رکود بازار در خارگ/ شرکت‌های نفتی از فروشگاه‌های جزیره خرید کنند
رکود بازار در خارگ/ شرکت‌های نفتی از فروشگاه‌های جزیره خرید کنند

بوشهر- در شرایطی که بازار جزیره خارگ با رکود روبرو شده است، حمایت شرکت‌های نفتی از بازار به رونق اقتصادی و پویایی جامعه منجر خواهد شد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها – حامد عربزاده: جزیره خارگ مهمترین شریان اقتصادی کشور محسوب می‌شود و بیش از ۹۰ درصد صادرات نفت خام از طریق پایانه‌های نفتی مستقر در این جزیره انجام می‌شود.
جزیره خارگ علی‌رغم نقش مهم و برجسته‌ای که در اقتصادی و درآمدزایی برای کشور دارد، با مشکلات و چالش‌های فراوانی روبرو است و مردم این جزیره انتظار دارند مسئولان توجه بیشتری به مشکلات داشته باشند.
ارتباط جزیره خارگ با دیگر نقاط کشور محدود است و اهالی جزیره مجبورند نیازهای روزمره خود را از داخل این جزیره تأمین کنند و در این راستا بازار جزیره خارگ نقش مهمی در تأمین نیازهای اهالی دارد.
با وجود بازارهای مناسب در جزیره خارگ برخی از صنایع مستقر در جزیره کالاهای مورد نیاز خود را از خارج جزیره تأمین می‌کنند که برای حمایت از اهالی جزیره می‌طلبد که نگاه بهتری به بازار صورت گیرد.
خرید نیازهای شرکت‌ها و صنایع مستقر در خارگ از کسبه فعال در جزیره می‌تواند زمینه‌ساز رفع رکود بازار و رونق بخشیدن به تجارت در جزیره باشد.
بازار جزیره رونق ندارد
محمدرضا دشتی زاده بخشدار ویژه خارگ سه شنبه شب در نشست با کسبه و بازاریان جزیره خارگ اظهار داشت: بازار جزیره خارگ دارای سابقه دیرین است و یکی از قدیمی ترین بازارهای جزایر ایران به شمار می‌رود.
وی با اشاره به اینکه کسبه خوشنام این بازار نقش بسزایی در شکل گیری انقلاب در این جزیره داشته‌اند، اضافه کرد: کسبه خارگ همیشه مولد جریانات اجتماعی و امین اهالی جزیره بوده‌اند.
دشتی‌زاده افزود: هم اکنون نسل قدیم و جدید کسبه خارگ در حال فعالیت در بازار این جزیره هستند که با مشکلات فراوان اقتصادی مواجه هستند و با عنایت به حضور شرکت‌های عظیم انرژی کشور در منطقه، بازار این جزیره رونق آن چنانی ندارد که شایسته است در این خصوص اقدامات اثر گذاری صورت پذیرد.
لزوم حمایت از بازاریان
بخشدار ویژه خارگ تصریح کرد: کسبه و بازاریان جزیره هم باید توجه داشته باشند که کالای خود را با سود عادلانه عرضه کنند، بازار جزیره نیاز به همبستگی و تقویت دارد که این مهم با درایت مدیران حوزه انرژی صورت بپذیرد.
وی با اشاره به عمده مشکلات کسبه و بازاریان و با تأکید بر اینکه بازار نیاز به خود نظارتی دارد و این کارِ بزرگان بازار است، متذکر شد: بازاریان هم باید کالای خود را با سود عادلانه ای به مشتری عرضه کنند.
دشت‌زاده تاکید کرد: حمایت شرکت‌های نفتی از بازار خارگ به رونق اقتصادی و پویایی جامعه منجر خواهد شد که ضرورت آن به دلیل تک شغل بودن برخی کسبه بیش از پیش احساس می‌شود.
در این جلسه که مسئولین خدمات شرکت‌های نفتی، شهردار، نماینده صمت، رئیس اتاق اصناف، و جمعی از بازاریان حضور داشتند مسائل و مشکلات رکود بازار همچنین چالش‌های پیش روی کسبه و شرکت‌های نفتی به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.