اظهارنظر دستیار برانکو علیه فدراسیون فوتبال/ کار ایران زشت بود!
اظهارنظر دستیار برانکو علیه فدراسیون فوتبال/ کار ایران زشت بود!

به گزارش خبرنگار مهر، «ماریو توکیچ» یکی از دستیاران کُروات برانکو ایوانکوویچ روی نیمکت تیم ملی فوتبال عمان است؛ تیمی که در جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا با عربستان، تایلند و قرقیزستان همگروه است و به نظر شانس خوبی برای صعود از مرحله گروهی دارد. توکیچ در تازه‌ترین گفتگوی خود ضمن اشاره به قرعه عمان و […]

به گزارش خبرنگار مهر، «ماریو توکیچ» یکی از دستیاران کُروات برانکو ایوانکوویچ روی نیمکت تیم ملی فوتبال عمان است؛ تیمی که در جام ملت‌های ۲۰۲۳ آسیا با عربستان، تایلند و قرقیزستان همگروه است و به نظر شانس خوبی برای صعود از مرحله گروهی دارد.
توکیچ در تازه‌ترین گفتگوی خود ضمن اشاره به قرعه عمان و اعلام شرایط فوتبالی در این کشور، از ایران، ژاپن، عربستان و کره جنوبی به عنوان قدرت‌های بلامنازع آسیا نام برد که تیم‌های دیگر آهسته آهسته به آنها نزدیک می‌شوند.
وی همچنین در مصاحبه خود به «دراگان اسکوچیچ» سرمربی سابق تیم ملی ایران که پیش از جام جهانی قطر از سمتش اخراج شد اشاره کرد و گفت که کاری که فدراسیون ایران با این مربی انجام داد، «زشت» بود.
توکیچ در ابتدا درباره تیم ملی عمان گفت: ما در حال حاضر در رده نهم آسیا هستیم و می‌خواهیم حتی بیشتر به قله نزدیک شویم. دوره بعدی جام جهانی با حضور ۸ از آسیا برگزار می‌شود و هدفمان صعود به این مسابقات است.
وی افزود: دو تیم برتر هر گروه به مرحله بعدی جام ملت‌ها صعود می‌کنند و معتقدیم شانس خوبی برای صعود به مرحله حذفی داریم.
کمک مربی تیم ملی فوتبال عمان خاطرنشان کرد: احتمالاً فوتبال در اینجا (آسیا) برای مردم ما عجیب به نظر می‌رسد، اما اینجا سرمایه گذاری زیادی انجام می‌شود و همه می‌خواهند پیشرفت کنند و به همین دلیل مربی خارجی می‌گیرند. آسیا پرجمعیت‌ترین قاره است و پایگاه بزرگی از بازیکنان در آنجا وجود دارد. در میان آنها تعداد کمی از بازیکنان با استعداد هستند که برای پیشرفت بیشتر به کار با کیفیت نیاز دارند. به عنوان مثال، ویتنام دو بار متوالی در فینال مسابقات قهرمانی زیر ۲۳ سال آسیا حضور داشت.
توکیچ ادامه داد: سال‌هاست که کار سیستماتیک در آنجا انجام شده و نتایج آن کم کم در حال رسیدن است. ویتنامی‌ها سریع و پویا هستند و از دقیقه اول تا آخر می دوند. این کیفیت اضافی نیست، اما پیشرفت قابل مشاهده است. فکر نمی‌کنم بازی با ویتنام برای هیچ تیم اروپایی آسان باشد. فیلیپ تروسیه فرانسوی چهار سال است که در آنجا کار می‌کند و تیم ملی خوبی می‌سازد. ویتنام اردوهای زیادی برای بازیکنان جوان برگزار کرد و آنها دائماً در حال انتخاب بودند. با این حال، هنوز فاصله زیادی بین بهترین تیم‌های آسیا مانند ژاپن، عربستان سعودی، ایران یا کره جنوبی و بقیه وجود دارد، اما این فاصله نیز به آرامی در حال کاهش است. مشکل این است که خیلی‌ها موفقیت آنی را دوست دارند و این در فوتبال جواب نمی‌دهد.
وی همچنین با تمجید از عملکرد برانکو ایوانکوویچ و سابقه اش در فوتبال قاره کهن گفت: برانکو یک نام بزرگ و ضامن موفقیت در فوتبال آسیاست. خوشحالم که این فرصت را داشتم که با او کار کنم و از او یاد بگیرم. در این سه سال و نیم به عنوان مربی پیشرفت چشمگیری داشته‌ام. برانکو به معنای واقعی کلمه هر روز پیشنهاداتی از تیم‌های ملی و باشگاهی در آسیا دارد اما ما در اینجا کاری را شروع کردیم که قصد داریم به پایان برسانیم. ما تا پایان مسابقات قهرمانی آسیا قرارداد داریم، اما عمانی‌ها از ما می‌خواهند که آن را تمدید کنیم.
توکیچ در خصوص شرایط تیم ملی عمان یادآور شد: در مورد این کشور عربی باید بگویم که عمان دست کم گرفته می‌شود، هرچند بازیکنان مستعد زیادی در آنجا حضور دارند. این کشور از معدود کشورهای عربی است که صحرا، دریا و کوه دارد. انواع مختلفی از افراد در چنین محیطی رشد کردند، بنابراین ما بازیکنان سریع، قوی و قد بلندی داریم. من مطمئن هستم که عمانی‌ها استعدادهای فیزیکی بسیار خوبی برای ورزش دارند.
وی ادامه داد: شاید در اینجا به اندازه سایر کشورهای عربی سرمایه گذاری در فوتبال وجود نداشته باشد، اما ما آن را با کار و استعداد و تمایل آنها برای موفقیت جبران می‌کنیم. در سه سال و نیم گذشته، ما چندین گام بزرگ برداشته‌ایم، اگرچه در اینجا به اندازه عربستان سعودی و قطر سرمایه گذاری نشده است. بازیکنان ما برای تیم‌های قدرتمند آسیایی احترام زیادی قائل هستند اما با رهبری برانکو آرام آرام ذهنیت برنده ایجاد می‌کنیم. ما در مسیر درستی هستیم. به عنوان مثال، در مسابقات مقدماتی جام جهانی، عمان برای اولین بار در تاریخ خود ژاپن و چین را شکست داد.
کمک مربی تیم ملی عمان همچنین از چند بازیکن این تیم به عنوان استعدادهایی نام برد که توانایی بازی در اروپا و کشور کرواسی را دارند اما وقتی پیشنهاد کشورهای اروپایی به اندازه همان پیشنهاد تیم‌های عمانی باشد، ترجیح می‌دهند در کشور خود بمانند.
توکیچ در بخش پایانی مصاحبه خود در واکنش به اخراج دراگان اسکوچیچ از سوی فدراسیون ایران قبل از جام جهانی و انتخاب کارلوس کی روش به جای او به خاطر وابستگی تیم‌های آسیایی به نام‌های بزرگ، گفت: این اتفاق به سادگی امکانپذیر است. متاسفم که اسکوچیچ پس از یک عملکرد عالی به چنین سرنوشتی دچار شد. او مستحق حضور در جام جهانی با ایران بود، اما به طرز زشتی او را اخراج کردند و کارلوس کی روش را به زمین آوردند.
وی تصریح کرد: اسکوچیچ دانش و تجربه دارد و من مطمئن هستم که او ارزش خود را در جام جهانی نشان می‌داد. خوشحالم که فدراسیون کرواسی متوجه این موضوع شد و او را به عنوان مربی تیم زیر ۲۱ سال استخدام کرد. او می‌تواند در مسابقات قهرمانی اروپا کارهای خوبی انجام دهد.