حوزه سلامت استان بوشهر احیا می‌شود/ تقویت تجهیزات و نیروی انسانی
حوزه سلامت استان بوشهر احیا می‌شود/ تقویت تجهیزات و نیروی انسانی

بوشهر- سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: حوزه سلامت استان بوشهر با نظر مساعد وزیر بهداشت و با برنامه‌های ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی احیا می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن ملکی عصر شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پس از نهایی شدن برنامه سفر وزیر بهداشت به استان بوشهر مطالبات و مشکلات دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در سراسر استان، با سه محور اصلی پروژه‌های عمرانی، مطالبات و بدهی‌های پرسنلی و غیر پرسنلی و ارتقا تجهیزات و زیرساخت‌های بهداشتی درمانی به‌منظور ارائه به وزیر بهداشت آماده شد.
وی ضمن تشکر از پیگیری‌های ویژه هر چهار نماینده استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی برای رفع مشکلات حوزه سلامت استان گفت: پس از بررسی و احصا دقیق و فنی مشکلات موجود، درخواست‌هایی در قالب ۵۰ نامه به وزیر بهداشت ارائه شد و ایشان نیز باحوصله و دقت تمامی درخواست‌ها را بررسی و پاسخ دادند.
ملکی زاده با اشاره به تفاهم‌نامه وزارت بهداشت و سازمان انرژی اتمی در توسعه زیرساخت‌های سلامت استان بوشهر ادامه داد: در حاشیه بازدید میدانی وزیر بهداشت از بیمارستان شهدای خلیج‌فارس، در تماس تلفنی وزیر بهداشت با رئیس سازمان انرژی اتمی کشور، برای تجهیز بیمارستان شهدای هسته‌ای و احداث بیمارستان ۱۶۰ تختخوابی تخصصی قلب که بر اساس تفاهم‌نامه سال ۹۵ تأمین اعتبار آن بر عهده سازمان انرژی اتمی کشور بود مساعدت ویژه این سازمان برای اختصاص اعتبار در دستور کار قرار گرفت.
فعال شدن پروژه دانشکده پزشکی و دندانپزشکی
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان داشت: یکی از پروژه‌های مهم اما راکد دانشگاه در سایت پردیس، پروژه ساختمان دانشکده پزشکی و دندانپزشکی است که با مساحتی بالغ‌بر ۱۹ هزار مترمربع نیازمند تأمین اعتبار بود و با هماهنگی وزیر بهداشت با معاون اول رئیس‌جمهور، دستور فعالیت این پروژه صادر شد.
ملکی زاده ادامه داد: تأمین اعتبار برای تکمیل سالن آمفی‌تئاتر و همچنین تکمیل خوابگاه ۲۴ واحدی دانشجویان متأهل نیز با مساعدت ویژه وزیر بهداشت در دستور کار قرار گرفت.
وی با ابراز قدردانی از بنیاد ۱۵ خرداد در ساخت و تکمیل خوابگاه دانشجویی گفت: تأمین اعتبار وسایل و تجهیزات سرمایشی این خوابگاه نیز مورد موافقت وزیر بهداشت قرار گرفت.
تأمین اعتبار تکمیل بیمارستان ۱۷ شهریور
حسن ملکی زاده در بخش دیگری از گزارش خود چنین گفت: برای تکمیل پروژه بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان مقرر شد معاون اول رئیس‌جمهور مساعدت ویژه‌ای برای تأمین اعتبار این بیمارستان انجام دهد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان داشت: کلینیک تخصصی برازجان نیز با پیشرفت ۹۰ درصدی نیازمند تسریع درروند تکمیل که دراین‌باره نیز دستور تأمین اعتبار کل پروژه توسط وزیر بهداشت صادر شد.
ملکی زاده افزود: در شمال استان نیز بخش خیر ساز بیمارستان بقیه‌الله نیازمند تأمین اعتبار برای تکمیل سیستم تأمین انرژی و برق است که در این زمینه نیز دستور مساعد وزیر بهداشت صادر شد.
تکمیل تجهیزات و جذب نیروی انسانی
حسن ملکی زاده با اشاره به بازدید ویژه وزیر بهداشت از بیمارستان محلی عالی شهر عنوان داشت: بیمارستان محلی عالی شهر نیز ازنظر ساختمانی در مرحله خوبی قرار دارد، اما جذب نیروی انسانی و تکمیل تجهیزات آن نیازمند نگاه ویژه وزیر بهداشت بود که این موضوع نیز با دستور ویژه وی به سرانجام خواهد رسید.
وی تصریح کرد: نو سازی و بهسازی بخشی از مراکز جامع خدمات سلامت در سطح استان که همچنان فرسوده هستند با دستور ویژه وزیر بهداشت سرعت خواهد گرفت.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: با دستور وزیر بهداشت مقرر شد از طرف معاونت غذا و دارو پیگیری‌های لازم برای احداث انبار ذخیره دارو در استان بوشهر نیز صورت پذیرد.تمام تلاش خود را برای جبران زحمات ایثارگرانه همکارانمان به کار بسته‌ایم.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به انباشت ۱۶۵ میلیارد تومانی مطالبات پرسنلی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی دیگر از محورهای مهم موردبحث در سفر وزیر بهداشت به استان بوشهر موضوع دریافت کارانه ۱۱ ماهه و حق مسلم همکارانم بود که در شرایط سخت کرونا ایثارگرنه در مراکز بهداشتی و بیمارستان‌ها خدمت نمودند و ما تمامی تلاش خود را برای جبران زحمات آنان به کار بسته‌ایم.
ملکی زاده در بخش دیگری از گزارش خود به خبرنگار وبدا در بوشهر گفت: برای تعیین تکلیف مطالبات پرسنلی، وزیر بهداشت قول پیگیری این موضوع را از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی دادند.
پرداخت مطالبات غیر پرسنلی
وی ادامه داد: تعیین تکلیف بدهی‌های غیر پرسنلی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز که در بخش‌های دارویی و تجهیزات و سلف‌سرویس دانشجویی احصا شده بود مورد موافقت ویژه وزیر بهداشت قرار گرفت.
ملکی زاده گفت: با توجه به اینکه معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در جایگاه تیپ یک کشوری قرار دارد وزیر بهداشت برای افزایش سهمیه دارویی و همچنین تأمین تجهیزات آزمایشگاهی دستور مساعدت ویژه صادر نمود.
اختصاص سهمیه ۳۰ پزشک به استان بوشهر
ملکی زاده تصریح کرد: با توجه به کمبود پزشک خانواده و درخواست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای حل این موضوع با تخصیص سهمیه ۳۰ پزشک به استان بوشهر توسط وزیر بهداشت موافقت شد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره موضوعات مطرح‌شده با وزیر بهداشت در حوزه کمبود نیروی انسانی به‌ویژه کادر پرستاری گفت: با توجه به اینکه استاندارد نسبت پرستار به تخت در استان بوشهر از سرانه کشوری پایین‌تر است درخواست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر برای استخدام پرستار در انتظار صدور مجوز قرار دارد.
ملکی زاده بابیان اینکه یکی از مهم‌ترین مشکلات حوزه سلامت استان بوشهر مربوط به کمبود تجهیزات و یا زیرساخت‌های درمانی است چنین گفت: در جنوب استان بوشهر و در بیمارستان امام خمینی کنگان ظرفیت افزایش تخت‌های NICU وجود دارد که تأمین اعتبار این موضوع با دستور مساعد وزیر و نگاه ویژه وی به توسعه و ارتقا خدمات بیمارستان کنگان مورد موافقت قرار گرفت.
تأمین اعتبار MRI بوشهر
وی ادامه داد: MRI بوشهر یکی دیگر از مطالبات دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بود که وزیر بهداشت دستور پیگیری این موضوع را دادند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر عنوان داشت: درخواست اختصاص یک دستگاه آنژیوگرافی به بیمارستان قلب نیز مطرح گردید که وزیر بهداشت در این زمینه قول همکاری دادند.
ملکی افزود: درخواست دیگر دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزایش تخت‌های PICU به ۱۲ تخت بود که مورد موافقت وزیر بهداشت قرار گرفت.
وی تصریح کرد: فهرستی از تجهیزات پزشکی و درمانی مانند رادیولوژی، ماموگرافی، سنگ‌شکن، تخت‌های ویژه و تجهیزات بیهوشی برای برخی از بیمارستان‌های استان نیازمند تأمین اعتبار بود که با مساعدت وزیر بهداشت این موارد نیز مورد موافقت گرفت.
ملکی عنوان داشت: با موافقت وزیر بهداشت، مردم استان بوشهر از خدمات دستگاه سی تی آنژیو نیز بهره‌مند خواهند شد.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر خاطرنشان کرد: تمامی مطالباتی که مورد مساعدت ویژه و موافقت وزیر بهداشت قرارگرفته شده است به شکل ویژه‌ای توسط هیئت‌رئیسه دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تا رسیدن به نتیجه نهایی با جدیت پیگیری خواهد شد.