امکانات ترکیه برای بازی‌های اسلامی بالاتر از المپیک است
امکانات ترکیه برای بازی‌های اسلامی بالاتر از المپیک است

به گزارش خبرنگار مهر، نشست مشترک سرپرستان کاروان اعزامی کشورهای مختلف به بازی های کشورهای اسلامی طی روزهای ۲۷ اسفندماه تا ۲ فروردین ماه با حضور مسئولان کمیته برگزارکننده بازی ها در قونیه برگزار شد. اصغر رحیمی سرپرست کاروان ایران در بازی های کشورهای اسلامی که در این نشست حضور داشت در گفتگو با خبرنگار […]

به گزارش خبرنگار مهر، نشست مشترک سرپرستان کاروان اعزامی کشورهای مختلف به بازی های کشورهای اسلامی طی روزهای ۲۷ اسفندماه تا ۲ فروردین ماه با حضور مسئولان کمیته برگزارکننده بازی ها در قونیه برگزار شد.
اصغر رحیمی سرپرست کاروان ایران در بازی های کشورهای اسلامی که در این نشست حضور داشت در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: نشست مورد نظر به صورت عمومی و بیشتر به منظور بازدید از ورزشگاه ها و سالن های محل برگزاری مسابقات، ارزیابی زیر ساخت ها و … برگزار شد.
وی با اشاره به اینکه نمایندگانی از ۵۱ کشور در نشست موردنظر شرکت داشتند، خاطرنشان کرد: البته نمایندگان برخی کشورها به خاطر عدم دریافت ویزا موفق به سفر به ترکیه نشده بودند. آنها همزمان با ما و به صورت آتلاین در جریان نشست قرار گرفتند.
سرپرست کاروان ایران در بازی های کشورهای اسلامی با یادآوری بازدیدهای که از محل های موردنظر برای میزبانی ترکیه در این دوره بازی ها انجام شد، خاطرنشان کرد: دهکده بازی ها که محل استقرار ورزشکاران هم به حساب می آید در واقع یک دانشکده است، سالن مسابقات تکواندو و شمشیربازی چسبیده به این دانشکده هستند و سایر سالن ها هم در فاصله ۱۵، ۲۰ یا ۲۵ دقیقه ای تا آن هستند. در کل فاصله میان سالن مسابقات مختلف و دانشکده ای که دهکده بازی ها به حساب می آید خیلی زیاد نیست. حداکثر فاصله ۳۰ دقیقه است.
رحیمی تصریح کرد: پیش بینی برگزارکنندگان بازی های کشورهای اسلامی در ترکیه به گونه ای است که رقابت های هر دو رشته در یک فضا برگزار شود. در کل سالن هایی که برای این بازی ها در نظر گرفته شده از کیفیت و استاندارد بالایی برخوردار هستند. آنچه من دیدم این بود که کیفیت سالن ها و شرایطی که برای بازی ها در نظر گرفته شده بالاتر از سطح استاندارهای المپیک هم بود.
وی با بیان اینکه ترکیه تا به امروز چندبار کاندیدای میزبانی بازی های المپیک شده است، گفت: واقعا کیفیت سالن هایی که قرار است محل برگزاری بازی های کشورهای اسلامی باشند در حد استانداردهای المپیک است. نورپردازی سالن ها بی نظیر است. به خصوص استادیومی که برای مراسم افتتاحیه و اختتامیه در نظر گرفته شده است کاملا به روز و با کیفیت است. این استادیوم ۵۰ هزار نفری است و تیم ملی ترکیه هم در آن بازی داشته است.
سرپرست کاروان ایران در بازی های کشورهای اسلامی با تاکید دوباره بر اینکه ترک ها نشان دادند که میزبانی با کیفیتی خواهند داشت، تاکید کرد: آنها در پیگیری کارها خیلی مشتاق نشان می دادند. برنامه های پیش بینی شده برای ترانسپورت و اسکان هم کاملا حرفه ای بود. تنها نکته قابل تامل فضای دهکده بازی ها یا همان دانشکده است که شاید کمی کوچک باشد اما در حد هتل چهار ستاره با کیفیت و استاندارد بود.
رحیمی که در ادوار مختلف بازی های کشورهای اسلامی حضور داشته است، گفت: فکر می کنم این دوره بازی ها یکی از بهترین ادوار آن به حساب می آید به خصوص اراده ای قوی و کیفیت و استانداردی بالا در تمام کارها مشاهده می شود.
وی در مورد «محدودیت اعزام اعضای کادر فنی به بازی های کشورهای اسلامی و اینکه در این زینه صحبتی مطرح شد یا نه؟»، گفت: در کتابچه ارسالی تعداد همراهان برای هر تیم و رشته‌ای تا سقف ۲۵ درصد مجاز اعلام شده است. توجیه برگزارکنندگان بازی ها هم این است که می خواهند از المپیک و پروتکل های آن الگوبرداری کنند در حالیکه درست نیست. شاید هم در کتابچه رقم موردنظر اشتباه درج شده چون اصلا محدودیت در این حد برای همراه داشتن کادر فنی قابل اجرا نیست. در هر صورت نیست شخصا در مورد این موضوع صحبت هایی را مطرح کردم.
سرپرست کاروان ایران در بازی های کشورهای اسلامی همچنین در مورد برخی صحبت های مطرح مبنی بر لغو احتمالی این بازی ها گفت: تا به امروز مبنایی بر لغو بازی ها نیست و قرار است رقابت ها در زمان مقرر برگزار شود. قبل از این صحبت هایی مطرح بود آنهم در رابطه با جابه جایی و تعویق بازی ها نه کلی، آنچه امروز مسلم است اینکه بازی ها در زمان پیش بینی شده برگزار خواهد شد.
رحیمی همچنین در رابطه با ترکیب کاروان ایران برای اعزام به بازی های کشورهای اسلامی گفت: در مورد تعدادی از رشته ها برای اعزام به بازی ها به جمع بندی نهایی رسیده ایم. قرار است ستاد عالی نشست دوباره ای ویژه این بازی ها داشته باشد تا ترکیب اعزامی قطعی و نهایی شود به خصوص که با توجه به فاصله زمانی باقی مانده باید هر چه زودتر برای تهیه بلیت و لباس و … اقدام شود.
به گزارش خبرنگار مهر، پنجمین دوره بازی های کشورهای اسلامی طی روزهای ۱۸ تا ۲۷ مرداد سال به میزبانی قونیه ترکیه برگزار خواهد شد. این دوره از بازی ها در ۱۹ رشته برگزار می شود اما با تصویب ستاد عالی، کاروان ایران در ۱۶ رشته ورزشکار اعزامی خواهد داشت.
تنیس روی میز، تیروکمان، دوومیدانی، کیک بوکسینگ، جودو، بسکتبال، تکواندو، کاراته، والیبال، هندبال، وزنه برداری، دوچرخه سواری و شمشیربازی (مردان و بانوان) همراه با کشتی، شنا و ژیمناستیک (مردان) رشته های اعزامی به بازی های کشورهای اسلامی هستند.