کارنامه درخشان بوشهر در دفاع مقدس/ جای باغ‌موزه همچنان خالی است
کارنامه درخشان بوشهر در دفاع مقدس/ جای باغ‌موزه همچنان خالی است

بوشهر- استان بوشهر در دوران دفاع مقدس در سه جبهه دریا، هوا و زمین به دفاع از این آب و خاک پرداخت و نیاز است که باغ موزه دفاع مقدس برای تبیین این رشادت‌ها ایجاد شود.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان بوشهر در دوران دفاع مقدس از نخستین لحظات در عرصه دفاع از این آب و خاک حاضر شد و دلاورمردان این استان تا آخرین لحظات دفاع نیز در این صحنه ایستادند.

پایگاه هوایی ششم شکاری بوشهر، ساعت ۱۶ بعد از ظهر یعنی دقیقاً دو ساعت پس از آغاز جنگ تحمیلی اولین پاسخ را به حملات دشمن می‌دهد. چهار فروند فانتوم از پایگاه هوایی بوشهر به مقصد پایگاه شعیبیه عراق در بصره که یکی از مهم‌ترین تأسیسات نظامی عراق است پرواز می‌کند.

دسته پروازی چهارتایی متشکل از چهار فروند فانتوم از بوشهر به پرواز درآمد. جنگنده‌ها در دل آسمان آرایش گرفتند و خط ساحلی را از طریق بندر دیلم و قروه به سوی خسروآباد و سپس به سوی آبراه اروندرود در آسمان عراق پی گرفتند.

عراقی‌ها انتظار چنین پاسخ سریعی را نداشتند. آنها مطمئن بودند که حمله نخستین آنها به اندازه کافی کارآمد بوده که تا چهل و هشت ساعت نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران را از هرگونه عکس‌العملی بازدارد.

در میان بهت و ناباوری عراقی‌ها پایگاه شعیبیه در زیر انبوهی از آتش چهار جنگنده ایرانی قرار گرفت؛ بدون اینکه دفاع هوایی عراق مقاومتی از خود نشان دهد.

نخستین عملیات هوایی پایگاه بوشهر آن قدر قوی و کارآمد بود که تا چند هفته بعد میگ های ۲۳ و ۲۵ عراق بر فراز آسمان ایران پیدایشان نشد و عراق مجبور شد آنها را به پایگاه الولید در مرز اردن منتقل کند.

البته این تنها دفاع بوشهری‌ها نبود؛ مردم غیور استان بوشهر که در مقاومت و دفاع از این کشور شهره هستند در همان لحظات اولیه حمله عراقی‌ها به سمت مرزهای غربی کشور رفتند و با دست خالی در عرصه دفاع حضور یافتند.

استان بوشهر علاوه بر عرصه هوایی و زمینی، در عرصه دریایی نیز به دفاع پرداخت و دلیرمردان بوشهری در نیروی دریایی حماسه‌های بزرگی را در دوران دفاع مقدس خلق کردند.

استان بوشهر در دوران دفاع مقدس هم مورد حمله قرار گرفته و هم در عرصه دفاع از دیگر نقاط کشور مشارکت داشته است. جزیره خارگ به تعداد روزهای جنگ بمباران شد ولی مردم این استان در کنار کارکنان صنعت نفت مانند و اجازه ندادند صادرات نفت قطع شود.

با توجه به این همه ظرفیت و حماسه‌های بزرگی که استان بوشهر در دوران دفاع مقدس داشته است، ایجاد باغ‌موزه دفاع مقدس در این استان می‌تواند نقش مهمی در تبیین و تشریح این دلوارمردی‌ها و رشادت‌ها داشته باشد.

بوشهر تنها استان بدون باغ‌موزه دفاع مقدس

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: در دوران هشت ساله دفاع مقدس مردم استان بوشهر حماسه‌های بزرگی را خلق کردند و پیشینه درخشانی در این عرصه مهم دارند.

سردار علی رزمجو با اشاره به سابقه درخشان استان بوشهر در عرصه مبارزه با استعمار و استکبار تصریح کرد: مردم استان بوشهر در هر جایی که نیاز به دفاع از کشور و نظام و اسلام بوده است، حضور داشته و حماسه آفریده‌اند.

وی با اشاره به اینکه در دوران دفاع مقدس استان بوشهر در سه جبهه دریا، هوا و زمین با دشمنان می‌جنگید خاطرنشان کرد: باید برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس در استان بوشهر اقدامات مناسب صورت گیرد.

فرمانده سپاه امام صادق (ع) استان بوشهر تصریح کرد: در حالی که همه استان‌ها دارای باغ موزه دفاع مقدس هستند، بوشهر تنها استانی است که از باغ موزه دفاع مقدس بی‌بهره است.

وی با اشاره به تخصیص زمین برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس بوشهر خاطرنشان کرد: باغ موزه دفاع مقدس بوشهر با زیربنا شش هزار متر مربع ساخته می‌شود که برای تسریع در ساخت آن تشکیل کارگروه فنی مهندسی به ریاست معاون عمرانی استاندار ضروری است.

سردار رزمجو با بیان اینکه این باغ موزه کاری ماندگار برای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و ارائه حماسه و جانفشانی رزمندگان در عرصه دفاع مقدس است افزود: باید اعتبارات مورد نیاز برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس استان تخصیص یابد.

تأمین زمین باغ موزه

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر نیز در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با توجه به تاریخ درخشان و حماسه‌های ماندگار مردم استان بوشهر در دوران دفاع مقدس، ساخت باغ‌موزه در این استان ضروری است.

سرهنگ علیرضا غریبی با بیان اینکه باید نسبت به تبیین رشادت‌ها و حماسه‌های دفاع مقدس اقدامات لازم صورت گیرد افزود: پیگیری‌های مستمری را به منظور ساخت باغ‌موزه دفاع مقدس در استان بوشهر داشته‌ایم.

وی تاکید کرد: به منظور ساخت باغ موزه دفاع مقدس در بوشهر ۶۵ هزار متر مربع زمین اختصاص یافته است که ساختمان این باغ موزه با زیربنا شش هزار متر مربع طراحی شده است.

مدیرکل حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس استان بوشهر با اشاره به نقش مردم استان بوشهر در دفاع مقدس تصریح کرد: با ساخت باغ موزه دفاع مقدس رشادت‌ها و حماسه‌آفرینی رزمندگان به نمایش گذاشته می‌شود

لزوم احداث باغ‌موزه دفاع مقدس

استاندار بوشهر نیز روز گذشته در مراسمی به مناسبت رونمایی از چند کتاب حوزه دفاع مقدس گفت: نیروهای مسلح ما در دوران دفاع مقدس با تمام توان در عرصه دفاع حضور یافتند و حماسه‌های بزرگی را خلق کردند.

احمد محمدی‌زاده با اشاره به وجود سرداران و رزمندگان بزرگ در تاریخ استان بوشهر تصریح کرد: رزمندگان استان بوشهر در هشت سال دفاع مقدس در سه جبهه هوایی، دریایی و زمینی مقابل متجاوزان رژیم بعثی ایستادند.

وی با اشاره به اختصاص زمین برای ساخت باغ موزه دفاع مقدس بوشهر از تشکیل کارگروه تخصصی خبر داد و بیان کرد: با توجه به طراحی ساخت باغ موزه دفاع مقدس بوشهر انجام شده باید روند ساخت آن به‌صورت مستمر در کارگروه یاد شده بررسی شود.

استاندار بوشهر اضافه کرد: با توجه به نقش مهم استان بوشهر در مقابله با استعمار، استکبار و هشت سال دفاع مقدس باغ موزه می‌تواند بخشی از رشادت‌های رزمندگان این استان و انتقال فرهنگ ایثار و شهادت به نسل‌های آینده را به نمایش بگذارد.

وی نقش نیروهای مسلح در هشت سال دفاع مقدس را ستود و با اشاره به اینکه فرهنگیان در این دوران نقش مهمی ایفا کرده‌اند گفت: از دو هزار و ۱۲۱ شهید استان بوشهر ۲۰ درصد آن مربوط به آموزش و پرورش شامل ۱۱۵ شهید معلم و ۴۷۶ شهید دانش‌آموز است که همکاری آموزش و پرورش در کمیته تألیف و چاپ کتاب دوران دفاع مقدس مهم و ضروری است.

استاندار بوشهر با تأکید بر مشارکت دانشگاه‌های استان در کمیته ادبیات دفاع مقدس افزود: رزمندگان کار حسینی کردند و باید برای نشر این حماسه‌ها کار زینبی شود تا جانفشانی‌های رزمندگان نسل‌های آینده بتوانند از آن استفاده کنند و بهره‌مند شوند.