۸۳۷ نمونه دوپینگ از ورزشکاران طی یک سال گذشته/ زوم روی فوتبال
۸۳۷ نمونه دوپینگ از ورزشکاران طی یک سال گذشته/ زوم روی فوتبال

به گزارش خبرنگار مهر، بخش مهمی از فعالیت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) به نمونه گیری از ورزشکاران مربوط می شود، بر این اساس ماموران و افسران این ستاد در شرایط مسابقه، اردو یا خارج از آن اقدام به انجام این ماموریت خود می کنند. این مهم تعداد یک سال گذشته منجر به نمونه […]

به گزارش خبرنگار مهر، بخش مهمی از فعالیت ستاد ملی مبارزه با دوپینگ (نادو) به نمونه گیری از ورزشکاران مربوط می شود، بر این اساس ماموران و افسران این ستاد در شرایط مسابقه، اردو یا خارج از آن اقدام به انجام این ماموریت خود می کنند.
این مهم تعداد یک سال گذشته منجر به نمونه گیری از ۸۳۷ ورزشکار شده است. البته با وجود برگزاری بازی های المپیک و اینکه انتظار می رفت رشته ها و ورزشکاران اعزامی به این بازی ها خیلی بیشتر از دیگر ورزشکاران در تیررس نمایندگان نادو باشند، فوتبالیست ها بیشترین آمار این تعداد نمونه گیری را به خود اختصاص داده اند.
زوم روی فوتبال
۸۳۷ نمونه گیری انجام شده از ۲۶ رشته است. در این میان فوتبال با تعداد ۲۱۱ نمونه در راس دیگر رشته ها قرار دارد. وزنه برداری، دوچرخه سواری و کشتی به ترتیب با ۱۰۷، ۶۶ و ۶۴ نمونه در رده های بعدی قرار دارند. دوومیدانی کاران هم در یک سال گذشته ۶۲ بار تست دوپینگ داده اند.
شرایط ۲۶ رشته فعال در ورزش ایران از حیث نمونه گیری در یک سال گذشته به این شرح است:
بوکس (۱۰ نمونه)، تنیس (۸ نمونه)، دوچرخه سواری (۶۶ نمونه)، شمشیربازی (۹ نمونه)، فوتبال (۲۱۱ نمونه)، قایقرانی (۳۰ نمونه)، کاراته (۱۳ نمونه)، کشتی (۶۴ نمونه)، هندبال (۱۴ نمونه)، والیبال (۳۳ نمونه)، وزنه برداری (۱۰۷ نمونه)، دوومیدانی (۶۲ نمونه)، بسکتبال (۳۱ نمونه)، سه گانه (۱۸ نمونه)، پرورش اندام (۱۶ نمونه)، جانبازان (۵۳ نمونه)، تیراندازی (۲۰ نمونه)، تکواندو (۳۰ نمونه)، شنا (۶ نمونه)، تیروکمان (یک نمونه)، بدمینتون (یک نمونه)، تنیس روی میز (یک نمونه)، کوراش (۵ نمونه)، ووشو (۵ نمونه)، اسکیت (۱۲ نمونه)، ناشنوایان (۱۱ نمونه)
وضعیت پرونده ورزشکاران متخلف و صدور حکم محرومیت برای ۱۴ نفر
از مجموع نمونه گیری هایی که جهت آنالیز و بررسی نتیجه به آزمایشگاه کلن یا دوحه ارسال شدند، نتیجه ۱۸ نمونه مثبت اعلام شده است و به همین دلیل برای آنها در ستاد ملی مبارزه با دوپینگ پرونده تشکیل شده است. این پرونده برای دو ورزشکار دیگر به دلیل امتناع از نمونه گیری و یک نفر هم به دلیل نقض محرومیت تشکیل شده است.
در مجموع اینکه تاکنون نادو ایران حکم مربوط به ۱۴ ورزشکار دوپینگی یا متخلف را به این شرح اعلام شده است:
* مهرداد زندقوچه (بدنسازی- امتناع از نمونه گیری- محرومیت برای مدت ۴ سال)* زهرا صفری (تیراندازی- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۳ ماه)* سجاد محمدیان (دومیدانی جانبازان- مصرف ماده ممنوعه- توبیخ کتبی)* حمیدرضا سقایی (مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۴ سال)* شاهین مظلوم (والیبال – مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۳ ماه)* مهدی محمدی (دوومیدانی- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۴ سال)* محسن جهانبانی (بدنسازی- امتناع از نمونه گیری-محرومیت برای مدت ۴ سال)* بهنام مهدی زاده (کشتی-مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۴ سال)* مهناز امینی (دوومیدانی جانبازان – مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۴ سال)* حسین رزمیان (پاورلیفتینگ- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۴ اسل)* یلدا ولی نژاد (تکواندو-مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت دو سال)* نوید سلیم پور (سه گانه – مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت سه سال)* فاطمه میریان (سه گانه- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۳ سال)* ورزشکار دوپینگی (دوومیدانی- مصرف ماده ممنوعه- محرومیت برای مدت ۲ سال)
فرزاد شارکی قائم مقام دبیرکل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در گفتگو با خبرنگار مهر با تایید حکم صادر شده برای ۱۴ ورزشکار دوپینگی گفت: البته تا به امروز حکم محرومیت دو ورزشکار والیبال و تیراندازی به پایان رسیده اما محرومیت دیگر دوپینگی ها کماکان ادامه دارد.
وی تصریح کرد: حکم دو ورزشکار متخلف دیگر تا ۱۵ دی ماه نهایی می شود. در مورد ۴ ورزشکار متخلف دیگر هم کماکان مراحل بررسی ادامه دارد. ضمن اینکه در این میان یکی از بازیکنان رشته فوتبال هم از صدور حکم تبرئه شد. پ
شارکی همچنین در مورد میزان بالای نمونه گیری از بازیکنان فوتبال گفت: فوتبال به دلیل گستردگی حجم زیادی از فعالیت های نادو را به خود اختصاص می دهد. لیگ برتر، دسته اول، فینال دسته دوم و سوم جزو مسابقات باشگاهی فوتبال هستند که از شرکت کنندگان آن نمونه گیری می شود.
تاکید بر جریمه نقدی برای بازیکنان متخلف
قائم مقام ستاد ملی مبارزه با دوپینگ همچنین بر جریمه نقدی برای بازیکنان متخلف تاکید کرد و گفت: تا پیش از ورزشکارانی که تست آنها مثبت اعلام می شد یا به نوعی متخلف شناخته می شدند فقط با حکم محرومیت مواجه می شدند اما طبق مصوبه شورای مرکزی نادو، از این پس این دسته ورزشکاران جریمه نقدی هم خواهند شد.
وی تصریح کرد: میزان جریمه نقدی به مدت زمان محرومیت آنها بستگی دارد. ورزشکارانی که ۴ سال محروم شوند باید ۵۰ میلیون تومان به عنوان جریمه به حساب فدراسیون پزشکی ورزشی واریز کنند. این مبلغ برای ورزشکارانی که با محرومیت دو ساله مواجه می شوند ۲۵ میلیون تومان است. حداقل جریمه نقدی هم ۵ میلیون تومان است.