تقویت ترکیب کاروان بازی‌های اسلامی بعد از تعویق بازی‌های آسیایی
تقویت ترکیب کاروان بازی‌های اسلامی بعد از تعویق بازی‌های آسیایی

به گزارش خبرنگار مهر، فاصله زمانی کوتاه میان بازی های کشورهای اسلامی (قونیه) و بازی های آسیایی (هانگژو) و در اولویت بودن باز های آسیایی از حیث چگونگی حضور و مدال آوری، باعث شد تا مسئولان کمیته ملی المپیک نگاه ویژه تری به این بازی ها و کاروان اعزامی به آن داشته باشند. در همین […]

به گزارش خبرنگار مهر، فاصله زمانی کوتاه میان بازی های کشورهای اسلامی (قونیه) و بازی های آسیایی (هانگژو) و در اولویت بودن باز های آسیایی از حیث چگونگی حضور و مدال آوری، باعث شد تا مسئولان کمیته ملی المپیک نگاه ویژه تری به این بازی ها و کاروان اعزامی به آن داشته باشند.

در همین راستا در بسیاری از رشته ها که همزمان پیگیر حضور در دو رویداد قونیه و هانگژو بودند اعزام تیم و نفرات اصلی به بازی های آسیایی مورد تاکید بود. اقدامی هم که طی ماه های گذشته از طرف مجموعه کمیته ملی المپیک برای نام نویسی از ورزشکاران و تیم های اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی و بازی های آسیایی انجام شد، بر همین مبنا بود.

لغو بازی های آسیایی و اعلام تاخیر حداقل یک ساله در برگزاری آن اما این امکان را مهیا کرده که فدراسیون های مختلف ترکیب تیم های اعزامی خود به بازی های کشورهای اسلامی را در جهت تقویت تغییر دهند.

اصغر رحیمی سرپرست کاروان اعزامی ایران به بازی های کشورهای اسلامی در این زمینه گفت: طبیعی است که تا پیش از این و بر اساس سیاست های کلان ورزش، اولویت خیلی از رشته ها بازی های آسیایی بود و حضور کیفی در این رویداد، بر همین اساس حضور در بازی های کشورهای اسلامی به عنوان اولویت دوم پیگیری می شد. ثبت نام هایی هم که تا به امروز برای حضور در این رویداد (قونیه) انجام شده است با در نظر گرفتن همین اولویت بوده است.

وی تصریح کرد: لغو بازی های آسیایی اما این امکان را در اختیار فدراسیون ها و رشته های مختلف قرار داده تا بتوانند با ترکیب بهتر و قوی تر در بازی های کشورهای اسلامی شرکت داشته باشند. در واقع این امکان را برای رشته ها و تیم های مختلف ایجاد کرده ایم تا در صورت تمایل نسبت به تغییر ترکیب اعزامی خود در جهت تقویت اقدام کنند.

سرپرست کاروان ورزش ایران با بیان اینکه این اقدام از طرف فدراسیون کاراته آغاز شده است، گفت: برای این رشته که همزمان درگیر بازی های آسیایی هم بود پیش از این ثبت نام حضور در بازی های اسلامی انجام شده بود و مدارک و مستندات هم دریافت شده بود اما مسئولان فدراسیون کاراته بعد از لغو بازی های آسیایی تصمیم به جابه جایی در ترکیب اعزامی خود به قونیه گرفتند. کمیته ملی المپیک هم با وجود ثبت نام های انجام شده قبلی، همکاری لازم را در این زمینه دارد.

رحیمی تاکید کرد: در دیگر رشته ها هم منعی برای جابه جایی و تقویت ترکیب تیم اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی نیست به خصوص که فرصت لازم برای این کار وجود دارد. در واقع این شرایط مهیاست که ترکیب هایی که پیش از این برای بازی های آسیایی معرفی شده بودند به بازی های کشورهای اسلامی سوق اعزام شوند. فقط اینکه مدارک ورزشکاران جایگزین باید در اختیارمان گذاشته شود تا اقدام لازم جهت نام نویسی آنها را انجام دهیم.

به گزارش خبرنگار مهر، پنجمین دوره بازی های کشورهای اسلامی طی روزهای ۱۸ تا ۲۷ مرداد سال به میزبانی قونیه ترکیه برگزار خواهد شد.

تیروکمان، دوومیدانی، بسکتبال، دوچرخه سواری، شمشیربازی، ژیمناستیک، هندبال، جودو، کاراته، کیک بوکسینگ، تیراندازی، شنا، تنیس روی میز، تکواندو ، والیبال، وزنه‌برداری، کشتی و فوتبال رشته های نهایی اعزامی کشورمان به بازی های کشورهای اسلامی هستند. در بخش جانبازان و معلولان هم اعزام رشته های پاراتیروکمان، پارا شنا و پاراتنیس روی میز مصوب شده است.