وزارت ورزش با پولادگر به جایی نمی‌رسد/چرا لباسم را مسخره می‌کنند؟
وزارت ورزش با پولادگر به جایی نمی‌رسد/چرا لباسم را مسخره می‌کنند؟

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه) در محل این فدراسیون برگزار شد، اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد خبر و حاشیه‌ای به اردوهای تیم ملی ورود کند. من حتی نگذاشتم سوریان و پژمان درستکار جای من صحبت کنند و گفتم کتکش را من بخورم. لباس پوشیدن […]

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در نشست خبری که صبح امروز (دوشنبه) در محل این فدراسیون برگزار شد، اظهار داشت: اجازه نخواهیم داد خبر و حاشیه‌ای به اردوهای تیم ملی ورود کند. من حتی نگذاشتم سوریان و پژمان درستکار جای من صحبت کنند و گفتم کتکش را من بخورم.
لباس پوشیدن من را مسخره می کنند!
وی ادامه داد: سال ۹۸ که آمدم، تیم یازدهم و نهم دنیا، سه ماه حقوق عقب افتاده و کلی بدهی را تحویل گرفتم و امروز ببینید که کجا هستیم. این کار همه شماست. من همیشه گفتم حمال کشتی هستم، با این کلمه لذت می‌برم. لباس من را مسخره می‌کنند. من بلدم لباس بپوشم، ولی از ۶ صبح سر پروژه هستم. من آدم عملیاتی هستم. باید سر تمرین بچه‌ها هم بروم. چطور انتظار دارند کت و شلوار بپوشم. شلوار شش جیب گشاد است، پای پرانتزی من را نشان نمی‌دهد. کشتی ورزش پرفشاری است و اینها پیش می‌آید. کت و شلوار ۵۰ میلیونی بپوشم و زمانی که کار نکنم، آیا می‌توانم حرف بزنم؟
چطور توقع دارند با کت و شلوار تمرین کنم؟
وی ادامه داد: من از ۱۷ سالگی اصلا بلد نیستم لباس بپوشم. اینجا از ۶ صبح سر پروژه می روم. من آدم عملیاتی هستم و سر پروژه که می روم خاکی می شوم. از آن طرف آدم فنی هستم و لخت می شوم و با بچه ها تمرین می کنم. پس چطور توقع دارند من همیشه با کت و شلوار باشم. آیا آن دنیا لباس پوشیدن و فلان برند را پوشیدن حسن و خوبی است؟
از برنامه هایمان جلوتر هستیم
دبیر درباره قهرمانی تیم های نوجوانان و جوانان در رقابت های جهانی، اظهار کرد: سال ۹۸ که کشتی را تحویل گرفتم کارت ملی کشتی زیر ۳۰ هزار نفر بود که نصف آن ها هم پیشکسوتان بودند اما امروز بالای ۲۶۰ یا ۲۷۰ هزار کشتی گیر داریم تا حدی که باشگاه کم داریم. من به هر استانی می روم سعی می کنم باشگاه و سالن بگیرم. در طرح توسعه به ریز نوشتیم به کجا باید برسیم. البته ایراداتی هم دارد و ما اتاق پایش داریم‌ از برنامه مان هم خیلی جلوتر هستیم. در زمان کرونا آمریکایی ها باشگاهشان باز بود اما اینجا هر چه التماس می کردیم باز نمی کردند.
هدف ما این است که مردم به کشتی افتخار کنند
ما در رده نوجوانان و جوانان به هر مشابقه ای رفتیم خدا را شکر نتیجه گرفتیم. از روز اول گفتم باخت ها برای من و بردها برای همه. اینکه کشتی امروز حالش خوب است رضایتبخش است. خوشحالم که کشتی می تواند حال مردم را خوب کند. این برای من خیلی مهم است. لذت می برم اکبر فلاح کسی که الگوی من بوده در باشگاهش تمرین می دهد و باشگاهش شلوغ است یا برزگر که مربی من بوده در باشگاه کار می کند. هدف ما این است مردم به کشتی افتخار کنند، مثل برزیل و انگلیس به فوتیال، ژاپنی ها به جودو و کره ای ها به تکواندو. در ایران هر قشری می بینید با کشتی حال می کحد و همه مردم ایران با کشتی پیوند دارند.
از این که حمال کشتی هستم لذت می برم
دبیر خاطرنشان کرد: ار اینکه حمال کشتی هستم لذت می برم و از شما می خواهم این را بنویسید. اینکه کار یک نفر شستن دستشویی باشد اما کارش را خوب انجام بدهد شرف به مسئولی دارد که خوب وظایفش را انجام نمی دهد. من کشتی گیر رده ۴ تیم ملی را حتی مجانی بردم عمل کردم این وظیفه من است. شاید اگر من‌ را خوب بر می گرداندند بیشتر کشتی می گرفتم. من دردها را می فهمم. امروز اول صبح اتاق گرایی ها رفتم گفتم پاشو چایی درست کنید بخوریم‌ کدام رییس فدراسیون این کار را می کند؟
ادبیات من به کلی تند است
من دردم می گیرد می بینم مسئولان ما وعده می دهند اما عمل نمی کنند. بعد یک مسئول غیرکارشناش در وزارت ورزش حرفی می زند من به هم می ریزم. شاید عباراتی هم بکار بردم که بی دقتی کردم. من در آن اندازه ای نیستم به کسی بی احترامی کنم اما ادبیات من به کلی تند است. من وقتی زخم ها را می بینم به هم می ریزم.
چیزی را برای خودم نمی خواهم
جنگیدن برای حق کشتی را وظیفه ام می دانم. یکسری اینجا آمدند جهان پهلوان بشوند و بروند اما من آمدم خودم را هزینه کنم که کشتی بالا برود. یک نفر را پیدا کنید که بگوید علی دبیر چیزی را برای خودش خواسته است.
فرق من با پولادگر مشخص است
رییس فدراسیون کشتی ادامه داد: امروز جایی نشستم که از پیشکوتان ۸۰ ساله تا کشتی گسران نونهالان دفاع کنم. اگر در گذشته خوب مدیریت می‌شد خیلی بیشتر مدال می گرفتیم. چرا نباید رضا یزدانی، عباس جدیدی، فلاح و … طلای المپیک می گرفتند؟ همه ۲ ساعت تمرین را می بینند اما ۲۲ ساعت بقیه مهم تر است. کشتی گیر باید خوب بخوابد، تغذیه کند، استراحت کند و تفریح کند تا مدال بگیرد. فرق من با آقای پولادگر این است. من باید آن ۲۲ ساعت را درست کنم تا کشتی گیر بالا بیاید.
یکسری می خواهند با کشتی خودشان را بزرگ کنند
وی درباره روز ملی کشتی گفت: آقای میرزا شفیع این ایده را داده. دست فدراسیون قبل درد نکند و آقای گودرزی وزیر وقت هم زحمت کشیدند تا روز ملی کشتی ثبت شود اما با یک طبل زدن و دو تا مراسم گرفتن که خودمان را گنده کنیم، خوب است؟ یک سری با کشتی می خواهند خودشان را گنده کنند. کشتی بالا بیاید همه بالا می بریم. با کشتی می شود حال مردم را خوب کرد، علی دبیر و مرید و مراد را کنار بگذاریم. شجره تختی را می دانیم و همه همدیگر را در کشتی می شناسیم. آقا تختی افتخار کشتی است، صالحی امیری پول که نمی داد اما همیشه می گفت کشتی بزرگتر از ورزش ایران است. یکسری می خواهند خودشان را به کشتی بچسبانند که گنده شوند. دیروز همه جا مسابقات نونهالان گذاشته بودیم. فقط ۱۵۰ تای آن ها را برای من فرستادند.
به رده های پایه بها دادیم
وی در ادامه، گفت: ما به تمام مسابقات به جز امیدهای آسیا را رفتیم که به درد ما نمی خورد. همه مسابقات را رفتیم با تعداد بالا بین ۱۰ تا ۱۴ نفر. ما در هر مسابقه به صورت میانگین باید ۴۰ هزار یورو بدهیم. برای صربستان باید ۱۱۰ هزار یورو بدهیم. بچه های جوانان از چند سال پیش زیر نظر بنا بودند هر چند زحمات با وفا را دیدم یا غلام محمدی این حسن را دارد این است که در رده نوجوانان خوب کشتی گیر پیدا می کند.
احتمالا در اتحادیه جهانی رای نمی آورم
وی با اشاره به ثبت نام خود در انتخابات هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی گفت: حمید سوریان که عقب کشید دو ساعت وقت داشتیم و من ثبت نام کردم. یک ریال جمهوری اسلامی هم برای رای گرفتن خرج نکردم. احتمالا هم رای نمی آورم چون یک ریال هم خرج نکردم و لابی نداشتم. مدیران میانی وزارت ورزش آنقدر برای ما سنگ تراشی می کنند که وقت نکردیم به این کار برسیم.
وزارت ورزش با تفکرات پولادگر به جایی نمی رسد
دبیر با اشاره به درگیری چند وقت پیش با پولادگر گفت: آیا بودجه ماه ۴ باید بسته شود؟ تازه برج ۴ به من‌گفتند بیا ببین، تازه من پیگیری کرده بودم. بعد اصلا متوجه نمی شوند ما چه می گوییم. من غصه ام می گیرد می بینم مدیران میانی وزارت ورزش بر خلاف مدیران دولت جلو می روند. رک بگویم این وزارت با تفکرات پولادگر راه به جایی نمی برد.
به او در جلسه گفتم سیستم غالب در تکواندو چیست گفت یعنی چه؟ گفتم در کشتی سیستم غالب لاکتیک است و باید بعد یک مبارزه با ماساژ کشتی گیر را اماده حضور در مبارزه بعدی کنم. پولادگر درکی از ورزش قهرمانی ندارد. فقط دیده است. شاید در نوجوانی یک ورزشی هم کرده باشد. به من می گوید ما ماساژور با تکواندو نمی بردیم گفتم به من چه همین کارها را کردی که تکواندو نتیجه نگرفت. کشتی که نتیجه می گیرد از رییس جمهور تا همه پیام می دهند اما معاون قهرمانی نیست. در قونیه هم اصلا او را ندیدند. خب در همان تکواندو می ماندی. هر چند آن جا هم رای نیاورد. بیش از ۲ ماه است صورتجلسه مجمع کشتی را امضا نمی کند. او مشکلش با دبیر نیست و رسما آمده کشتی را زمین بزند. او در آمارش مدال های کشتی را می دهد خب برای چه مدال های کشتی را در آمار می آوری؟
این آدم کمکی به سجادی نمی کند
وی افزود: قبل از عید از یک بخشی ۳ میلیارد کمک گرفتیم. بچه ها باید اتوبوس شرکت واحد می گرفتند جایی می رفتند. ما ۲ تا ون گرفتیم که با خواهش و تمنا دانه ای ۲ میلیارد و دویست بود که به ما یک و ۴۰۰ دادند. بد کاری کردم برای بچه ها ماشین گرفتم که کولر داشته باشد؟ به والله خودم یک بار هم سوار نشدم اما بد است یزدانی و گرایی سوار ماشین بدون کولر شوند. بعد می گویند تو لاکچری خرج می کنی فدراسیون های دیگر ندارند. به من چه فدراسیون های دیگر چه کار می کنند. من می فهمم کشتی گیران ۹۰ درصدشان گودی کمر دارند باید روی تشک طبی بخوابند. گوشت یخ زده اینجا کسی حق ندارد به کشتی گیر بدهد. این ها روزی ۵ یا ۶ هزار کالری می سوزانند. من باید غذای خوب به آنها بدهم. من در این خراب شده زندگی ام را گذاشتم. خب وقتی او درکی از این موضوع ندارد من چه کار کنم. به وزیر می گویم چرا امضا نمی کند می گوید ۸ روز است برایش فرستاده ام. این آدم نمی تواند به سجادی کمک کند.
چرا سجادی می گوید اما پولادگر امضا نمی کند؟
رییس فدراسیون کشتی گفت: سجادی دلش با ماست اما گلایه می کنم. من وقتی به دبیر و نایب رییسم می گویم امضا کن مگر جرات می کند امضا نکند؟ سجادی زحمت می کشد اما دولتمردان بدانند مدیران میانی وزارت ورزش نه با دبیر که با کشتی مشکل دارند. ورزش ایران با تفکر این آقا راه به جایی نمی برد.
جلوتر بروند خیلی چیزها رو می گویم
وی با اشاره به مشکلات سالن هفتم تیر، خاطرنشان کرد: رییس هیات کشتی را برداشتم اما بیکار است رفته از من شکایت کرده است. یک کم جلوتر بخواهد برود خیلی از چیزها را رو می کنم. آدمی نیستم که آبروی کسی را ببرم، بگذارد من کار خودم را بکنم. 
تابع نظر سازمان بازرسی هستم
دبیر درباره اتفاقات مجمع انتخاباتی کمیته المپیک گفت: به هیات اجرایی سابق خسته نباشید می گویم هر چند حق کشتی را ندادند به من یک چیزی می گفتند اما کار دیگری می کردند. من می خواستم از کربلا امروز به تهران بیایم تا در مجمع نباشم. نصیرزاده را هم معرفی کردم. به من خبر دادند که حضور نصیرزاده بر خلاف قانون است. هر چند به نظر من خلاف نیست. یک کار خوبی که در زمان خادم شده او اساسنامه را در وزارت ورزش و کمیته تصویب کرده و بعد برده هیات رییسه اتحادیه جهانی تصویب شده و ما نمی توانیم آن را تغییر دهیم. اساسنامه ما متفاوت است. من تابع نظر سازمان بازرسی هستم. 
خسروی وفا زنگ زد گفتم چشم 
وی افزود: ۶۷ درصد مدال ها را کشتی گرفته اما آیا از ۴۰۰ میلیارد حق کشتی ۱۰ میلیارد است؟ من ناراحت بودم. دیروز خسروی وفا که می دانست نمی خواهم به مجمع بیایم محبت کرد به من زنگ زد. در انتخابات شورای شهر سوم من با نظر حاج محمود خسروی وفا تصمیم گرفتم به که رای بدهم و او را انقدر قبول دارم. به من گفت علیرضا مجمع را بیا. جز او هر کس دیگری زنگ می زد نمی رفتم و گفتم چشم. 
وی ادامه داد: ما امسال ۳۰۰ میلیارد ساخت و ساز داریم و مهر ماه ۵ یا ۶ افتتاح خیلی خوب داریم. تا الان ۲۷ اعزام داشته ایم. برای همین مسابقات صربستان دو و نیم میلیارد تومان فقط پول بلیط ما شده است.
قسم می خورد شاخصه ندارند!
دبیر تصریح کرد: به پولادگر گفتم شاخصه تان برای بودجه چیست؟ به والله شاخصه اصلا ندارند. یک فرنگی ما یا آزاد ما بابت مدال از همه جلوتر هستند. 
رییس فدراسیون کشتی در ادامه نشست خبری، گفت: رسول خادم و طالقانی را همین مدیران میانی وزارت ورزش فراری دادند. یکیش همین آقای پولادگر. من نمی دانم چقدر طاقت بیاورم. 
چرا روسیه نمی آید؟
وی درباره غیبت روسیه در مسابقات جهانی کشتی، گفت: روس ها فقط در ۷۴ و ۹۷ شانس طلا بودند. در کدام اوزان دیگر شانس طلا بودند؟ ولی باید قبول کنیم که کشتی آزاد دنیا ۳ ضلع ایران، آمریکا و روسیه دارد که رقیب هم هستند. در کشتی فرنگی هم همه دنیا با هم رقابت دارند. این نیست که بدون روسیه مسابقات دیدن نداشته باشد.
چرا برای انتخابات کمیته ملی المپیک ثبت نام نکردید؟
دبیر درباره علت ثبت نام نکردن خود برای ریاست کمیته المپیک گفت: از چند جا به من گفتند ثبت نام کن اما نکردم. حس کردم فعلا در کشتی بمانم و ثابت کنم حرف هایی که من می زدم کارشناسی بوده است. اگر ثبت نام می کردم می گفتند این ها را زده که خودش بیاید. خوشحالم حمالی قهرمانان جهان و المپیک را می کنم. ببینید عملکرد من خوب بوده یا نه. استخاره هم کردم خوب آمد اما باز نیامدم.
اگر اینطور باشد برای دوره بعد نمی آیم
وی در پاسخ به این سوال که آیا برای دوره بعد فدراسیون کشتی ثبت نام می کند یا خیر، گفت: تا الان تصمیم نگرفته ام اما اگر اینطور باشد نمی آیم. دفعه قبل هم نمی خواستم بیایم اما حمید سوریان گفت آمدم. استخاره هم کردم که خوب آمد و آمدم. به جان بچه هایم دنبال هیچ پستی نیستم. من اگر اهل بیت و امام زمان نباشند حرف زدن هم بلد نیستم. این همه قهرمان جهان و المپیک داریم یک یا حسین نگویند به چه دردی می خورد. تصمیمی برای ثبت نام در ریاست دور بعد کشتی ندارم اما امیدوارم هر کسی آمد به اینجا گند نزند!
رییس فدراسیون کشتی گفت: آقای وزیر هر چه بگوید من گوش می دهم اما ما هر چه می گوییم مدیران میانی او گوش نمی دهند.
برنامه های فدراسیون کشتی برای تیم های پایه
دبیر درباره برنامه اش برای تیم های نوجوانان گفت: همیشه گفته ام نتایج این رده برای من مهم نیست. اینکه در وزن کشی ۵ وزن اول با ۵ وزن دوم را در وزن کشی جابجا بکنید بخشودنی نیست و می خواستم ترکان را کنار بگذارم. خودش هم انقدر با شخصیت است که اولین نفر زنگ زد گفت من مقصرم.  تیم آزاد نوجوانان ما در آسیایی پوکید. این ها باخت هایشان را می دهند اما یکی دو سال بعد اسم هایشان را می شنوید.
وی درباره تیم امید گفت: به این جمع بندی رسیدیم سرمربی برای این رده نگذاریم بهتر است و برای کسی هم از سال گذشته حکم نزدیم. شاکله امید را نفرات جوان و بزرگسال تشکیل می دهند. ما سرمربی نمی گذاریم اما مربیان جوانان و بزرگسالان با هم تیم امید را می بندند. در تمام دنیا هم سرمربی بزگرسالان تیم امید را می بندند. در فرنگی سوریان و بنا با هم تیم را می بندند و در آزاد درستکار و کاوه. 
وی در پایان درباره در پیش بودن مسابقات جهانی بزرگسالان گفت: به این بچه ها امید بدهید تا مردم خوشحال شوند. خواهش می کنم تیم را حمایت کنید و حواستان به این بچه ها باشد.