بررسی عملکرد ۲۷ بازیکنی که نیم فصل اول برای استقلال بازی کردند
بررسی عملکرد ۲۷ بازیکنی که نیم فصل اول برای استقلال بازی کردند

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال نیم فصل نخست لیگ برتر را با پیروزی یک بر صفر برابر هوادار در تهران آغاز کرد و با پیروزی ۳ بر صفر مقابل نفت در مسجد سلیمان به پایان برد. ماحصل ۱۵ بازی این تیم کسب ۳۵ امتیاز و صدرنشینی در پایان نیم فصل اول بود تا […]

به گزارش خبرنگار مهر، تیم فوتبال استقلال نیم فصل نخست لیگ برتر را با پیروزی یک بر صفر برابر هوادار در تهران آغاز کرد و با پیروزی ۳ بر صفر مقابل نفت در مسجد سلیمان به پایان برد. ماحصل ۱۵ بازی این تیم کسب ۳۵ امتیاز و صدرنشینی در پایان نیم فصل اول بود تا آبی پوشان با بهترین عملکرد عنوان فرمایشی قهرمانی نیم فصل را به دست بیاورند.

برای استقلال در این ۱۵ بازی ۲۷ بازیکن به میدان رفتند که بیشترین میزان بازی با ۱۳۳۷ دقیقه به سیاوش یزدانی و کمترین میزان بازی با ۱۳ دقیقه به بابک مرادی تعلق دارد که برای نیم فصل دوم از این تیم جدا شد.

یزدانی چطور پر کارترین استقلالی شد

سیاوش یزدانی رکورد جالبی در نیم فصل اول از خود به جای گذاشت و با ۱۵ بار قرار گرفتن در ترکیب ثابت و ۱۳۳۷ دقیقه بازی، پر کارترین بازیکن استقلال در نیم فصل نخست شد. یزدانی یکی از ارکان دفاعی استقلال و یکی از بهترین مدافعان میانی در نیم فصل گذشته از لیگ بیست و یکم بود.

این مدافع ملی پوش تنها ۱۳ دقیقه از بازی‌های تیمش را (به دلیل مصدومیت) از دست داد که آن هم ۱۳ دقیقه پایانی دیدار مقابل تراکتور در هفته سوم بود که جای خود را به عارف آقاسی داد.

سیاوش یزدانی با ۱۳۳۷ دقیقه حضور در میدان پر کارترین بازیکن نیم فصل اول استقلال

۵ بعلاوه یک بازیکن بالای هزار دقیقه

به جز سیاوش یزدانی، میزان دقایق حضور چهار بازیکن دیگر استقلال هم از مرز هزار دقیقه عبور کرده است و یک بازیکن هم برای رسیدن به هزار دقیقه بازی در نیم فصل نخست تنها ۲ دقیقه کم آورد.

مهدی مهدی پور با حضور در ۱۵ بازی، ۱۴ بار قرار گرفتن در ترکیب اولیه و ۱۲۰۵ دقیقه حضور در میدان پس از یزدانی دومین بازیکن پر کار آبی پوشان است که در این دقایق یک گل ۳ امتیازی (مقابل فولاد) به ثمر رساند و ۴ بار هم برای هم تیمی‌هایش پاس گل ارسال کرده تا یکی از مؤثرترین بازیکنان در فاز حمله باشد.

پس از وی کوین یامگا بهترین بازیکن نیم فصل اول استقلال با ۷ گل، ۲ پاس گل و کسب یک پنالتی ۱۳ بار برای آبی پوشان به میدان رفت که در هر ۱۳ بازی در ترکیب ثابت قرار گرفت و مجموعاً ۱۱۶۷ دقیقه در میدان حضور داشت تا در رده سومین بازیکن پرکار آبی پوشان قرار بگیرد؛ و جعفر سلمانی با ۱۱۳۷ دقیقه حضور در میدان چهارمین بازیکنی است که از مرز ۱۰۰۰ دقیقه بازی عبور کرده و ۳ بار هم برای آبی پوشان گلزنی کرده است.

امیرحسین حسین زاده که از او می‌توان به عنوان پدیده استقلال در این فصل نام برد، در هر ۱۵ بازی استقلال در نیم فصل اول به میدان رفت و در ۱۳ بازی در ترکیب اولیه قرار گرفت. این بازیکن که ۳ بار هم موفق به گلزنی شد با ۱۱۱۱ دقیقه حضور در میدان پنجمین بازیکن پرکار آبی پوشان در نیم فصل اول بود.

رکورددار کلین شیت فقط دو دقیقه کم آورد

سیدحسین حسینی که با ثبت ۱۰ کلین شیت رکورد دار بسته نگه داشتن دروازه در این فصل از رقابتهای لیگ برتر است، ششمین بازیکن پرکار آبی پوشان در نیم فصل اول به حساب می‌آید.

حسینی که فصل خوبی را تجربه می‌کند در نیم فصل اول ۱۲ بار به میدان رفت که در ۱۰ بازی دروازه‌اش بسته ماند و در مجموع هم تنها ۳ بار دروازه‌اش باز شد که یک بار آن از روی نقطه پنالتی بود تا او بهترین عملکرد را در بین همه دروازه‌بان‌هایی که در نیم فصل اول به میدان رفته‌اند از خود به جای بگذارد. حسینی برای استقلال در نیم فصل نخست ۹۹۸ دقیقه به میدان رفت تا برای رسیدن به رکورد هزار دقیقه تنها ۲ دقیقه کم آورده باشد.

دیگر بازیکنان پر کار استقلال

از جمله دیگر بازیکنان پر کار استقلال بعد از یزدانی، مهدی پور، سلمانی، حسین زاده و حسینی می‌توان به محمد دانشگر با ۹۴۲، رودی ژستد با ۹۲۱ و مرادمند با ۹۰۰ دقیقه حضور در میدان اشاره کرد.

نیک نفس، چشمی، غفوری، رضاوند، آقاسی، مطهری، خاقانی، قاسمی نژاد، رضایی، رمضانی، آذری، آزادی، مظاهری، مهری، جلالی، کریم زاده، صادقی و مرادی دیگر نفراتی بودند که برای استقلال در نیم فصل اول به میدان رفتند.

ارسلان مطهری بازیکنی که کمتر از میزان انتظار در نیم فصل اول از او استفاده شد

جایگاه عجیب ۲ مهاجم

امیرارسلان مطهری و امین قاسمی نژاد مهاجمان باتجربه استقلال هستند که بی تعارف جایگاه آنها در جدول میزان حضور بازیکنان در زمین عجیب به نظر می‌رسد. مطهری که بدون در نظر گرفتن گل سالم وی در شیراز که به اشتباه مردود اعلام شد با ۲ گل زده همچنان یکی از گلزنان موفق آبی پوشان است، در نیم فصل نخست در ۱۱ بازی به میدان رفت که تنها در ۲ بازی (۲ هفته ابتدایی) در ترکیب اولیه قرار گرفت و در نیمه دوم هر دو بازی تعویض شد.

مطهری سپس ۹ بازی به عنوان بازیکن جانشین و اغلب در دقایق پایانی به میدان رفت. او در ۴ بازی تنها در دو-سه دقیقه پایانی مورد استفاده قرار گرفت. میزان حضور مطهری در میدان نیز ۳۱۲ دقیقه است و شاید این آمار است که شائبه درخواست جدایی او را به وجود آورده بود.

امین قاسمی نژاد که از خریدهای پر سر و صدای آبی پوشان در ابتدای فصل بود هم در بین بازیکنان پر کار نیم فصل نخست جایی ندارد. مهاجم ۳۵ ساله آبی پوشان تنها ۲۸۷ دقیقه در میدان حضور داشته و هفدهمین بازیکن در لیست پر کار ترین بازیکنان این تیم قرار دارد؛ که در این دقایق یک بار هم موفق به گلزنی شده است.

کم کارترین بازیکنان

بابک مرادی با تنها یک بازی و ۱۳ دقیقه حضور در میدان کم کار ترین بازیکن نیم فصل نخست آبی پوشان است و متین کریم زاده با ۴۵، امیر علی صادقی با ۴۶ ابوالفضل جلالی با ۵۱ و سعید مهری با ۵۱ دقیقه حضور در میدان دیگر نفراتی هستند که کمترین میزان حضور در میدان را در نیم فصل اول داشتند.