیل شده ایم.

رئیس عقیدتی ناجا که در کرمان به سر می‌برد در واکنش به حوادث اخیر اصفهان گفت که نیروی انتظامی در اصفهان به نفع مردم وارد عمل شد. خبر حجت الاسلام ادیانی را که مرکز ایرنا در کرمان پوشش داده است به نقل از او اعلام کرد که روزی که دشمن (در بین مردم در اصفهان) نفوذ کرد، سوار بر موج شد و نیروی انتظامی می دانست که دشمن مردم را هدف قرار می دهد.

خبرنگار مرکز ایرنا در اهواز هم به نقل از دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی از درخواست کشاورزان ماهشهری برای رهاسازی ۱۰ روزه آب سد مارون خبر داد و گفت که این آب برای آبیاری زمین‌های زیرکشت پاییزه پایین دست رودخانه جراحی در حوزه شهرستان ماهشهر شد.
 

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

حامد یوسفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا افزود: کشاورزان ماهشهری بنا به توصیه مسوولان اجرایی و آب و برق خوزستان، در فصل تابستان به دلیل کمبود ذخیره آب سدهای استان، به امید کشت پاییزی، کشت و کار نکردند و اکنون که فصل پاییز کشت گندم را شروع کردند آب برای آبیاری وجود ندارد.

از شهر ری هم خبر رسید فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به همراه فرماندهان و کارکنان مناطق این نیرو روز یکشنبه به مناسبت هفتم آذرماه (روز نیروی دریایی) با آرمان‌های بنیانگذار انقلاب تجدید میثاق کردند. او در این مراسم اعلام کرد که امروز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی به لطف مجاهدت‌ و از جان گذشتگی‌های نیروی‌های خدوم و راهنمایی‌های رهبر معظم انقلاب با اقتدار کامل در عمق اقیانوس‌ها حضور دارد.

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

مرکز بجنورد نیز در خبری اعلام کرد که پلنگ مادر به همراه سه توله‌اش در ساریگل اسفراین مشاهده شد. معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی مشاهده این پلنگ‌ها را نشان از امنیت و پویایی زیستگاه این گونه وحشی در منطقه و پارک ملی ساریگل دانست.
 

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

خبرنگار مرکز اراک هم خبری به نقل از سازمان دامپزشکی کشور با عنوان مشاهده آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در تالاب میقان اراک منتشر کرد. بر اساس نتایج یافته‌های تشخیصی از نمونه‌های استاندارد پرندگان تلف شده توسط اداره کل دامپزشکی استان مرکزی، رخداد جدید آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در این زیستگاه طبیعی شناسایی و تایید شد.

همچنین خبرنگار دفتر مرکز ایرنا در ساری در پی انتشار ویدئویی از گفت وگوی یک فعال محیط زیستی با یک خرس در حیات وحش، با تهیه گزارشی، به سراغ پشت پرده این گفت‌وگو رفته است. این گزارش را می‌توانید اینجا مطالعه کنید.

از گرگان هم خبر رسید که مدیرکل هواشناسی گلستان هشدار داده که خشکی هوا و وزش باد گرم، احتمال وقوع آتش‌سوزی در جنگل‌های هیرکانی و زیستگاه‌های حیات وحش شرق این استان را افزایش می‌دهد. او دلیل این امر را ورود جریانات گرم جنوبی و افزایش ۱۲ درجه‌ای دمای هوا طی ۲ روز آینده اعلام کرده است.
 

صادرات ۱۰۰میلیون دلاری گلستان تا اعزام ۵ میلیون زائر برای اربعین حسینی

مرکز ایرنا در زاهدان هم در خبری از کشف کانسار جدید طلا در محدوده میرجاوه سیستان و بلوچستان خبر داد. این خبر که به نقل از معاون امور معادن و صنایع معدنی سازمان صنعت، معدن و تجارت این استان منتشر شده ذخیره این کانسار جدید را ۶ میلیون و ۲۴۲ هزار تن کانسنگ طلا با عیار ۱/۰۶ گرم در تن اعلام کرد.

سردار زهرایی مسئول بسیج سازندگی کشور که میهمان مردم اراک است در آیین بهره‌برداری از استخر ذخیره آب کشاورزی روستای اسفندان شهرستان کمیجان اعلام کرد که آبرسانی به هفت هزار و ۲۰۰ روستا با همکاری دولت در دستور کار است.  او همچنین از بسیج سازندگی برای ساخت ۱۳۰ هزار مسکن محرومان با همکاری وزارت راه خبر داد.

همچنین گروه اخبار استانها جمع بندی آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در ایران را منتشر کرد که در مقدمه این گزارش آمده است: سویه جدید کرونا، روند رو به کاهش کووید- ۱۹  در برخی مناطق و ماجرای مسوولان با واکسن نزده ها از جمله مهمترین اخبار کرونایی استان ها برای امروز یکشنبه -هفتم آذر- بود.

رونق مرزها، هدیه پساکرونایی دولت مردمی به آذربایجان غربی“، “رونق شیرین صادرات خرمالو از آستارا“، “اشتغالزایی در کرمان/ آمارهای امیدبخش و نگرانی برای ۱۸ تا ۳۵ ساله‌ها“، “تبدیل گلستان به قطب گردشگری کشاورزی کشور نیازمند برنامه‌ریزی“، “تنظیم بازار کالاهای اساسی، انتظار مردم و دغدغه دولت“،   “سلامتی مازندرانی‌ها تاراج فرصت‌سوزی واکسن‌گریزان” و “ماجرای تخلیه لوازم خانگی کره‌ای در کیش چه بود؟ ” از جمله دیگر عناوین گزارش هایی است که خبرنگاران ایرنا در مراکز و دفاتر استانی تهیه و منتشر کرده‌اند.