استقلال وپرسپولیس چه زمانی رسما از لیگ قهرمانان آسیا حذف می‌شوند؟
استقلال وپرسپولیس چه زمانی رسما از لیگ قهرمانان آسیا حذف می‌شوند؟

به گزارش خبرنگار مهر، شوک بزرگ وارد شده به فوتبال ایران، حذف احتمالی استقلال و پرسپولیس از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیاست. در اولین ساعات بامداد پنجشنبه کنفدراسیون فوتبال آسیا با نامه‌هایی جداگانه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را متوجه شرایط بحرانی کرد که در آن قرار دارند تا تمام عوامل این دو باشگاه و دستگاه […]

به گزارش خبرنگار مهر، شوک بزرگ وارد شده به فوتبال ایران، حذف احتمالی استقلال و پرسپولیس از رقابت‌های لیگ قهرمانان آسیاست. در اولین ساعات بامداد پنجشنبه کنفدراسیون فوتبال آسیا با نامه‌هایی جداگانه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس را متوجه شرایط بحرانی کرد که در آن قرار دارند تا تمام عوامل این دو باشگاه و دستگاه ورزش ایران برای حل این معضل به تکاپو بیفتند. تلاش‌هایی که تاکنون نتیجه نداده تا ساعت به ساعت امید سرخابی‌ها برای حضور در لیگ قهرمانان آسیا کمرنگ‌تر شود.

مصاحبه‌هایی که دردسر ساز شد

در حالی که سرخابی‌ها از نظر کمیته‌های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای حائز صلاحیت شناخته نشدند، با نرمش دقیقه نودی کمیته استیناف این دو باشگاه به صورت مشروط حائز صلاحیت دریافت مجوز حرفه‌ای شناخته شدند؛ اما شرط مهم این احراز صلاحیت در رفع نقایص شناسایی شده حقوقی، مالی، ساختاری، مدیریتی، سخت افزاری و پرسنلی طی مدت ۳ ماه بود.

در حالی که هنوز مهلت ۳ ماهه این دو باشگاه به پایان نرسیده بود، در پایان جلسه‌ای که به منظور رفع مشکل و نقایص تشکیل شده بود، مدیران عامل استقلال و پرسپولیس در مصاحبه‌هایی عجولانه خبر از رفع مشکل و صدور مجوز حرفه‌ای دادند که این مصاحبه‌ها دردسر ساز شد.

مصاحبه مدیران عامل دو باشگاه باعث شد کنفدراسیون فوتبال آسیا که خود این مهلت ۳ ماهه را در اختیار باشگاه‌ها قرار داده بود، نسبت به این موضوع حساس شد و از همین رو با ارسال نامه‌هایی به این دو باشگاه خواهان مدارک و مستنداتی شد که دال بر رفع نقایص مطرح شده در این دو باشگاه است.

کنفدراسیون فوتبال آسیا ۵ روز فرصت به منظور این راستی آزمایی تعیین کرد تا دو باشگاه در این ضرب الاجل اعلام شده مدارک و مستندات خود را که منتهی به صدور مجوز حرفه‌ای شده ارسال نمایند.

نقایصی که همچنان باقی است

کمیته‌های بدوی و استیناف صدور مجوز حرفه‌ای نقایص اساسی و نسبتاً زیادی را در خصوص این دو باشگاه شناسایی و بر اساس وظایف ذاتی شان به آنها منعکس کرده بودند؛ که اهم آنها مجمع مشترک، مجمع دولتی، عدم وجود تراز مالی مثبت، نداشتن ورزشگاه‌های اختصاصی، بدهی‌های مالیاتی، بدهی به افراد (داخلی و خارجی)، و… است.

با اینکه دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در راستای پرداخت بدهی‌های خود به خصوص خارجی‌ها قدم‌هایی برداشته بودند، اما این قدم‌ها برای دریافت مجوز حرفه‌ای کافی نبود چون هنوز بسیاری از نقایص رفع نشده بود.

داریوش مصطفوی رییس کمیته استیناف که با انعطاف پذیری دقیقه نود کمک شایان توجهی به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس کرده بود و بانی ارائه فرصت ۳ ماهه به این دو باشگاه شده بود، در صحبت‌های رسمی‌اش توپ را در زمین دولتی‌ها انداخت و گفت؛ «عزمی برای رفع این نقص دیده نمی‌شود».

آیا استقلال پاسوز پرسپولیس می‌شود؟

در فضای ملتهبی که برای این دو باشگاه ایجاد شده و در حالی که اظهار نظرهای متناقضی در این خصوص شنیده می‌شود، بخشی از مصاحبه تصویری داریوش مصطفوی نیز در فضای مجازی به حد زیادی منتشر شد که برای هواداران استقلال شائبه برانگیز بود.

گمان هواداران استقلال بر این است که با استناد به گفته‌های مصطفوی، متهم اصلی در این پرونده باشگاه پرسپولیس است و برای آنکه سر و صدای اعتراضی آنها کمتر باشد، دستگاه فوتبال بی تمایل نیست تا استقلال را هم پاسوز پرسپولیس کند.

در این خصوص یکی از اعضای کمیته صدور مجوز حرفه‌ای به خبرنگار مهر گفت که اگر چنین است، باشگاه استقلال می‌تواند ایمیل‌های خود را منتشر کند تا حقانیتش ثابت شود. این عضو کمیته صدور مجوز حرفه‌ای تاکید کرد: باشگاه استقلال یا باید این موضوع را تکذیب کند و یا اگر آن را تایید می‌کند، باید برای اثبات این موضوع ایمیل‌هایی که کنفدراسیون فوتبال آسیا برای آنها ارسال کرده را منتشر نماید.

گویا یکی از بزرگ‌ترین نقص‌هایی که به هر دو باشگاه وارد است، بحث مجمع مشترک و البته دولتی است که این موضوع هم به باشگاه استقلال مرتبط است و هم به باشگاه پرسپولیس.

آب پاکی دبیر کل روی دست سرخابی‌ها

در حالی که گفته می‌شود تلاش‌هایی برای ختم به خیر شدن این قائله انجام می‌شود اما حسن کامرانی فر دبیر کل فدراسیون فوتبال ایران در اظهار نظری صریح آب پاکی را روی دست این دو باشگاه و هوادارانش ریخت و گفت: «آسیا برای استقلال و پرسپولیس تمام شد».

وی همچنین تاکید کرد: «مدیران باشگاه‌ها برای سال‌های آینده مسائل مربوط به صدور مجوز حرفه‌ای را رعایت کنند و خودشان را از چالش‌ها رها کنند. بازگشت به گذشته میسر نیست و با توجه به نقایص موجود کار دو باشگاه برای بازگشت به لیگ قهرمانان آسیا تمام شده است».

با این اظهار نظر صریح و بی پرده دبیر کل فدراسیون به نظر می‌رسد استقلال و پرسپولیس راهی برای بازگشت به آسیا نداشته باشند و به قول دبیر کل باید برای سال‌های آینده تلاش کنند تا با رفع نقایص به آسیا بازگردند.

کمیته انضباطی AFC تکلیف سرخابی‌ها را مشخص می‌کند

بر اساس ضرب‌الاجل تعیین شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا برای دو باشگاه، سرخابی‌ها تا روز دوشنبه فرصت دارند با ارسال مدارکی که کنفدراسیون فوتبال آسیا خواستار آن است در این راستی آزمایی شرکت کرده و مجوز خود را بگیرند. اتفاقی که بسیار بعید به نظر می‌رسد.

در صورتی که دو باشگاه تهرانی نتوانند در پایان مهلت تعیین شده مدارک و مستندات خود را به کنفدراسیون فوتبال آسیا ارسال کنند، AFC جهت تعیین تکلیف نهایی این پرونده را به کمیته انضباطی فیفا ارجاع می‌دهد تا حکم نهایی توسط این کمیته که احکامش ضمانت اجرایی دارد صادر شود.

لذا با وجود اینکه شواهد و قرائن نشان می‌دهد باید حذف استقلال و پرسپولیس را از لیگ قهرمانان آسیا حداقل برای سال ۲۰۲۱ قطعی دانست، اما نهایی شدن این موضوع مستلزم صدور حکم از سوی کمیته انضباطی فیفا و در صورت طی تشریفات اداری آن می‌باشد. اینکه حذف آنها در حال حاضر قطعی شده صحت ندارد.