نقش رزمندگان گناوه‌ای در عملیات بزرگ/ ۲۲ لاله در بهار ۶۱ رویید
نقش رزمندگان گناوه‌ای در عملیات بزرگ/ ۲۲ لاله در بهار ۶۱ رویید

گناوه- عملیات فتح‌المبین از جمله عملیات های غرورآفرین دفاع مقدس است که دستاوردهای فراوانی برای کشورمان به همراه داشت و ۲۲ نفر از رزمندگان شهرستان گناوه در این عملیات به فیض شهادت نائل شدند.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها – عصمت اسماعیلی؛ عملیات فتح‌المبین با رمز یا زهرا (س) به مدت هفت روز نبرد سنگین در فروردین‌ماه ۱۳۶۱ توسط رزمندگان اسلام در منطقه دهلران و شوش انجام شد.
این عملیات غرور آفرین از سقوط یا تصرف دزفول جلوگیری کرد و به آزادسازی دو هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از خاک ایران و خروج شهرهای دزفول، شوش، دهلران، اندیمشک و پایگاه هوایی دزفول از تیررس رژیم بعث عراق منجر شد.
عملیات فتح‌المبین را باید نقطه شکل‌گیری گزاره غلبه رزمندگان اسلام بر رژیم صدام و باطل‌سازی توهم شکست ناپذیری ارتش بعثی در جنگ تحمیلی دانست.
عملیات بزرگ فتح‌المبین، پس از عملیات راهبردی طریق القدس در آذرماه سال ۶۰ و ظرفیت‌سازی و اعتماد به نفس تعیین کننده برای طرح ریزی‌های هوشمندانه عملیاتی در جبهه خودی، با تلاش‌های مستمر و خستگی ناپذیر، در بامداد دوم فروردین ماه سال ۶۱ آغاز و دستاوردهای شگفت‎آور و سرنوشت‌سازی را برای جمهوری اسلامی و ملت ایران به همراه داشت.
در این عملیات ۱۶ هزار نفر از نیروهای بعثی اسیر و ۲۶ هزار نفر کشته شدند و زخمی شدند و ادوات و تجهیزات بسیاری از دشمن نابود یا به غنیمت گرفته ش دبه طوری که در عملیات‌های بعدی بر علیه دشمن متجاوز به کار گرفته شد.
این عملیات چهار مرحله‌ای در فروردین ۱۳۶۱، تثبیت مواضع و آزادسازی بخش عظیمی از مناطق اشغال شده توسط دشمن در خوزستان و در جبهه جنوبی در منطقه شوش و دزفول و وارد شدن ضربات مهلک و سنگین بر ماشین جنگی رژیم بعثی صهیونیستی صدام را رقم زد و نقطه عطفی در دفاع مقدس هشت ساله برابر جبهه متحد استکبار جهانی در جنگ تحمیلی علیه کشورمان به شمار می‌رود.
پیام‌ها و پیامدهای عملیات فتح‌المبین بسیار سترگ و ظفرمند است و بر پیشانی آن، بوسه حضرت امام راحل (ره) بر بازوی رزمندگان اسلام می‌درخشد که در قسمتی از پیام خویش خطاب به ملت ایران و رزمندگان اسلام به مناسبت پیروزی در عملیات فتح المبین با تجلیل از مجاهدات رزمندگان فرمودند: «… اینجانب از دور دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است می‌بوسم و بر این بوسه افتخار می‌کنم.
این عملیات، در دل نیروهای متجاوز بعثی و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای آنان هراسی راهبردی تولید و با باطل‌سازی توهم شکست ناپذیری ارتش بعثی صدام، کارآمدی عنصر مقاومت، معنویت و شجاعت در جبهه حق و اردوگاه رزمندگان اسلام را آشکار و رضایت‌مندی، ولی فقیه زمان حضرت روح الله (ره) را سبب شد.
نوروز آن سال یکی از شادترین نوروزهای برای مردم کشورمان توسط فرزندان غیورشان رقم خورد و خفت بار ترین شکست‌ها را بر دشمنان متجاوز وارد کرد و به عنوان نقطه عطفی در تداوم پیروزی‌های بعدی آن دوران محسوب می‌شود.

شهرستان گناوه که از نخستین روزهای آغاز جنگ تحمیلی در اعزام نیروها و کمک‌های مردمی به جبهه‌های حق علیه باطل پیشگام بود در این عملیات غرور آفرین برگ زرین دیگری بر تاریخ پرافتخار خود ثبت کرد.
در این عملیات پیروزمندانه ۲۲ نفر از رزمندگان و فرزندان رشید و سرافراز این شهرستان به درجه رفیع شهادت نائل شدند و به دیدار معبود شتافتند.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر با گرامیداشت سالروز این حماسه افتخار آفرین اظهار داشت: آرامش و امنیت کشور مدیون و مرهون عزیزانی است که با نثار جان خود اجازه ندادند حتی یک وجب از خاک میهن به دست دشمنان بیافتد.
محمد قاعدی افزود: این شهرستان در این عملیات غرورآفرین فتح المبین ۲۲ شهید والامقام تقدیم اسلام و انقلاب اسلامی کرده‌است که ۱۶ دانش آموز و یک معلم از این شهیدان از یک آموزشگاه بودند و امروز این آموزشگاه به نام شهدای فتح المبین مزین است.
رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران شهرستان گناوه بیان کرد: مزار مطهر ۲۲ رزمنده‌ای که در عملیات غرور آفرین فتح المبین از این شهرستان به درجه رفیع شهادت نائل شدند در گلزار شهدای این شهرستان قرار دارد.
وی با اشاره به اسامی ۲۲ شهید گلگون کفن شهرستان در عملیات فتح المبین گفت: شهیدان عبدالرحیم احمدزاده، نصرالله احمدی، غلامحسین تیموری، شهریار ارجمند، بهروز بهروزی، حیدر تباشیر، عبدالحسین ثقفیان، عبدالطیف حیدرزاده، حر خسروی، ناصر داودی، اکبر دهدشتی، ماندنی محمدی، فریدون زنگی، مصطفی سراجی، بهادر شهریاری، محمد عباسی رضایی، محمد غلامی، عبدالحسین مرادی، عباس یوسفی، محمود حاج، عبدالله لیراوی، حسین مرادی ۲۲ شهید والامقام از شهرستان گناوه بودند که در این عمیات به فیض شهادت نائل شدند.
وی افزود: به برکت خون شهدا و به کوری چشم دشمنان، امروز انقلاب اسلامی با عزتمندی و شکوه هر چه تمام تر در سراسر جهان می‌درخشد.
قائدی خاطر نشان کرد: همگان در قبال خون شهدا مسئولیم و وظیفه داریم از آرمان‌های امام راحل، شهدا و دستاوردهای انقلاب با اتحاد و انسجام حفاظت و پاسداری و اهداف انقلاب را برای جامعه به خصوص نسل جوان تبیین کنیم.
وی گفت: امروز پیام شهدای والامقام به آحاد مردم و مسئولان اطاعت از رهبری و حرکت در مسیر آرمان‌های انقلاب و ولایت فقیه است.
امروز پس از گذشت ۴۰ سال از آن عملیات افتخارآفرین، عوامل عبور پیروزمندانه ملت ایران در آن دوران غرورآمیز و دستیابی انقلاب و نظام اسلامی به موفقیت، پیشرفت‌ها و دستاوردهای تاریخ ساز و عبور سر افرازانه کشور از گذرگاه‌های پرخطر و پر فتنه تاریخی پس از جنگ تحمیلی باید سرلوحه و الگویی در پیمودن راه و در چهل سال دوم و گام دوم انقلاب باشد و حرکت ایران و ایرانی را به سمت تمدن نوین اسلامی را رقم زند.