پیش بینی قیمت دلار ۱۷ آبان ۱۴۰۲ / دلار تغییر کانال می‌دهد؟
پیش بینی قیمت دلار ۱۷ آبان ۱۴۰۲ / دلار تغییر کانال می‌دهد؟

قیمت دلار طی سه روز گذشته در روند کاهشی پلکانی قرار گرفته است. طی این مدت اخبار سیاسی و اظهار نظر مقامات بلندپایه کشور، مهم‌ترین کمک را به سیاست‌گذار، برای حفظ تعادل بازار ارز کرده است. معامله‌گران، تحرکات محدود قیمت این اسکناس را به خواست نهاد تصمیم‌گیر می‌دانند. آیا دلار با الگوی افت پلکانی وارد کانال ۵۰ هزار تومانی می‌شود؟

گناوه آنلاین؛

تجارت‌نیوز در گفت‌وگو با تحلیلگر بازار ارز بررسی کرد:
پیش بینی قیمت دلار ۱۷ آبان ۱۴۰۲ / دلار تغییر کانال می‌دهد؟

قیمت دلار طی سه روز گذشته در روند کاهشی پلکانی قرار گرفته است. طی این مدت اخبار سیاسی و اظهار نظر مقامات بلندپایه کشور، مهم‌ترین کمک را به سیاست‌گذار، برای حفظ تعادل بازار ارز کرده است. معامله‌گران، تحرکات محدود قیمت این اسکناس را به خواست نهاد تصمیم‌گیر می‌دانند. آیا دلار با الگوی افت پلکانی وارد کانال ۵۰ هزار تومانی می‌شود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت دلار امروز با کاهش ۱۰۰ تومانی، از الگوی نزولی دو روز گذشته پیروی کرد. این اسکناس در روز جاری با قیمت ۵۱ هزار و ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان معامله شد.
بازار بی‌جان دلار در حالی روزهای کم‌رمقی را سپری می‌کند که معامله‌گران حرفه‌ای نیز از ترس آچمز بازارساز دست به مهره نمی‌برند. آنها معتقدند سیاست‌گذار برای حفظ ثبات در بازار ارز با ارزپاشی، ذخایر ارزی کشور را به آتش کشیده است؛ بنابراین خالی کردن جیب معامله‌گران با سیاست افت پلکانی و فروش‌های سنگین، بعید نیست. ضمن اینکه کارشناسان اقتصادی به طور پیوسته بر روند صعودی دلار تاکید می‌کنند و معتقدند اگر جنگ ادامه‌دار باشد، قیمت دلار رشد خواهد داشت.
موضوع جنگ اسرائیل و حماس که اکنون بیش از یک ماه از شروع آن می‌گذرد، ایران را از تحقق توافق برجام دور کرده است. تحلیلگران اقتصادی این مساله را به مثابه تهدیدی برای اقتصاد کشور می‌بینند. کاهش و سخت‌‌شدن فروش نفت، بن‌بست مبادلات بانکی، رشد نقدینگی و پایه پولی و کسری بودجه از اهم مسائلی است که به اعتقاد کارشناسان اقتصادی از تبعات فاصله گرفتن از توافق برجام است.
دستکاری قیمت دلار، راه مخرب برای مدیریت اقتصاد
در همین راستا علی اصغر سمیعی کارشناس اقتصادی در خصوص بازار کنترلی دلار به تجارت‌نیوز گفت: «در شرایطی که بر اساس آمار ماهانه ۴۰ هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی اضافه می‌شود و زمانی که توانایی مهار تورم و نرخ بهره در اقتصاد وجود نداشته باشد، آسان‌ترین و شاید تنها راه برای قدرت‌نمایی، مانور و دستکاری نرخ ارز است.»
مطالعه بیشتر: پیش بینی قیمت دلار ۱۶ آبان ۱۴۰۲ / بازار ارز به مذاکرات تهران و بغداد چشم دوخت

تبلیغات توسط تجارت‌نیوز

وی افزایش نرخ بیکاری،‌ ورشکستگی موسسات مولد و ایجاد رانت را از تبعات سیاست کنترل قیمت دلار بیان کرد و اظهار داشت: «با جمع شدن فنر قیمت‌ها با کمک تزریق میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی نمی‌توان تورم را مهار کرد. نمی‌توان شعار واقعی‌شدن و تعدیل نرخ ارز را داد، ولی سال‌ها به سرکوب و پایین نگه‌داشتن مصنوعی آن پرداخت.»
این کارشناس اقتصادی ضمن تاکید بر لزوم شفاف‌سازی و تک‌نرخی شدن قیمت دلار افزود: «با تک‌نرخی شدن قیمت دلار جلوی نوسانات شارپی و ایجاد رانت را در بازار ارز گرفته می‌شود. زیرا فسادی که از چند نرخی بودن ارز حاصل می‍‌شود، صدمات جبران‌ناپذیری برای اقتصاد و جامعه دارد.»

اما در چه شرایطی ثبات قیمت دلار به ضرر اقتصاد نیست؟ وی در پاسخ به این سوال گفت: «ثبات قیمت دلار فقط در صورت به نزدیک صفر رساندن نرخ‌های بهره و تورم امکان‌پذیر است؛ در غیر این صورت ثباتی غیرواقعی، دستوری و بی‌دوام خواهد بود.»
سمیعی خاطرنشان کرد: «تا زمانی که تفاضل نرخ تورم در کشور ما و کشورهای حوزه دلار حدود ۳۶ درصد باشد، باید روزانه یک در هزار به قیمت دلار افزوده شود و اگر نشود، معنی آن جمع‌شدن فنر قیمت خواهد بود.»
آمریکا به ایران پیام فرستاده است؟
دیروز محمد شیاع السودانی نخست‌وزیر عراق وارد تهران شد. وی پیش از این سفر در عراق با وزیر خارجه آمریکا دیدار کرده بود. بسیار از تحلیلگران سیاسی معتقد بودند که نخست‌وزیر عراق حامل پیغامی از سوی آمریکا برای ایران است.
در همین راستا وزیر امور خارجه ایران در واکنش به ادعای یک مقام آمریکایی در خصوص پیام به ایران نوشت: «آمریکا از هفته گذشته در صدد آتش‌بس انسانی بود. ما پیام آن‌ها را دریافت کردیم، آن‌ها «کاملا نادرست» می‌گویند.» امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در صفحه شخصی خود نوشت: «متاسفانه در سه روز گذشته از طرفی آمریکایی‌ها پیام دادند که به دنبال آتش‌بس هستیم، اقداماتی را انجام دادند، اما در عمل فقط از کشتار جمعی و نسل‌کشی در غزه حمایت کردند.»
مطالعه بیشتر: قیمت دلار ۱۶ آبان ۱۴۰۲ / دلار خط حمایت را می‌شکند؟سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید به اظهارات وزیر امور خارجه ایران مبنی بر دریافت پیام‌هایی از واشنگتن درباره آتش‌بس در جنگ غزه واکنش نشان داد. شبکه سی‌ان‌ان در این‌باره گزارش داد که یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید در پاسخ به سوالی در این باره مدعی شد که «این اظهارات، مطلقا، کذب هستند.»
این سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا با نادیده گرفتن نقش تنش‌زای واشنگتن در جنگ غزه به واسطه حمایت‌هایش از رژیم صهیونیستی گفت: «ما به وضوح به ایران گفته‌ایم که نباید به دنبال گسترش این درگیری و پیامدهای آن باشد.»
امروز قیمت دلار در بازارهای همسایه روند متوازنی نداشت. در بازار هرات، دلار افزایش ۳۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۹۸۰ تومان معامله شد. دلار سلیمانیه کاهش محدود ۶۰ تومانی داشت و با رقم ۵۱ هزار و ۳۰۰ تومان معامله شد. درهم امارات امروز بدون تغییر و با رقم ۱۴ هزار و ۴۰ تومانی روز گذشته معامله شد.
مطالعه بیشتر:
قیمت طلا و سکه امروز ۱۶ آبان ۱۴۰۲/ سکه امامی در آستانه ورود به کانال ۲۸ میلیونی
گزارش‌های بیشتر را در صفحه طلا و ارز بخوانید.

پیش بینی بازارها

پیش بینی قیمت دلار

قیمت دلار