چشم خیره بلوک شرق به رمزارزها/ هژمونی دلار در معرض خطر است؟
چشم خیره بلوک شرق به رمزارزها/ هژمونی دلار در معرض خطر است؟

مصرف کنندگان در سراسر جهان به سمت ارزهای رمزنگاری شده هجوم آورده اند و عصر غیرمتمرکزتری را در امور مالی جهانی آغاز می کنند، دولت‌ها برای توسعه ارزهای دیجیتال بانک مرکزی عجله دارند.

نگارعلی_ در حال حاضر، دلار آمریکا همچنان پادشاه است، اما اگر سیاست گذاران ایالات متحده گام های قاطعی برای انطباق با یک سیستم مالی دیجیتالی را برندارند ایالات متحده در خطر از دست دادن مزایای اقتصادی و ژئوپلیتیکی ناشی از تسلط دلار بر سیستم مالی جهانی است.

 بیشتر بخوانید: 

                     امید به بازار رمزارز بازگشت/ بیت کوین چند دلار قیمت خورده است؟

                       چین بیت کوین را نجات داد/ رهبر بازار رمزارز از ۳۰ هزار دلار گذر کرد

علیرغم همه تبلیغات پیرامون ارزهای دیجیتال، اندازه بازار جهانی کریپتو کم است (تقریباً ۱.۷ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۱). با این حال، پیش بینی کنندگان انتظار رشد سالانه قوی در چند سال آینده را دارند و به نظر می رسد روسیه آماده استفاده از این مزیت است. ذخایر عظیم انرژی و آب و هوای خنک این کشور آن را به مکانی عالی برای استخراج ارزهای دیجیتال تبدیل کرده است.

استفاده از ارزهای دیجیتال روسیه نیز طی سال‌ها افزایش یافته است، به طوری که یک عدد قبل از جنگ نشان می‌دهد که روس‌ها ۱۲ درصد از کل ارز دیجیتال جهان یا حدود ۲۴۰ میلیارد دلار را در اختیار داشتند و بیت کوین محبوب ترین ارز رمزنگاری شده در روسیه است.

از آنجایی که روبل در ماه مارس ۳۰ درصد سقوط کرد (اخیراً بهبود یافته است) و پیش بینی می شود تولید ناخالص داخلی روسیه ۱۵ درصد کاهش یابد، کرملین ممکن است به طور جدی تری به ارزهای دیجیتال نگاه کند.

در اوایل سال جاری، وزارت دارایی روسیه پیش نویس قانون جدیدی را در مورد ارزهای رمزپایه ارائه کرد که استفاده از ارزهای دیجیتال را به عنوان وسیله پرداخت ممنوع می کرد. اما این وزارتخانه از آن زمان این لایحه را اصلاح کرده است تا مفاد استخراج ارز دیجیتال را نیز شامل شود.

این اتفاق ممکن است نشان دهنده یک حرکت آهسته به سمت ارزهای دیجیتال به عنوان یک وسیله پرداخت مرکزی به رسمیت شناخته شده در روسیه باشد. رئیس اتاق بازرگانی و صنعت روسیه اخیراً ارزهای دیجیتال را به عنوان یک وسیله پرداخت جایگزین برای تراکنش با کشورهای آفریقایی پیشنهاد کرده است.

چند درصد روس‌ها رمزارز دارند؟

بسیاری از شرکت ها در اعتراض به حمله روسیه به اوکراین از روسیه خارج شده اند. تاکنون، صرافی‌های اصلی ارزهای دیجیتال در ایالات متحده مقاومت کرده‌اند و گفته‌اند که این کار را به‌طور یک‌جانبه انجام نخواهند داد.

این یک موضع اصولی است و با اخلاق راهنمای جامعه ارزهای دیجیتال سازگار است. به هر حال، این بازارها به عنوان جایگزینی برای بازارهایی هستند که تحت سلطه مداخلات سیاسی دولت هستند و در روسیه، مانند ونزوئلا و سایر مناطق با هرج و مرج اقتصادی، ارز دیجیتال ابزار مهمی برای شهروندان عادی برای مقاومت در برابر تمامیت خواهی مالی است.

تا زمانی که وزارت خزانه داری ایالات متحده و سایر تنظیم کنندگان مالی، بازارهای ارزهای دیجیتال را مجبور به خروج از روسیه نکنند، این موضع اصولی نیز قابل دفاع است. البته، اگر ممنوعیت فدرال برای دسترسی روسیه به بازارهای مالی ایالات متحده اعمال شود، انعطاف یا تحملی برای انفعال وجود نخواهد داشت.

بر اساس یک تخمین، تقریباً ۱۷ میلیون روس، حدود ۱۲٪ از کشور، دارای ارز دیجیتال هستند (که حدود ۵۰٪ بیشتر از نرخ مالکیت در میان آمریکایی ها است) و در این بین ممکن است در طول جنگ و کاهش ارزش روبل تقاضا برای این ارزهای دیجیتال افزایش نیز پیدا کرده باشد.

چین در خط مقدم رمزارزها

چین به عنوان پیشرو در زمینه کاربردهای فناوری مالی، بار دیگر در خط مقدم جهان در زمینه ارز دیجیتال مستقل قرار دارد؛ پیشرفت سریع دومین اقتصاد بزرگ جهان در ارز دیجیتال مستقل، بدون شک تأثیر عمیقی بر سایر کشورها و سیستم پولی جهان خواهد داشت.

اگرچه پکن ماینرهای رمزنگاری خود را در ماه مه تبعید کرد و سپس در ماه سپتامبر و بار دیگر در نوامبر ممنوعیت استخراج خود را دو برابر کرد، منابع متعدد می‌گویند که ۲۰ درصد از کل استخراج‌کنندگان بیت‌کوین جهان در چین باقی مانده‌اند. این به خوبی از اوج خود یعنی حدود ۶۵ تا ۷۵ درصد از بازار جهانی فاصله دارد، اما به طور قابل توجهی بیشتر از تخمین رسمی دانشگاه کمبریج است که سهم فعلی چین را ۰ درصد می‌داند.

داده‌های شرکت امنیت سایبری چینی Qihoo ۳۶۰ نشان می‌دهد که به نظر می‌رسد استخراج زیرزمینی رمزارز در چین زنده و فعال است. در گزارش ماه نوامبر، گروه تحقیقاتی تخمین زد که به طور متوسط روزانه ۱۰۹۰۰۰ آدرس استخراج رمزنگاری فعال در چین وجود دارد.

مسدود شدن راه پولشویی با رمزارزها

برای سال‌ها، صرافی‌های کریپتو از مسدود کردن بازیگران بد دوری می‌کردند، زیرا این ذهنیت قوی بود که بیت‌کوین باید قابل تعویض باشد و بلاک‌چین‌ها باید باز، غیرمتمرکز و عاری از مداخلات دولتی باشند و در واقع ابزاری برای تمایز سیستماتیک بین بازیگران خوب و بد و شناسایی منابع فعالیت غیرقانونی وجود نداشته است.

اما اکنون فناوری وجود دارد که به مؤسسات مالی اجازه می دهد تا بلاک چین هر ارز دیجیتال معینی را بررسی کنند و کشف کنند که چه کسی مالک چه چیزی و چه زمانی است و این کار را نسبتاً سریع و کارآمد انجام دهد؛ البته، هیچ فناوری کامل نیست و مجرمان همیشه در ماندن یک قدم جلوتر از قانون مهارت دارند.

فناوری موجود به صرافی‌های بزرگ اجازه می‌دهد تا به سرعت تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین از روسیه و سایر کشورها را شناسایی کنند.

۲۲۳۲۲۷