رکورد خرید خانه در ترکیه توسط اتباع خارجی شکسته شد
رکورد خرید خانه در ترکیه توسط اتباع خارجی شکسته شد

داده‌های روز سه‌شنبه گذشته نشان می دهد که فروش خانه‌های ترکیه به خارجی‌ها در ماه نوامبر تقریباً ۵۰ درصد افزایش یافته است و رکورد تازه ای را به ثبت رسانده است و میلیاردها دلار ارز خارجی برای این کشور به ارمغان آورده است وکاهش لیر باعث شده است که خریدها بسیار ارزان‌تر شود.

نگارعلی_ آمار و ارقام حاکی از آن است که در پس زمینه بیش از ۲۰ درصد تورم سالانه، بازار ملک در ماه نوامبر به طور کلی پررونق بوده است و فروش کلی ۵۹ درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است و به ۱۷۸ هزار و ۸۱۴ ملک رسیده است.
مکبوله یونل مایا، مدیر کل ارزیابی املاک و مستغلات TSKB، گفت: مردم مسکن را ابزاری برای دفاع در برابر تورم می دانند که این عامل در افزایش شدید فروش در ماه نوامبر مؤثر بوده است.
نرخ برابری لیر پس از کاهش دوباره نرخ بهره توسط بانک مرکزی به ۱۵.۶۸۹ رسید. ارزش دلار در برابر لیر در سال جاری بیش از دو برابر شده است و اقتصاد بازارهای نوظهور بزرگ ترکیه را متزلزل کرده است.
آلتان الماس، رئیس یکی از توسعه‌دهندگان و سرمایه‌گذاران مسکن ترکیه گفت که جریان ارز خارجی ناشی از فروش خانه در ۱۱ ماه منتهی به نوامبر به ۸.۵ میلیارد دلار رسیده است که فراتر از پیش‌بینی آن است.

وی در ادامه گفت: “ما می توانیم تا پایان سال فروش را به ۱۰ میلیارد دلار برسانیم که بزرگترین حمایت از برنامه جدید اقتصادی در دوره پیش رو از فروش ملک به خارجی ها خواهد بود.”
رئیس جمهور رجب طیب اردوغان از کاهش شدید نرخ بهره برای حمایت از برنامه جدید خود که بر صادرات و اعتبار تاکید دارد با وجود افزایش تورم و انتقاد گسترده اقتصاددانان و قانونگذاران مخالف، تاکید کرده است.
۷,۳۶۳ خانه فروخته شده به خارجی ها در نوامبر، بالاترین سطح ماهانه از زمان شروع سری داده ها در سال ۲۰۱۳ است؛ با اختلاف بیشترین تعداد خریداران خارجی، شهروندان ایرانی و پس از آن عراقی ها و روس ها بودند.
فروش املاک به خارجی ها در طول سال قوی بوده است و در ۱۱ ماهه اول ۳۹.۴ درصد افزایش داشته است و کل فروش مسکن در دوره ۱۱ ماهه در مقایسه با سال قبل در واقع ۹.۲ درصد کاهش داشته است.
محبوب ترین مکان برای فروش خانه به خارجی ها استانبول با فروش ۲۹۲۲ واحد مسکن بوده است و پس از آن استراحتگاه جنوبی آنتالیا و آنکارا قرار داشته اند.
این داده ها همچنین نشان می دهد که فروش وام مسکن نوامبر با ۶۱ درصد افزایش نسبت به سال قبل به ۳۹۳۶۶ واحد رسیده است.
سال گذشته، فروش به دلیل وام‌های ارزان دوران همه‌گیری از بانک‌های دولتی افزایش یافت و توسعه‌دهندگان املاک را بر آن داشت تا کمپین‌هایی را برای خریداران راه‌اندازی کنند.
۲۲۳۲۲۷