بی‌تفاوتی صنعت نسبت به سلامت اهالی جنوب استان بوشهر پذیرفتنی نیست
بی‌تفاوتی صنعت نسبت به سلامت اهالی جنوب استان بوشهر پذیرفتنی نیست

بوشهر- سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بی‌تفاوتی صنایع نسبت به سلامت اهالی جنوب استان بوشهر و عدم حضور در نشست مجمع سلامت پذیرفتنی نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، قاسم برجوئی‌فرد ظهر پنجشنبه در مجمع سلامت شهرستان کنگان اظهار داشت: عدم حضور در سومین مجمع سلامت شهرستان کنگان بی‌تفاوتی صنایع موجود در کنگان نسبت سلامت مردم است.
وی از نبود نماینده صنعت که عامل اصلی آلودگی در کنگان است در نشستی که برای سلامت مردم کنگان و آلایندگی‌های صنعتی تشکیل شده بود به‌شدت انتقاد کرد و افزود: طبق تحقیقات، اصلی‌ترین عامل آلایندگی و تخریب محیط‌زیست در کنگان صنایع هستند.
برجوئی‌فرد تصریح کرد: متأسفانه تا الان مسئولیتی را که قانون به دوش صنایع گذاشته نه‌تنها نپذیرفته‌اند بلکه با بازیچه قرار دادن سلامت مردمِ منطقه، در مجمع سلامتِ کنگان، که بالاترین مرجعِ سلامتی شهرستان است نیز شرکت نمی‌کنند.
صنعت فقط منفعت خود را می‌بیند
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با بیان اینکه رونق صنعت از ضروریاتِ پیشرفت کشور است گفت: با این حال نباید فقط منفعت خود را ببینیم و سلامتی مردم را فراموش کنیم.
وی افزود: در متون دینی ما اهمیت سلامت جامعه را هم‌ردیف اهمیت امنیت در بالاترین سطح نعمت قرار داده است و این یعنی منفعتی که جامعه از سلامتی می‌برد از رونق اقتصادی به هر قیمتی بیشتر است.
برجوئی‌فرد گفت: کل اختیار و توانایی که دانشگاه علوم پزشکی در سلامتی مردم دارد ۲۰ درصد است و بقیه مسئولیت به عهده سازمان‌های دیگر است.
کوتاهی صنعت در عرصه سلامت
وی ادامه داد: به‌عنوان‌مثال اگر هر جای دنیا شرکتی باعث آلودگی‌های نفتی شود، خودش مسئول برطرف کردن این آلودگی است ولی متأسفانه در آلودگی نفتی اخیر در عسلویه چنین اتفاقی نیفتاد.
سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: طبق قانون و اسناد بالادستی، هر صنعتی باید پیوست سلامت داشته باشد و مسئولیت اجتماعی خود را در قبال منفعتی که از آن منطقه می‌برد، اَدا کند.
برجوئی‌فرد ادامه داد: ولی متأسفانه بعضاً حتی در مدیریت فاضلاب کمپ‌های کارگری نیز کوتاهی شده است.
این نشست با حضور امامان جمعه کنگان و بندر سیراف، فرماندار کنگان و همچنین اعضای دبیرخانه سلامت و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، نمایندگان ادارات و گروه‌های مردمی برگزار شد.