خودنمایی وزارت ورزش برابر دو فدراسیون مشکل‌دار/ رگ حیاتی قطع شد!
خودنمایی وزارت ورزش برابر دو فدراسیون مشکل‌دار/ رگ حیاتی قطع شد!

به گزارش خبرنگار مهر، به نظر می رسد وزارت ورزش که اخیرا صلابت و قدرت همیشگی اش را در میان فدراسیون ها از دست داده و به واسطه برخی اتفاقات زیر سایه سنگین آنها قرار گرفته برای آنکه حرفش را حداقل در برخی امور به کرسی بنشاند متوسل به سخت گیری های اداری شده تا […]

به گزارش خبرنگار مهر، به نظر می رسد وزارت ورزش که اخیرا صلابت و قدرت همیشگی اش را در میان فدراسیون ها از دست داده و به واسطه برخی اتفاقات زیر سایه سنگین آنها قرار گرفته برای آنکه حرفش را حداقل در برخی امور به کرسی بنشاند متوسل به سخت گیری های اداری شده تا اینگونه نشان دهد که کلاهش آنقدرها بدون پشم نشده است.
این را می توان از اقدام بی سابقه ای که توسط وزارت ورزش در رابطه با پروسه اداری و قانونی مربوط به بودجه فدراسیون ها و کنار گذاشتن نام دو فدراسیون از این پروسه متوجه شد؛ دو فدراسیونی که اخیرا با حواشی تقریبا خودساخته خود را رو در روی وزارت ورزش قرار دادند و حالا کل خانواده آنها چوب این کار را می خورند و بابت آن تنبیه می شوند.
موضوع مربوط به انعقاد تفاهم نامه مالی میان وزارت ورزش با فدراسیون ها می شود؛ روندی که چندسالی است مبنای تخصیص بودجه از طرف این وزارتخانه شده است اما امسال تقریبا اهرمی برای اعمال قدرت هم به حساب می آید.
بعد از گذشت بیش از سه ماه از آغاز سال جاری، وزارت ورزش از دو سه هفته گذشته نشست مشترک با مسئولان فدراسیون ها به منظور بررسی برنامه های سال جاری آنها را آغاز کرده است، خروجی این نشست ها تفاهم نامه مالی است که میان طرفین امضا می شود و به عنوان ملاک عمل برای واریز بودجه از طرف وزارت و هزینه کرد آن توسط فدراسیون ها درنظر گرفته می شود.
سرپیچی از دستور یقه سوارکاری را گرفت
طی این مدت مسئولان خیلی از فدراسیون ها نشست و تفاهم نامه مالی با وزارت ورزش برای سال جاری را به سرانجام رساندند، برخی از آنها در نوبت روزهای بعد هستند. فدراسیونی مانند سوارکاری اما شامل هیچ یک از این دو دسته نیست چرا که در کل نام این فدراسیون از فهرست مورد نظر وزارت ورزش کنار گذاشته شده است.
طبیعی است که اولین مسئله ای که در این زمینه به ذهن خطور می کند مربوط به مجمع فدراسیون سوارکاری می شود و انتخاباتی که بدون اذن وزارت ورزش و در غیاب نماینده این وزارتخانه برگزار شد. وزارت ورزش یک روز پیش از زمان مقرر برای برگزاری مجمع انتخاباتی فدراسیون سوارکاری رای به لغو آن داد با این حال مجمع در همان روز ۲۱ خردادماه برگزار شد.
البته که با وجود گذشت بیش از دو هفته از انتخابات سوارکاری هنوز حکم ریاست مسعود خلیلی که منتخب مجمع بود، صادر نشده اما ظاهرا وزارت ورزش به اعمال قدرت و اثبات بزرگی خود در این حد راضی نشده چون برنامه ای هم برای انعقاد تفاهم مالی با این فدراسیون ندارد و این یعنی حذف بودجه این فدراسیون در سال جاری مگر اینکه در ادامه راه اتفاقات دیگری رقم بخورد.
مسعود خلیلی رئیس فدراسیون سوارکاری هم این موضوع را تایید می کند. وی در گفتگو با خبرنگار مهر گفت که تا به امروز دعوت نامه ای مبنی بر حضور در وزارت ورزش و امضای تفاهم نامه مالی دریافت نکرده است.
ووشو هم بی نصیب نماند
فدراسیون ووشو هم در رابطه با تفاهم نامه مالی سال ۱۴۰۱ و انعقاد آن حال و روزی شبیه فدراسیون سوارکاری دارد چون مسئولان این فدراسیون نه در نشست هایی که تا به امروز برگزار شده شرکت داشته اند و نه جایی در نشست های احتمالیِ باقی مانده دارند.
اخیرا در رابطه با فضای مجازی و فعالیت یک پیچ اتفاقاتی رقم خورده که پای رئیس فدراسیون ووشو را هم وسط کشیده است. به نظر می رسد همین حواشی باعث شده تا وزارت ورزش در مورد فدراسیون ووشو موضع غیظ و غضب اینچنینی بگیرد وگرنه چرا باید فدراسیونی که سهم قابل توجهی در مدال آوری ایران در بازی های آسیایی دارد اینچنین در فهرست «بد»های ورزش قرار بگیرد و محروم از تفاهم نامه ای شود که مبنای دریافت سهمش از میلیاردها بودجه ورزش در سال جاری است؟
تسویه حساب با دو فدراسیون؟
سوارکاری و ووشو در حالی از انعقاد تفاهم نامه مالی محروم هستند که اردیبهشت ماه همچون دیگر فدراسیون ها سهم ناچیزی از بودجه سال جاری خود را از وزارت ورزش دریافت کردند. یعنی زمانی که این دو رشته درگیر حواشی فوق نشده بودند و اتفاقا همین موضوع هم مهر تاییدی است بر اینکه مدیران وزارت ورزش دقیقا به خاطر اتفاقات اخیر، اینگونه و با این روش دست به اعمال قدرت زده اند. به هر حال وقتی جایگاه وزارت ورزش به حدی رسیده که هر روز، شان و منزلتش تقلیل می رود و فدراسیون ها هم از آن حرف شنوی ندارند، مسائل مالی بهترین اهرم می شود برای خودی نشاندن اما به چه قیمت؟
طبیعی است که زمان تزریق بودجه به اندازه میزان آن برای مسئولان فدراسیون ها حیاتی است. اینکه آنها در ۶ ماه نخست سال بتوانند به بخش قابل توجهی از بودجه خود دسترسی داشته باشند اهمیت دارد چرا که در تقویم فدراسیون ها، حجم بالایی از فعالیت های داخلی و بین المللی برای این بازه زمانی پیش بینی شده است. با این حال حواشی اخیر پیرامون روسای سوارکاری و ووشو محل تسویه حساب برای مدیران وزارت ورزش شده است تا در این مقطع حیاتی و تعیین کننده آنها را در تنگای مالی قرار دهند.
وزارت ورزش ریاست خلیلی برای دوره جدید فدراسیون سوارکاری را تایید نکرده و نسبت به مدیریت ووشو و ادامه آن هم تغییر موضع داده است و قطعا به خاطر اعمال فشار بر روی آنها اقدام به مسدود کردن راه تزریق بودجه‌شان کرده اما باید این را در نظر داشت که آسیب این مقابله فراگیرتر از رئیس و همراهانش خواهد بود به خصوص که ووشو جزو رشته های اعزامی به بازی های آسیایی است و اتفاقا در بازی های ۲۰۱۸ اندونزی با ۲ طلا و ۴ نقره به بهبود جایگاه کاروان ایران در جدول توزیع مدال ها کمک کرد. با این حال و به خاطر حواشی مربوط به یک نفر، فشار مالی روی کل خانواده ووشو وارد می شود.
از طرفی ووشو و سوارکاری جزو فدراسیون هایی هستند که در فهرست مجلس برای کمک ویژه مالی در سال جاری قرار دارند. سهم این دو فدراسیون از بودجه مصوب ۳,۱۵۰ میلیارد ریال در این زمینه به ترتیب ۵۰ و ۲۰ میلیارد تومان است اما هنوز از این محل هم بودجه ای در اختیارشان قرار نگرفته است.
به هر حال وزارت ورزش برخورد اینچنینی – تنبیه مالی- را از اختیارات خود در قبال فدراسیون می بیند به خصوص وقتی حرفش خریداری ندارد و از طرف فدراسیون ها تره ای برای آن خرد نمی کنند اما قطعا تعیین تکلیف فدراسیون ها راهی معقول تر و منطقی تر است.