برنامه‌های متنوع رمضان در استان بوشهر/ مساجد و بقاع آماده شدند
برنامه‌های متنوع رمضان در استان بوشهر/ مساجد و بقاع آماده شدند

بوشهر- به منظور برگزاری مراسم و برنامه‌های متنوع ماه مبارک رمضان در استان بوشهر، نسبت به آماده‌سازی مساجد و بقاع متبرکه در نقاط مختلف استان اقدام شده است.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: ماه مبارک رمضان همواره همراه با برنامه‌های مختلف و متنوعی است که در نقاط مختلف ایران و جهان متفاوت است و هر منطقه‌ای برنامه‌های مخصوص به خود را دارد و البته برخی برنامه‌ها مثل قرائت قرآن شباهت‌هایی به هم دارد.
هرچند که مساجد در طول سال محل برگزاری بسیاری از مراسم و برنامه‌های دینی و مذهبی هستند ولی در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های مساجد نیز تنوع بیشتری یافته و حضور مردم در مساجد هم بیشتر می‌شود.
هر ساله قبل از ماه مبارک رمضان برنامه غبارروبی و آماده‌سازی مساجد برگزار می‌شود و در استان بوشهر نیز با حضور و مشارکت مردم, مساجد در نقاط مختلف استان برای برگزاری مراسم و برنامه‌های ماه مبارک رمضان آماده شدند.
در استان بوشهر در ماه مبارک رمضان برنامه‌های مختلفی برگزار می‌شود که مهمترین مراسم سنتی در این استان را می‌توان «مقابله» عنوان کرد؛ مراسمی که در آن افراد مختلف برای ختم یک دوره قرآن در این ماه مبارک رمضان دور هم جمع می‌شوند.
در مراسم مقابله، افراد دور هم جمع می‌شوند و هر شب یک جز قرآن را قرائت می‌کنند و در برخی از این برنامه‌ها علاوه بر قرائت قرآن، تفسیر و برنامه‌های تدبر در قرآن نیز برگزار می‌شود.
رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پس از دو سال محدودیت‌هایی که برای برگزاری مراسم و برنامه‌های ماه مبارک رمضان وجود داشت امسال این برنامه‌ها پرشور و با حضورم ردم برگزار می‌شود.
حجت‌الاسلام عیسی راستگو رعایت پروتکل‌های بهداشتی را پیش نیاز برگزاری برنامه‌های ماه مبارک رمضان اعلام کرد و ادامه داد: به همت مؤمنان و اهالی مسجد، مساجد استان بوشهر غبارروبی و برای پذیرایی از روزه‌داران آماده شده‌اند.

وی ماه مبارک رمضان را فرصت بسیار خوبی برای خودسازی دانست و خاطرنشان کرد: ماه رمضان فرصت زدودن زنگار دل‌ها و خودسازی انسان است که مسلمانان باید از این ظرفیت برای رسیدن به کمال و سعادت استفاده کنند.
مدیر مرکز رسیدگی به امور مساجد استان بوشهر خواستار رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در همه مساجد شد و افزود: انتظار می‌رود مردم برای حضور در برنامه‌های ماه مبارک رمضان ضمن استفاده از ماسک، دیگر دستورات بهداشتی را نیز مد نظر قرار دهند.
ضیافت الهی در ۵۰ بقعه متبرکه
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: یکی از برنامه‌های مهم ماه مبارک رمضان در استان بوشهر، اجرای طرح ضیافت الهی در بقاع متبرکه و امامزادگان است.
حجت‌الاسلام محمد رضا اسماعیل‌پور از اجرای این طرح در ۵۰ بقاع متبرکه و آستان مقدس امامزادگان شاخص استان خبر داد و خاطرنشان کرد: این برنامه به منظور تقویت فضای معنوی انس با قرآن کریم و دعا و مناجات ویژه ماه بهار قرآن اجرا می‌شود.
اعزام ۱۰۰ روحانی و طلبه
وی با اشاره به مشارکت ۱۰۰ روحانی و طلبه در برنامه ضیافت الهی در استان بوشهر اضافه کرد: در این طرح ۳۰ روحانی اعزامی و ۷۰ مبلغ بومی فعالیت می‌کنند.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان بوشهر افزود: از برنامه‌های این طرح می‌توان به اقامه نماز جماعت در بقاع متبرکه، قرائت ادعیه مناسبتی ماه مبارک رمضان توسط مداحان اهل بیت علیه‌السلام، هم‌خوانی قرآن کریم، برپایی کرسی‌های تفسیر قرآن، برپایی خیمه‌های معرفت و دیگر طرح‌های مذهبی فرهنگی اشاره کرد.
وی از دیگر برنامه‌های بقاع متبرکه استان در این ایام به مراسم «خدیجه مادر امت» در سالروز وفات آن بانوی بزرگوار اشاره کرد و ادامه داد: جشن ولادت امام حسن مجتبی علیه‌السلام، برگزاری احیا شب‌های قدر و آئین شهادت امیرالمؤمنین حضرت علی علیه‌السلام و اقامه نماز عید سعید فطر از دیگر برنامه‌ها است.

آماده‌سازی ۱۴۰۰ مسجد
معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی تبلیغات اسلامی استان بوشهر نیز از آماده میزبانی تمام مساجد استان در ماه رمضان خبر داد و بیان کرد: یک هزار و ۴۲۵ مسجد استان بوشهر آماده پذیرایی از مردم مؤمن و خداجوی استان است.
حجت‌الاسلام محمد قادری با بیان اینکه مساجد در ماه مبارک رمضان آماده پذیرایی از میهمانان خدا است اظهار داشت: مراسم و محافل گوناگون مذهبی در مساجد استان برگزار می‌شود و روحانیون به مساجد مناطق مختلف استان بوشهر اعزام شده‌اند و علاوه بر فعالیت روحانی بومی و مستقر در استان، مبلغ و مفسر قرآنی اعزام شده‌اند.
وی رعایت شیوه‌نامه بهداشتی در مقابله با کرونا را یک ضرورت دانست و خاطر نشان کرد: تمام برنامه‌های ایام ماه مبارک رمضان در مساجد با رعایت دستورالعمل بهداشتی برگزار می‌شود.
برگزاری «طرح ترنم وحی»
معاون فرهنگی، پژوهشی و آموزشی تبلیغات اسلامی استان بوشهر از برگزاری «طرح ترنم وحی» ویژه ماه مبارک رمضان خبر داد و خاطر نشان کرد: لیگ مسابقات مراکز و مؤسسات قرآنی استان بوشهر در قالب «طرح ترنم وحی» همزمان با ماه مبارک رمضان در چهار محور حفظ، قرائت، مفاهیم و سبک زندگی قرآنی آغاز شده است.
وی برگزاری مراسم ترتیل خوانی قرآن کریم را یکی دیگر از برنامه‌ها در ماه رمضان دانست و تصریح کرد: دو مراسم ترتیل خوانی بزرگ قرآن کریم در حسینیه عاشقان ثارالله و امامزاده عبدالمهیمن علیه‌السلام بوشهر همه روزه برگزار و از صدا و سیما پخش می‌شود.
برپایی محافل قرآنی
قادری مناجات، محفل قرآنی، اطعام روزه‌داران و برگزاری سنت‌های مهم مذهبی را از دیگر برنامه‌های مساجد دانست و گفت: در ایام ماه مبارک رمضان برنامه‌های مختلف فرهنگی مذهبی در مساجد با مشارکت گروه‌های مردمی تدوین شده که اقامه نماز جماعت، تفسیر، روخوانی و جزخوانی قرآن کریم از آن جمله است.
وی گفت: پس از دو شرایط کرونایی که حضور در مساجد با مشکلاتی مواجه بود و راهبرد دشمن این بود که از انسجام و وحدت ملی و ارتباط قلوب مردم با خداوند تبارک و تعالی کاسته شود امسال تلاش شده تمام مساجد پذیرای مردم در ماه مبارک رمضان باشد.