هیچ مربی‌ای در دنیا کار مرا نمی‌کند/ نرفتنم به تیم ملی خیریت بود!
هیچ مربی‌ای در دنیا کار مرا نمی‌کند/ نرفتنم به تیم ملی خیریت بود!

به گزارش خبرنگار مهر، امیر قلعه نویی با اشاره به دیدار دو تیم گل گهر و سپاهان در لیگ برتر و تقابلش با تیم سابق خود (سپاهان) گفت: سپاهان تیم بزرگی است و عناوین مختلف داخلی و خارجی دارد. تنها باشگاه ایرانی است که در جام باشگاه‌های جهان شرکت داشته است. من دو بار سرمربی […]

به گزارش خبرنگار مهر، امیر قلعه نویی با اشاره به دیدار دو تیم گل گهر و سپاهان در لیگ برتر و تقابلش با تیم سابق خود (سپاهان) گفت: سپاهان تیم بزرگی است و عناوین مختلف داخلی و خارجی دارد. تنها باشگاه ایرانی است که در جام باشگاه‌های جهان شرکت داشته است. من دو بار سرمربی سپاهان شدم. یک بار زمانی که با استقلال قهرمان شدم و آن موقع سپاهان پنجم لیگ بود. یک بار هم سرمربی ذوب آهن بودم که نایب قهرمان شدیم. طرفداران سپاهان لطف داشتند و چند بار سر تمرین ذوب آهن آمدند و خواستند به سپاهان کمک کنم. کسی نمی‌آید تیم دوم لیگ را که در آسیا حضور دارد رها کند و به تیمی برود که شرایط خوبی ندارد که در انتهای جدول باشد.
وی ادامه داد: به عشق هواداران سپاهان، مسئولیت این تیم را قبول کردم. اسنادش هست. با یک بودجه معمولی. در دوره دوم و سال اول بودجه ما زیر ۵۰ میلیارد تومان بود. با یک بودجه معمولی تیم خوبی ایجاد کردیم و می‌توانستیم قهرمان هم بشویم اما اشتباهات سهوی داوری باعث شد قهرمانی از دست برود. سال بعد از آن هم به عشق همان هواداران به تیم ملی نرفتم! هیچ مربی‌ای در دنیا نیست که این کار را بکند ولی من اخلاق مداری کردم!
سرمربی تیم فوتبال گل گهر تاکید کرد: قبل از انتخاب آقای اسکوچیچ به عنوان سرمربی تیم ملی، دوستان (مسئولان وقت فدراسیون فوتبال) به اصفهان آمدند (قلعه نویی آن زمان سرمربی تیم سپاهان بود). تقریباً کار حضورم در تیم ملی نهایی شده بود.
قلعه نویی درباره اینکه حتی بر سر مبلغ قرارداد با تیم ملی هم به توافق رسیده بود، تصریح کرد: برای تیم ملی نباید مبلغ بگذاریم. در آن دوره‌ای هم که با تیم ملی به مالزی رفتم (سال ۲۰۰۷) شرایط خوبی نبود و درگیری بین کمیته انتقالی و مسئولان وقت سازمان وجود داشت. یکی از افتخاراتمان این است که بدون قرارداد به مالزی رفتیم. این افتخار است. دوستان به این مسائل توجه نمی‌کنند. ما کار را برای خدا و مردم کردیم.

وی با بیان اینکه با مدیران وقت فدراسیون فوتبال برای حضور در تیم ملی به توافق رسیده بود، گفت: قرار بود بعد از بازی با السد اعلام کنند. یک شرط گذاشتم. شرطم این بود که مدیران بالادستی و مدیران باشگاه سپاهان رضایت داشته باشند. در نهایت آقای عظیمیان مخالفت کرد و من هم تمکین کردم.
«آیا از اینکه باشگاه سپاهان با حضورتان در تیم ملی مخالفت کرد، ناراحت شدید؟» قلعه نویی در پاسخ به این سئوال اظهار کرد: بعد از اتفاقی که در دوره اول تیم ملی برایم افتاد و به ناحق به من ظلم شد، ۱۴ سال سختی کشیدم و در شهرستان‌ها و تیم‌های بی پول بودم ولی به چیزی که می‌خواستم رسیدم. لطف بهاروند و کشوری (مدیران سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال) بود که به اصفهان آمدند. ما توافق را نهایی کردیم و بازهم تشکر می‌کنم. انسان‌های بزرگی هستند. خیریتی بود که نشد.
وی که با برنامه «سلام صبح بخیر» صحبت می‌کرد، درباره اینکه خیریت گفتن او شبیه به خیریت گفتن مهدی طارمی (زمانی که از سوی فیفا محروم شد) است، گفت: یک چیزهایی را آن بالایی می بیند که شاید ما نبینیم. شاید در آن زمان خواسته دنیوی ما باشد که به آن برسیم ولی شاید من لیاقت نداشتم و یا خیریتی بوده است. درباره سپاهان آنچه وظیفه مان بود را انجام دادیم. بعضی رفتارها شد که بگذریم. سپاهان باشگاه بزرگی است.
سرمربی گل گهر با اشاره به حضورش در این باشگاه سیرجانی گفت: خوشحالم در این مجموعه کار می‌کنم. مردم بعدها متوجه می‌شوند که این شرکت گل گهر چه خدماتی به مملکت و ورزش می‌کند. شما همان ابر پروژه انتقال آب از خلیج فارس به سیرجان یا ساخت یک مرکز تفریحی در نزدیکی سیرجان را ببینید. هم بحث اشتغال زایی است هم بحث فرهنگی و ورزشی. انسان‌های با صداقتی هستند. همه مردم ایران خوب هستند ولی مردم کویری و سیرجان انسان‌های مخلص و پاکی هستند. اینها دارند به ورزش مملکت خدمت می‌کنند.
به گزارش خبرنگار مهر، قلعه نویی در بخش دیگری از مصاحبه خود در خصوص آخرین وضعیت پرونده بازیکن گابنی که منجر به باخت ۳ بر صفر و انضباطی گل گهر در سه مسابقه شد، توضیحاتی داد.
سرمربی گل گهر گفت: دادگاه CAS در رای بازی سایپا – پیکان هم گفته است نتیجه آن چیزی است که در زمین رخ می‌دهد. اینجا بحث بازیکن مجاز و غیر مجاز است. CAS همه اینها را می‌داند ولی می‌گوید هرچه در زمین بوده است ملاک است. در بازی پیکان، بازیکن غیر مجاز بود و ۶ تعویض انجام شد. مسئله ما که راحت‌تر از آنها است. می‌خواستیم یک بازیکن بگیریم با ماهی ۵ هزار دلار. نرفتیم بازیکنی بگیریم که سه سال بازی نکرده و ۶۰۰ هزار یورو پول می‌خواهد. کل پول بازیکن گابنی با ایجنتش ۶۰ هزار دلار بود.
قلعه نویی افزود: در تاریخ ۳ آبان به سازمان لیگ نامه زدیم که با این بازیکن قرارداد می‌بندیم. داستان کرونا بوده و بازی‌های ملی مشخص نبوده؛ آن‌هم در آفریقا. آقای اسفندیارپور از باشگاه ما به سازمان لیگ نامه زد و استعلام کرد که می‌توانیم با این بازیکن قرارداد ببندیم یا نه. تجربه‌ای از ذوب آهن و کی روش استنلی داشتم. او را با ۱۰۰ هزار دلار آوردیم و به ورزش کشور خدمت کردیم. برویم مربی بیاوریم مثل ویلموتس؟ من بازیکنی انتخاب می‌کنم که چند سال به فوتبال خدمت می‌کند؛ یکی هم مثل مدافع سپاهان (ولسیانی). این بازیکن را خودم از گرجستان انتخاب کردم.
وی خاطرنشان کرد: دوستان (سازمان لیگ) در تاریخ ۱۳ آبان گفتند بازیکن مشکلی ندارد. در حق ما اجحاف و ظلم شد. اگر هر اتفاقی بیافتد خوبی اش این است که در زمین نتیجه رقم بخورد. CAS می‌گوید اگر تقلب و شرط بندی شده باشد نتیجه باید ۳ بر صفر شود؛ در سایر موارد نتیجه داخل زمین ملاک است. سر تیم‌های مظلوم بریده می‌شود. اگر تیم‌های دیگر بودند قانون عوض می‌شد. متاسفانه در کشور ما قانون قائم به شخص است.

سرمربی گل گهر همچنین خبر جدیدی در این مورد داد و گفت: برای این پرونده درخواست اعاده دادرسی داده‌ایم. هنوز نوبتمان نشده است. دو، سه مدرک جدید داده‌ایم که بابت آن اعاده دادرسی قبول شده است.
قلعه نویی درباره بازی گل گهر – استقلال و اعتراضش به داوری این مسابقه هم گفت: اشتباهات داوری قبل از آن هم روی تیم ما تاثیرگذار بود. بازی سپاهان – استقلال آن پنالتی را… اسم داور را نمی آورم. قبل از پاسخ به این سئوال باید بگویم داوران از قشر مظلوم فوتبال هستند؛ با کمترین دستمزد اما عاشقانه کار می‌کنند. خطای انسانی هم همیشه هست. تا کمک داور ویدئویی را نیاوریم این اتفاقات رخ می‌دهد. همه اینها سهوی است. دکتر بیژن حیدری آبروی خودش را برای یک بازی بگذارد. به همه داوران ارادت دارم. چند داور قابلیت دارند فغانیِ فوتبال بشوند. ما ضرر کردیم. چهار، پنج بازی با اشتباهات داوری شکست خوردیم.
وی درباره اینکه چند کارشناس تایید کردند برخورد توپ با دست مدافع گل گهر، پنالتی به سود استقلال بوده و تصمیم داور مشکلی نداشته است، گفت: در چند برنامه یکطرفه قضاوت می‌کنید. انسانی که آنتن دارد باید خدا را در نظر بگیرد و عدالت محور باشد! در برنامه‌های کارشناسی، چند کارشناس محترم گفتند اصلاً خطای هند نبوده است. شاید توپ برخورد داشته ولی وقتی توپ برخورد کرده دست در حالت طبیعی بوده است. قانون خطای هند را برای مدافع و مهاجم متفاوت تعریف می‌کند.
سرمربی گل گهر تاکید کرد: بزرگ‌تر از مظفری، عسگری و رودنیل (کارشناسان داوری) داریم؟ اکثر کارشناسان گفتند خطای هند نبوده است. اتفاقات داوری اتفاقات عجیب و غریبی است. مثلاً بازی با نساجی یک پنالتی صد درصد شده است. کمک اول بازی روی خط بوده و پنالتی را دیده است و می‌گوید داور نزدیک صحنه بود. در بازی فولاد با گل گهر اتفاق عجیبی رخ داد. یک کرنر روی دروازه ما زدند و در محوطه جریمه ۱۵-۱۶ بازیکن هستند. آقای حاج ملک (داور بازی) هم نزدیک به صحنه بود. یک برخورد شد و کمک اول با فاصله ۷۰ متر اعلام پنالتی می‌کند. در بازی با پیکان کارشناسان گفتند داور دو پنالتی برای ما نگرفت. یک پنالتی که برای کمک اول بود و گفتند ندیدند.
قلعه نویی در پایان گفت: در صداقت و سلامت و مظلوم بودن داوران شکی نداریم. داوران در مقایسه با بازیکنان و مربیان چیزی نمی‌گیرند. در حق گل گهر کم لطفی شد. همه راجع به کسر هفت امتیاز صحبت می‌کنند در حالی که ما ۲۰ امتیاز از دست دادیم؛ به خاطر مسائل روحی و روانی که رخ داد.