آداب و رسوم عزاداری در شهرها و روستاها حفظ شود
آداب و رسوم عزاداری در شهرها و روستاها حفظ شود

بوشهر- امام جمعه عسلویه گفت: در مراسم عزاداری محرم و صفر، آداب و رسوم عزاداری در شهرها و روستاها حفظ شود.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سیدعلی هاشمی نژاد در خطبه‌های امروز نماز جمعه عسلویه اظهار داشت: روز عید مباهله روز پیروزی حق بر باطل است، در این روز مسیحیان نجران به حقانیت پیامبر اسلام پی بردند.
وی با بیان اینکه پیامبر قبایل مختلف اعم از عرب و عجم و پیروان سایر ادیان را به دین اسلام دعوت می‌کردند افزود: پیامبر مسیحیان نجران را به اسلام دعوت کرد و نامه‌ای به اسقف آنان نوشت و آنها را به پرستش خدا دعوت کرد و فرمود از ولایت بندگان خارج شوید و خدا را بپرستید یا به اسلام ایمان بیاورید یا اینکه جزیه و مالیات پرداخت کنید.
هاشمی نژاد بیان کرد: در مورد مباهله مثل غدیر غفلت کرده‌ایم و الان داریم برای غدیر تبلیغ می‌کنیم. حرکت‌های خوبی دارد انجام می‌شود اگر غدیر به معنی واقعی کلمه در جامعه اسلامی منتشر شده بود کربلا پیش نمی‌آمد.
وی به دیدار ائمه جمعه کشور با رهبر انقلاب اشاره کرد و ادامه داد: به فرموده رهبر معظم انقلاب نماز جمعه دارای خصوصیاتی است که هیچ عبادتی ندارد یک فریضه صد درصد استثنایی است. نمی‌توان با سایر نمازها مقایسه کرد.
امام جمعه عسلویه اضافه کرد: از این نماز جمعه افراد مکتبی و متدین تربیت می‌شوند. پشت دشمن از این نماز جمعه‌ها می لرزد، دو عامل اساسی نماز جمعه را به حیات طیبه گره زده است یکی ذکرالله و دیگری حضور مردمی است. حضرت آقا توصیه‌هایی فرمودند که ما بر سر می‌گذاریم جان ما فدای رهبرمان باد.
وی با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم ماه عزاداری سرور و سالار شهیدان حضرت حسین ابن علی (ع) گفت: باید بتوانیم از این سفره گسترده بهره ببریم و درک کنیم، عرض ارادت کنیم برای آخرت و معنویت‌مان بهره‌گیری کنیم.
هاشمی نژاد به متولیان و مجریان هیئت امنا حسینیه‌ها هیئت‌ها و مجالس عزاداری توصیه کرد که از اول تا پایان مراسم مراعات حال مردم را بکنید. مراسم محرم باید خروجی داشته باشد. در برگزاری مراسم و دعوت مبلغ و کیفیت مراسم از نظرات دیگران استفاده کنند. منحصر به نظر هیأت امنا نباشد و دیگران را سهیم کنید و از مستمعین نظرخواهی کنید.
امام جمعه عسلویه به روحانیون و مبلغین نیز توصیه کرد در منبرهای خود حتماً بیان احکام داشته باشند. بیان احکام از ملزومات منبر است پند و اندرز و مسائل روز و ذکر مصیبت اهل بیت داشته باشند. منبرها طولانی نباشد، منبرها مفید باشد، چیزی عاید مستمع شود، چند موضوع مطرح نکنند و روی یک‌موضوع تمرکز کنند.
وی با بیان اینکه منبر حاشیه ساز نباشد و از بیان مطالب تفرقه انگیز خودداری شود، تصریح کرد: به آداب و رسوم عزاداری در هر شهر و روستا و محل توجه کنند بدانند مستمعین چه می‌خواهند.