بازار مسکن خیز برداشت/ اعتراف نهاد رسمی دولت به افزایش ۵۴ درصدی اجاره‌بها
بازار مسکن خیز برداشت/ اعتراف نهاد رسمی دولت به افزایش ۵۴ درصدی اجاره‌بها

بانک مرکزی از افزایش معاملات مسکن همزمان با افزایش اندک قیمت مسکن در دی ماه امسال نسبت به آذر ماه سال جاری خبر داد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، بانک مرکزی گزارش تحولات بازار مسکن در دی ماه امسال را منتشر کرد.
بر اساس این گزارش، در دی ماه ۱۴۰۰، ۹ هزار و ۸۱۶ فقره معامله مسکن به ثبت رسید که نسبت به آذر ماه امسال که ۹ هزار و ۷۷۲ فقره معامله مسکن انجام شد، رشد نیم درصدی و نسبت به ماه مشابه سال قبل (دی ۱۳۹۹) که این شاخص سه هزار و ۵۱۵ فقره بود، رشد ۱۷۹.۳ درصدی داشته است.
بانک مرکزی متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی را در دی ماه امسال ۳۲ میلیون و ۹۳۶ هزار و ۴۰۰ تومان برآورد کرد که نسبت به ماه آذر امسال با متوسط قیمت هر مترمربع ۳۲ میلیون و ۵۹۰ هزار و ۸۰۰ تومان، افزایش ۱.۱ درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که در دی ماه ۱۳۹۹ متوسط قیمت هر مترمربع مسکن ۲۷ میلیون و ۳۸۶ هزار تومان افزایش ۲۰.۳ درصدی داشته است.
اجاره بها
بررسی‌های بانک مرکزی از شاخص اجاره بهای مسکن در دی ماه امسال نشان دهنده افزایش ۵۰.۷ درصدی اجاره بها در شهر تهران نسبت به دی ماه سال گذشته و افزایش ۵۴ درصدی نسبت به کل مناطق شهری در ماه مشابه سال گذشته است.
گران‌ترین و ارزان‌ترین مناطق تهران
براساس اعلام بانک مرکزی، منطقه یک پایتخت با متوسط قیمت هر مترمربع ۷۰ میلیون و ۲۱۸ هزار تومان، گران‌ترین منطقه تهران و منطقه ۱۸ با متوسط قیمت هر متر ۱۵ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۹۰۰ تومان ارزان‌ترین منطقه پایتخت برآورد شده است.
بیشترین تعداد معاملات در منطقه ۵ با هزار و ۴۵۴ فقره معامله و کمترین تعداد در منطقه ۱۹ با ۹۳ فقره معامله مسکن ثبت شد.
۲۲۳۲۲۵