برنامه فدراسیون برای فوتبال زنان بلند مدت است/ اهل باندبازی نیستم
برنامه فدراسیون برای فوتبال زنان بلند مدت است/ اهل باندبازی نیستم

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال زنان ایران برای نخستین بار در مسابقات جام ملت‌های آسیا شرکت کرد. ملی پوشان یک تساوی مقابل تیم هند میزبان به دست آوردند و برابر تیم‌های قدرتمند چین و چین تایپه متحمل شکست شدند تا از صعود به مرحله حذفی باز بمانند. حضور تیم ملی فوتبال زنان برای […]

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی فوتبال زنان ایران برای نخستین بار در مسابقات جام ملت‌های آسیا شرکت کرد. ملی پوشان یک تساوی مقابل تیم هند میزبان به دست آوردند و برابر تیم‌های قدرتمند چین و چین تایپه متحمل شکست شدند تا از صعود به مرحله حذفی باز بمانند. حضور تیم ملی فوتبال زنان برای نخستین در مسابقات جام ملت‌ها اتفاقی تاریخی بود که تجربه خوبی برای فوتبال زنان به ارمغان آورد.
تجربه خوبی به دست آوردیم
مریم ایراندوست سرمربی تیم ملی بانوان ایران در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص گفت: برای اولین‌بار بود که تیم ملی زنان در این رقابت‌ها شرکت کرد. حضور در مسابقات جام ملت‌ها به‌راحتی به دست نیامد، از روزی‌که تمرینات تیم را آغاز کردیم با یک برنامه‌ریزی خوب و اردوهای منسجم تیم را برای حضور در جام ملت‌ها آماده کردیم. شکست تیم‌های بنگلادش و اردن در مسابقات مقدماتی کار راحتی نبود اما توانستیم جواز حضور در جام ملت‌ها را با شکست این تیم‌ها به دست آوریم. مسابقات جام ملت‌ها تورنمنت بسیار مهمی بود و رقابت در آن آسان نیست، تجربه خوبی برای فوتبال زنان ایران بدست آمد.
فوتبال زنان باید تلاش بیشتری کند
وی درباره دستاورد تیم ملی از حضور در مسابقات جام ملت‌ها نیز گفت: دو موضوع مطرح است؛ نخست دیده شدن فوتبال زنان ایران و دوم اینکه بازیکنان و فدراسیون متوجه شده‌اند که باید تلاش بیشتری کنند چراکه با تیم‌های قدرتمند در سطح بین‌المللی تا پیش‌از این بازی نکرده بودیم و حضور در این تورنمنت نکات بسیاری را به ما گوشزد کرد. بازی مقابل تیم چین بسیار مهم بود. این‌که آن‌ها چقدر از نظر بدنی کار کرده‌اند و در پایان بازی نیز به کارهای سرعتی می‌پرداختند، بازیکنان ایران متوجه شدند که باید بیشتر از گذشته تلاش کنند.انتقادات درباره لیست بازیکنان درست نیست
سرمربی تیم‌ملی در واکنش به انتقاداتی که در مورد انتخاب بازیکنان برای حضور در جام ملت‌ها مطرح شده است اظهار کرد: نقد واردشده به انتخاب بازیکنان درست نیست چراکه هر ۲۳ بازیکن حاضر در اردوها حضور داشته‌اند و اگر بازیکنی در اردو شرکت نمی‌کرد نمی‌توانستیم آن را در لیست قرار بدهیم. شاید اگر همه بازیکنان در اردوها شرکت می‌کردند ۲-۳ بازیکن دیگر به مسابقات جام ملت‌ها اعزام می‌شدند. برخی از بازیکنان از آنجایی که برداشت می‌کردند در ترکیب حضور ندارند در اردوها شرکت نمی‌کردند! سؤالم این است که آیا کریم انصاری‌فرد که یک بازیکن با شخصیت تیم‌ملی است زمانی‌که متوجه شود در ترکیب حضور ندار، اردوهای تیم‌ملی را ترک می‌کند؟

اهل باندبازی و رفیق‌بازی نیستم
وی اظهار داشت: متأسفانه در فوتبال زنان به دلیل این‌که هنوز حرفه‌ای نیستیم مشکلات این‌چنینی زیادی داریم. از تورنمنت بلاروس که اردوها شروع شد برخی بازیکنان دوست نداشتند در اردو حضور داشته باشند، من نیز اهل باندبازی و رفیق‌بازی نیستم. هر کسی که جنگنده و ذهن برنده داشته باشد برایم در اولویت قرار دارد. این‌که بازیکنی بخواهد بدون تلاش وارد تیم‌ملی شود را نمی‌پذیرم. حتی اگر ۱۱ بازیکن دیگر در ترکیب داشتیم بازهم همین نتایج در جام ملت‌ها به دست می‌آمد.
صعود به جام ملت‌ها شانسی نبود
ایراندوست در ادامه گفت: تیم ملی قبلاً مقابل تیم هند شکست می‌خورد اما این بار موفق شدیم آن‌ها را در کشور خودشان و درحالی‌که ۱۴ بازی تدارکاتی پشت سر گذاشته بودند با نتیجه تساوی متوقف کنیم. برخی مطرح کرده‌اند که صعود ما به مسابقات جام ملت‌ها شانسی بوده است! حتی تساوی مقابل هند را نیز شانسی تلقی کردند. مگر می‌شود تمام این اتفاق‌ها شانسی باشد؟ تیم‌ملی مقابل بنگلادش ۵ گل به ثمر رساند و اردن را شکست داد. آیا این‌ها هم شانسی است؟ برخی از انتقادات درست نیست و باعث می‌شود فوتبال زنان به قهقرا برود. مربیان و بازیکنان باید حرفه‌ای‌تر صحبت و مسائل فنی را به‌درستی تحلیل کنند.
مطرح کردن برخی از صحبت‌ها نظم و نظام خانواده را به هم می‌ریزد
وی تاکید کرد: مطرح کردن برخی از موضوع‌ها درست نیست چراکه نظم و نظام خانواده به‌هم می‌ریزد اما مطمئن باشید که مریم ایران‌دوست فردی نبود که تمام تصمیمات را به‌تنهایی اعمال کند. تصمیمات تیم‌ملی با مشورت فدراسیون فوتبال انجام شد و از این بابت وجدانم راحت است.
گفتند چرا مقابل هند دفاعی بازی کردید
سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که چرا در بازی مقابل چین تایپه درحالی‌که تیم‌ملی با یک تساوی می‌توانست صعود کند بازی هجومی را انجام داد گفت: پس‌از بازی با هند خیلی‌ها تیم ملی را مورد حمله قرار دادند که چرا دفاعی بازی کردیم. تیم‌ملی پس‌از ۸ ماه تمرین مگر در چه سطحی قرار دارد؟ با توجه به آنالیز تیم چین‌تایپه می‌دانستیم که می‌توانیم از پس آن‌ها بربیاییم و آمار نشان‌دهنده این موضوع است که واقعاً مقابل آن‌ها بازی کردیم، اما پس‌از این‌که تست چهار بازیکن مثبت اعلام شد و این‌که تیم چین‌تایپه نیز با هند بازی نکرد و این بازی لغو شد آن‌ها به نسبت تیم ایران استراحت بیشتری داشتند درحالی‌که ما تست بازیکنانمان مثبت شد.
گل زود هنگام مقابل چین تایپه همه چیز را خراب کرد
وی افزود: این اتفاقات رقم خورد و تأثیرگذار بود، نمی‌خواهم بهانه بیاورم اما چنین اتفاقاتی نیز رخ داد و از همه مهم‌تر گل زودهنگامی که دریافت کردیم باعث شد که شیرازه کار از هم پاچیده شود. کم‌تجربگی بازیکنان نیز در این امر به دلیل نبود بازی تدارکاتی تأثیر زیادی گذاشت. در کل از بازی مقابل چین‌تایپه ناراحتم چراکه انتظارم حداقل کسب تساوی بود اما گل زودهنگام همه‌چیز را خراب کرد و دیگر نتوانستیم بازیکنان را جمع کنیم و هر چه با آن‌ها صحبت کردیم بی‌فایده بود.
عدم برگزاری بازی تدارکاتی بسیار تأثیر گذار بود
ایران‌دوست درباره وضعیت آمادگی جسمانی و بدنسازی بازیکنان نیز گفت: نوشادی زحمات زیادی کشید و اردیبهشت‌ماه که تمرینات را آغاز کردیم بازیکنان از نظر بدنی فاجعه بودند اما رفته‌رفته شرایط خوب شد در کل نبود بازی تدارکاتی در عملکرد تیم‌مان تأثیرگذار بود.

یکسری هیجانات برای دیده شدن فوتبال زنان ایران لازم است
سرمربی تیم‌ملی در پاسخ به این سوال که برخی از انتقادات درباره بزرگنمایی‌ها بود نظر شما چیست؟ گفت: در تمام مصاحبه‌هایم قبل‌از اعزام اعلام کردم که صعود از مرحله برایمان در برنامه قرار دارد. بزرگ‌نمایی رخ نداد اما برای دیده شدن فوتبال زنان تلاش زیادی کردیم، یکسری هیجانات برای دیده شدن فوتبال زنان ایران لازم است و این دلیلی برای شکست تیم‌های بزرگ دنیا نیست. همیشه نیز با بازیکنانم صحبت کرده‌ام که سیستم ما سیستم دفاعی و ضد حمله است اما نبود نگین زندی در بازی مقابل چین‌تایپه به دلیل مثبت شدن تست کرونا به ضرر تیم ملی شد. انتقادهایی مطرح می‌کنند اما سوالم این است، «مریم ایراندوست» حدود ۸ سال در فوتبال ملی حضور نداشت چرا آن‌ها در این مدت نتوانستند چنین کاری را رقم بزند؟ چرا آن موقع تیم‌ملی مقابل فیلیپین با نتیجه ۶ بر یک شکست خورد و نتوانست به جام ملت‌ها صعود کند؟
برنامه فدراسیون برای فوتبال زنان بلند مدت است
وی درباره ادامه برنامه‌های تیم‌ملی فوتبال زنان نیز گفت: قبل‌از اعزام برنامه‌های خود را اعلام کرده‌ایم. شهره موسوی نیز در روز بازگشت تیم‌ملی به استقبالمان آمد، قرارمان این است که در روزهای فیفا دی اگر بتوانیم با تیمی برای انجام بازی دوستانه برنامه‌ریزی کنیم. طی صحبت‌هایی که عزیزی خادم داشته‌است تیم‌ملی فوتبال زنان دیگر از مسیر خود عقب‌نشینی نخواهد کرد. چه من باشم و چه نباشم فوتبال زنان به مسیر خود ادامه خواهد داد و فدراسیون فوتبال برنامه‌های بلندمدتی در این زمینه دارد. من نیز تا جایی‌که بتوانم کمک خواهم کرد حواشی رویم تأثیرگذار نیست و به اهدافم رسیدم. روزی‌که شروع کردم دو هدف داشتم نخست دیده شدن فوتبال زنان و دومین هدف صعودمان به جام ملت‌ها بود.
بحث استخدام را خود بازیکنان مطرح کردند
سرمربی تیم‌ملی فوتبال زنان درباره استخدام برخی از بازیکنان در بخش‌های غیر فوتبالی نیز گفت: در بخش فوتبالی پول برای فوتبال زنان وجود ندارد، رقم قراردادها به‌شدت پایین است. بحث استخدام را نیز خود بازیکنان مطرح کردند و از عزیزی خادم و خزعلی درخواست کردند که بتوانند درجایی استخدام شوند تا به‌صورت مادام‌العمر خیالشان از بابت شغل آسوده باشد و دیگر دغدغه کار نداشته باشند. خوشبختانه این اتفاق رخ داد و ۶ بازیکن استخدام شدند. این نکته را نیز بگویم که بازیکنان تیم‌ملی هم تحصیل‌کرده هستند و جای کس دیگری را نگرفتند. آنها از بدنه فوتبال نیز خارج نخواهند شد و فوتبال را ادامه می‌دهند.نگاه مثبت AFC به کودایی و زندی
ایراندوست در پاسخ به این سوال که آیا از دل این تیم لژیونر خواهیم داشت؟ گفت: در کنفرانس‌هایی که با AFC داشتیم، بسیار بر روی نگین زندی و زهره کودایی نگاه‌ها مثبت بود و AFC توجه ویژه‌ای به این دو داشت، اما نمی‌دانم درباره لژیونر شدنشان چه اتفاقی رخ بدهد. شاید در ادامه خبرهای خوبی به گوش برسد اما این‌ها در حال حاضر با تیم‌های خود قرارداد دارند. از بازیکنان می‌خواهم دلسرد نشوند، ۹۹ درصد حمایت‌ها مثبت بود و تنها یک درصد انتقادات منفی است، انتقاد مثبت را با جان‌ودل می‌پذیریم اما بازییکنان روی یک درصد انتقادات منفی تمرکز نکنند.