رژه مجمع روی جنازه فوتبال/ کلید ماجرا در دست نمایندگان FIFA و AFC
رژه مجمع روی جنازه فوتبال/ کلید ماجرا در دست نمایندگان FIFA و AFC

به گزارش خبرنگار مهر، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در حالی ساعت ۱۰ صبح فردا سه شنبه در سالن هگمتانه هتل المپیک تهران برگزار می‌شود که بدون شک اتفاقات چند ماه اخیر پیرامون مدیران این نهاد حقوقی مستقل می‌تواند آن را تبدیل به یکی از مهم‌ترین جلسات فدراسیون در سال‌های گذشته کند. فدراسیون فوتبال قرار است […]

به گزارش خبرنگار مهر، مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در حالی ساعت ۱۰ صبح فردا سه شنبه در سالن هگمتانه هتل المپیک تهران برگزار می‌شود که بدون شک اتفاقات چند ماه اخیر پیرامون مدیران این نهاد حقوقی مستقل می‌تواند آن را تبدیل به یکی از مهم‌ترین جلسات فدراسیون در سال‌های گذشته کند.
فدراسیون فوتبال قرار است در نشستی که احتمالا جنجال‌هایی را به همراه خواهد داشت درباره مسائل ریز و درشت تصمیم‌گیری کند.
شروع ابهام با یک عزل
حسن کامرانی فر دبیرکل فدراسیون فوتبال طبق اساسنامه اقدام به ارسال نامه برای ۸۷ عضو قانونی مجمع در فاصله ۲۱ روز مانده به این تاریخ کرد. او که از دوران ریاست شهاب‌الدین عزیزی خادم صندلی دبیرکلی فدراسیون را در اختیار داشت پس از عزل موقت رئیس در ۲۸ بهمن ماه سال ۱۴۰۰ نیز در جایگاه خود باقی ماند تا امور جاری را پیگیری کند.
عزل موقت رئیس فدراسیون فوتبال برای خداحافظی همیشگی‌اش از فوتبال نیاز به تأیید مجمع عمومی فدراسیون فوتبال دارد تا آنها درباره آینده مدیریت این مجموعه تصمیم‌ نهایی را اتخاذ کنند. با این حال حاشیه‌های فراوان پس از عزل رئیس باعث شروع ابهامت درباره آینده مهم‌ترین فدراسیون ورزشی کشور شد.
اتحاد هیأت رئیسه شکسته شد
هشت عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال که در ۲۸ بهمن ماه سال گذشته برای عزل موقت رئیس، متحد بودند پس از رفتن او علیه همدیگر شدید ترین مصاحبه‌ها را انجام دادند تا مجمع عمومی که از عزل رئیس شوکه شده بود خواستار برکناری مهرداد سراجی، طهمورث حیدری، احمدرضا براتی و احسان اصولی از هیأت رئیسه شوند.

نفوذ فرد خطرناک به تفکرات چند نفر!
درگیری بین هشت عضو حقوقی هیأت رئیسه در حالی ادامه پیدا کرد که میرشاد ماجدی در قامت سرپرست در دوراهی باند بازی‌های هم قطاران خود ماند. تنش در بین اعضای هیأت رئیسه در حالی هر روز بیشتر شد که شایعه حضور در سایه یکی از مدیران قبلی باشگاه پرطرفدار پایتخت باعث شد تا اهالی فوتبال نسبت به بازگشت او احساس خطر کنند.
تصمیم برای جلوگیری از ورود عزیزی خادم
برگزاری بازی تیم ملی ایران در مشهد، نحوه آماده سازی تیم ملی بزرگسالان، عدم شفافیت در صورت‌های مالی و حقوقی باعث شد تا شانس بازگشت عزیزی خادم با رأی مجمع عمومی فدراسیون فوتبال افزایش پیدا کند. با این حال کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال روز ۲۵ اردیبهشت تصمیم به محرومیت دوساله عزیزی خادم از هرگونه پست مرتبط با فوتبال گرفت تا پرونده او برای بازبینی مجدد به کمیته استیناف ارسال شود. کمیته استیناف نیز هفتم خرداد ماه با تأیید رأی کمیته اخلاق اعلام کرد عزیزی خادم حق حضور در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال را ندارد.‌

قانونی یا غیر قانونی؟
کمیته استیناف در نامه‌ای مفصل درباره جزئیات تخلفات مالی و حقوقی دوران ریاست عزیزی خادم شفاف سازی کرد اما فدراسیون فوتبال این نامه را به طور کامل منتشر نکرد تا ابهامات در این باره مشخص شود.
عزل موقت شهاب‌الدین عزیزی خادم از سوی هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال نیاز به تأیید مجمع عمومی دارد اما کمیته استیناف رأی به عدم حضور او داده است تا وی برای دفاع از خود نتواند در جلسه فردا شرکت کند.
با این حال عزیزی خادم با استناد به ماده ۳۸ اساسنامه قصد حضور در سالن محل برگزاری مجمع را دارد تا از اتهامات وارده دفاع کند. رئیس معزول فدراسیون فوتبال در حالی به این مکان می‌رود که از نظر فدراسیون فوتبال محروم است.
حق دفاع به رئیس معزول داده می شود؟
شهاب الدین عزیزی خادم که با حکم کمیته استیناف از حضور در فوتبال محروم شده است این حق را برای خود قایل است که با حضور در مجمع به ابهاماتی که در مورد عملکردش وجود دارد پاسخ بدهد. با این حال هنوز مشخص نیست این حق به او داده می شود که در مجمع حضور داشته باشد یا نه. شاید حضور نمایندگان فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا روزنه امید را برای رئیس معزول باز بگذارد که بدون مشکل وارد مجمع شود.
تصمیم نهایی با ناظران فیفا و AFC
بازرسان ویژه فدراسیون جهانی و کنفدراسیون فوتبال آسیا در حالی عصر روز گذشته وارد تهران شده‌اند که دستور جلسه مجمع را مطابق با اساسنامه تشخیص داده‌اند اما هنوز درباره حضور یا عدم حضور عزیزی خادم اظهار نظر نکرده‌اند. آنها به عنوان ناظران ویژه می‌توانند با اعلام تذکرات خود در زمان برگزاری مجمع راجع به حضور عزیزی خادم تصمیم‌گیری کنند.
پیگیری‌های خبرنگار مهر، نشان می‌دهد نامه‌های ارسالی در ۲۱ روز اخیر به عزیزی خادم که امضای حسن کامرانی فر در قامت دبیرکل دارد را ناظران بین‌المللی مورد بررسی دقیق قرار داده‌اند و قرار است امشب در این خصوص جلسه‌ای را با کامرانی فر در هتل محل اقامت خود برگزار کنند.
ماجدی از برکناری خلاص شد
امیر فرشاد تفکری رئیس هیأت فوتبال استان یزد پنج بار برای تأیید دستورات جلسه فردا با فدراسیون فوتبال مکاتبه داشته است. او در دو نامه ابتدایی خود که در مهلت قانونی (۵۰ روز مانده به تاریخ برگزاری مجمع) ارسال کرده است نظرات سایر اعضا برای عزل طهمورث حیدری، احسان اصولی، مهرداد سراجی و احمد رضا براتی را تأیید کرده است اما در نامه سوم خود شخصا خواهان عزل میرشاد ماجدی سرپرست فدراسیون نیز شده بود. این نامه ۴۵ روز مانده به شروع مجمع ارسال می‌شود و به همین خاطر کامرانی فر از قرار دادن او در دستورجلسه خودداری می‌کند. با این حال تفکری در نامه‌های چهارم و پنجم نه تنها درخواست خود برای عزل ماجدی را پس می‌گیرد بلکه اعلام می‌کند درباره چهار عضو دیگر نیز خواهان عزل نیست و مشکلی با آنها ندارد.

تعلیق با ورود رئیس مستعفی پیشین؟
مجمع عمومی فدراسیون فوتبال در صورت بررسی اسناد حقوقی و ابهام در این زمینه و همچنین تصمیم به عزل هر چهار عضو مورد بحث هیأت رئیسه همچنان با قانونی بودن اعضای هیأت رئیسه، عملکرد آنها را مورد نظارت خواهند داشت. در حقیقت با خروج چهار عضو هیچ مشکل حقوقی برای هیأت رئیسه اتفاق نمی‌افتد و آنها همچنان می‌توانند با اعضای باقیمانده به فعالیت خود ادامه دهند اما اگر اجازه ورود عزیزی خادم به مجمع داده نشود و او شکایت خود را به فیفا و دادگاه عالی ورزش ارسال کند احتمال اتفاقات دیگری نظیر ورود مستقیم فیفا برای تعیین تکلیف وضعیت جاری با استقرار کمیته انتقالی می‌تواند رقم بخورد.
خروج از دایره شهاب با میرشاد
در صورتیکه عزیزی خادم بنا به هر دلیلی نتواند به صندلی ریاست فدراسیون باز گردد میرشاد ماجدی همچنان به عنوان سرپرست فعالیت خواهد داشت تا ظرف ۶ ماه بتواند امور مربوط به برگزاری مجمع عمومی فوق العاده انتخابی فدراسیون فوتبال را فراهم کند تا ضمن انتخاب رئیس برای هیأت رئیسه نیز تصمیم گیری شود.
رژه مجمع روی جنازه فوتبال
اوضاع فوتبال در ماه های اخیر بر همگان مشخص نیست و نیاز نیست به اتفاقات ناامیدکننده اشاره کرد. از اتفاقاتی که در ورزشگاه مشهد رخ داد تا اختلافات شدید هیات رئیسه و افشاگری های غیراخلاقی تا بلاتکلیفی تیم ملی و ناامیدی مردم از نتایج این تیم در جام جهانی همه و همه نشان می دهد که مجمع روز سه شنبه روی جنازه فوتبال رژه خواهد رفت که تصمیماتش می تواند مفید یا مضر باشد.