دلار در سال صفر چقدر گران شد؟
دلار در سال صفر چقدر گران شد؟

بررسی تغییرات قیمت‌ها در طول یک‌سال گذشته، از رشد ۲ هزار و ۸۳۷ تومانی دلار، یک میلیون و ۳۱۹ تومانی سکه و ۱۴۴ هزار تومانی طلا حکایت دارد.

مریم فکری: این روزها بازارها در شرایط پیچیده و حساسی قرار دارند. حساسیت در روند مذاکرات به طور کاملا محسوس اثر خود را روی بازارها گذاشته است؛ تا جایی که هر زمان که خبری خوش از وین به گوش می‌رسد، اعداد قرمز شده و ریزش قیمت‌ها را مشاهده می‌کنیم و برعکس هم با اعلام خبری مبهم از مذاکرات، قیمت‌ها صعودی می‌شود. در این میان، درگیری‌های اوکراین و روسیه اثرات غیرقابل پیش‌بینی بر بازارهای بین‌المللی و نیز ایران داشته است.
اما با این حال نمودارها و داده‌ها از قیمت‌های یک‌سال گذشته بازارها، از رشد قیمت‌ها حکایت دارد؛ به طوری که قیمت دلار ۲ هزار و ۸۳۷ تومان، سکه یک میلیون و ۳۱۹ هزار تومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار ۱۴۴ هزار تومان از ابتدای امسال تاکنون گران شده است.
دلار ۱۲.۱۲ درصد گران شد
افزایش قیمت حدود ۲ هزار و ۸۳۷ تومان قیمت دلار از ابتدای امسال تاکنون، رنگ قیمتی بسیاری از کالاها را در این مدت تغییر داده است. در ابتدای امسال قیمت هر دلار آمریکا ۲۳ هزار و ۳۹۳ تومان در بازار آزاد بود که هم‌اکنون با قیمت ۲۶ هزار و ۲۳۰ تومان دیده می‌شود. این یعنی در این مدت قیمت دلار ۱۲.۱۲ درصد رشد داشته است.
در این میان، در مدت فعالیت دولت رییسی تاکنون هر دلار آمریکا ۵۰۱ هزار تومان رشد قیمت داشته است. دولت دوازدهم ۱۲ مردادماه بازار ارز را با دلار ۲۵ هزار و ۷۲۹ تومانی به دولت سیزدهم تحویل داد. اما این ارقام در حالی در بازار ارز دیده می‌شود که در نیمه آذرماه، دلار وارد کانال ۳۱ هزار تومان شده بود.

سکه ۱۱.۷ درصد گران شد
قیمت سکه نیز از ابتدای امسال تاکنون یک میلیون و ۳۱۹ هزار تومان رشد داشته است. در ابتدای امسال هر قطعه سکه امامی ۱۱ میلیون و ۲۴۰ هزار تومان قیمت داشت که هم‌اکنون به قیمت ۱۲ میلیون و ۵۵۹ هزار تومان رسیده است. این یعنی هر قطعه سکه امامی ۱۱.۷ درصد رشد قیمت داشته است.
در این میان، بررسی‌ها نشان می‌دهد که قیمت سکه از زمان شروع کار دولت سیزدهم تاکنون رشد یک میلیون و ۱۹۳ هزار تومانی را تجربه کرده است. در ابتدای دولت رییسی، هر قطعه سکه امامی ۱۱ میلیون و ۳۶۶ هزار تومان بود. البته تغییر اعداد و ارقام بازار سکه در ۶ ماه و نیم گذشته نشان می‌دهد که بیشترین رشد قیمت سکه، ۲۴ آذرماه با عدد ۱۳ میلیون و ۳۱۸ هزار تومان رقم خورده است.
بیشتر بخوانید: اتفاق کم‌نظیر بازار سکه و طلا در آخرین هفته قرن
دلار چقدر ارزان خواهد شد؟
طلا ۱۴۴ هزار تومان جهید
روند قیمت‌ها از ابتدای امسال تاکنون نشان می‌دهد که قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار رشد ۱۴۴ هزار تومانی را تجربه کرده است. در حالی هر گرم طلای ۱۸عیار در ابتدای امسال یک میلیون و ۸۵ هزار تومان قیمت داشت که هم‌اکنون قیمت آن به یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان افزایش یافته است. این یعنی هر گرم طلای ۱۸عیار رشد ۱۳.۲ درصد را تجربه کرده است.
تغییر قیمت طلا در عصر ابراهیم رییسی نیز به این شکل بوده که هر گرم طلای ۱۸عیار ۱۳۰ هزار تومان گران شده است. قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار ۱۲ مرداد یک میلیون و ۹۹ هزار بود.
در این میان، بررسی تغییرات بازار طلا در مدت ۶ ماه و نیم گذشته نشان می‌دهد که ۱۵ آذرماه قیمت طلا به یک میلیون و ۳۱۹ هزار و ۴۰۰ تومان هم رسیده بوده است.
۲۲۳۲۲۵