تاریخ مدح و مرثیه در استان بوشهر بازنگری شود
تاریخ مدح و مرثیه در استان بوشهر بازنگری شود

بوشهر- امام جمعه بوشهر با بیان اینکه تاریخ مدح و مرثیه سرایی استان بوشهر، تاریخ تابناکی است تأکید کرد: تاریخ مدح و مرثیه در استان بوشهر فوق العاده است و باید بازکاوی، بازنگری و نوشته شود.

به گزارش خبرنگار مهر، آیت الله غلامعلی صفایی بوشهری عصر سه شنبه در دیدار جمعی از مداحان استان بوشهر با بیان اینکه مداحی و مرثیه سرایی یک سنت دیر پای الهی است، اظهار کرد: اولین مداح در عالم وجود خود خدا است و خداوند در قرآن خود، پیامبر و آفرینش را مدح می‌کند.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر افزود: خداوند به شما یک هدیه داده و آن ذاکر ابا عبدالله الحسین (ع) بودن است و هیچ ثروتی در عالم وجود در مقابل این موهبت نمی‌تواند معادل سازی شود.
وی جایگاه ذاکر امام حسین (ع) در آخرت را بسیار بالا عنوان کرده و تصریح کرد: اینقدر این موهبت ارزشمند است که در قیامت ذاکر امام حسین (ع) جایگاه خاصی در صحرای محشر دارد چون خود امام حسین (ع) جایگاه خاصی در قیامت و صحرای محشر دارد.
امام جمعه بوشهر با بیان اینکه قدر ذاکر امام حسین (ع) بودن را بدانید، تصریح کرد: ذاکر امام حسین (ع) یک ضوابط، شاخص‌ها و ویژگی‌هایی دارد که اگر اینها را داشته باشند والاترین شخصیت محسوب می‌شوند.
آیت الله صفایی بوشهری با بیان اینکه تاریخ مدح و مرثیه سرایی استان بوشهر، تاریخ تابناکی است: تأکید کرد: تاریخ مدح و مرثیه در استان بوشهر فوق العاده است و باید بازکاوی، بازنگری و نوشته شود.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: سبک استان بوشهر در زمینه مدح و مرثیه، سبکی مهم در حوزه خلیج فارس و ایران بوده است و حفظ و احیای تاریخ آن ضروری است.
امام جمعه بوشهر افزود: سبک مدح و مرثیه در استان بوشهر چنان تاریخ پرشکوه و پرعظمتی دارد که در استان‌های همجوار و کشورهای همسایه تأثیر گذار و در سطح ملی نیز مقبول بوده است.
وی با بیان اینکه شما مداحان میراث داران این تاریخ پرشکوه هستید، اظهار کرد مداحان الگوهای جامعه هستند به همین جهت از جهت رفتاری و اخلاقی باید شاخص و محور باشند.
آیت‌الله صفایی بوشهری با بیان اینکه مقام مداح مقام معرفت، هدایت و بصیرت است اظهار داشت: مداحی ستاره‌ای است که جامعه را به معرفت، بصیرت، مودت و محبت اهل بیت (ع) نورانی می‌کند.