بوشهربرای ورود کشتی‌های بزرگ آماده شود/لزوم افزایش عمق کانال بندر
بوشهربرای ورود کشتی‌های بزرگ آماده شود/لزوم افزایش عمق کانال بندر

بوشهر- امکان پهلوگیری و تخلیه و بارگیری کشتی‌های ۳۰ هزار تنی در بندر بوشهر فراهم است ولی برای کشتی‌های بزرگ‌تر باید اقدامات لازم برای افزایش عمق کانال ورودی بندر انجام شود.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان بوشهر با برخورداری از تأسیسات عظیم نفت و گاز و پتروشیمی نقش مهمی در اقتصاد کشور دارد به گونه‌ای که بخش عمده تولید گاز کشور و تقریباً همه صادرات نفت کشور در این استان انجام می‌شود.
علاوه بر تأسیسات انرژی که در استان بوشهر مستقر شده است، این استان به دلیل همجواری با کشورهای حاشیه خلیج فارس در حوزه گمرک، بندر، تجارت و بازرگانی نیز جایگاه ویژه‌ای دارد و به عنوان یکی از مهمترین مبادی صادرات و واردات کشور محسوب می‌شود.
با وجود این جایگاه در حوزه اقتصادی، برخی زیرساخت‌ها در استان بوشهر همچنان ضعیف است و می‌طلبد که برای رشد اقتصادی و رسیدن به اهداف مد نظر، زیرساخت‌های مورد نیاز در استان تقویت شود.
از مهمترین ضعف‌های زیرساختی در استان بوشهر می‌توان به حوزه حمل و نقل اشاره کرد؛ این استان هنوز به خط ریل سراسری متصل نشده، عمق کانال بندر بوشهر برای عبور کشتی‌های بزرگ کافی نیست و در زمینه جاده و بزرگراه هم کارهای ناقص زیادی وجود دارد.
استان بوشهر سابقه طولانی در زمینه تجارت دریایی به ویژه مبادلات تجاری با کشورهای حاشیه خلیج فارس دارد ولی همچنان این حمل و نقل به صورت سنتی ادامه دارد و علی‌رغم تلاش‌های صورت گرفته، هنوز برخی مشکلات وجود دارد.
در راستای توسعه زیرساخت‌های بندری اقداماتی در استان بوشهر انجام شده ولی این اقدامات کافی نیست و ضمن اینکه باید تکمیل طرح‌های بندری سرعت بگیرد، طرح‌های جدیدی نیز باید در استان آغاز شود تا شاهد تحولی مثبت در روند فعالیت‌های بندری باشیم.
در حال حاضر امکان پهلوگیری و تخلیه و بارگیری کشتی‌های ۳۰ هزار تنی در بندر بوشهر فراهم است ولی برای کشتی‌های بزرگ‌تر نیاز است که اقدامات لازم برای افزایش عمق کانال ورودی بندر انجام شود.
بوشهر یکی از مهمترین مبادی واردات کالاهای اساسی به کشور است و افزایش عمق کانال بندر و حضور کشتی‌های بزرگ در بوشهر می‌تواند زمینه‌ساز تسهیل در ورود کالاهای اساسی به کشور باشد.

لزوم ایجاد شرایط حضور کشتی ۵۰ هزار تنی
رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: استان بوشهر دارای ظرفت‌ها و قابلیت‌های اقتصادی فراوانی است که برای استفاده از این ظرفیت‌ها باید زیرساخت‌های مناسب نیز فراهم شود.
در حال حاضر عمق کانال دسترسی بندر بوشهر ۱۰ متر است که امکان تردد کشتی ۳۰ هزار تنی را فراهم کرده و با افزایش عمق کانال به ۱۵ متر تردد کشتی‌های ۵۰ هزار تنی نیز امکانپذیر می‌شود خورشید گزدرازی با اشاره به نقش مهم بوشهر در تجارت دریایی و صادرات و واردات کالا، بیان کرد: باید زیرساخت‌های بنادر استان بوشهر متناسب با ظرفیت‌های استان پیشرفت کرده و آماده فعالیت شوند.
وی با بیان اینکه بندر بوشهر باید برای ورود کشتی‌های بزرگ آماده شود افزود: ایجاد شرایط لازم برای حضور کشتی‌های بزرگ نقش مهمی در رشد اقتصادی استان خواهد داشت.
رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر ادامه داد: لایروبی کانال دسترسی بندر بوشهر می‌تواند شرایط مناسبی را برای حضور کشتی‌های ۵۰ هزار تنی و تسهیل صادرات و واردات کالا فراهم سازد.
وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر عمق کانال دسترسی بندر بوشهر ۱۰ متر است که امکان تردد کشتی ۳۰ هزار تنی را فراهم کرده و با افزایش عمق کانال به ۱۵ متر تردد کشتی‌های ۵۰ هزار تنی نیز امکانپذیر می‌شود.
تقویت زیرساخت‌های بندری
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر نیز اظهار داشت: در راستای توسعه و تقویت زیرساخت‌های بندری در استان اقدامات خوبی صورت گرفته و طرح‌های بسیار مهمی را در این زمینه در دست اجرا داریم.
محمد شکیبی نسب یکی از مهمترین فعالیت مردم ساحل‌نشین استان بوشهر را فعالیت‌های بندری دانست و اضافه کرد: تجارت و دریانوردی یکی از مهمترین مشاغل مردم استان بوشهر در تأمین معیشت و درآمد است.

وی از اجرای طرح‌های بندری در جزیره نگین به عنوان پس کرانه بندر بوشهر خبر داد و افزود: پایانه‌های مختلف تجاری، صادراتی، کانتینری و خدماتی در طرح توسعه بندر بوشهر در جزیره نگین در دست اجرا است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر تاکید کرد: یکی از سیاست‌های سازمان بنادر و دریانوردی توسعه زیرساخت‌های بندری در سواحل استان بوشهر است که اقدامات مهمی در دست اجرا است.
وی با بیان اینکه در حال حاضر دو پروژه جاده دسترسی و تأسیسات زیربنایی در مجتمع بندری نگین با روند مناسبی در حال اجرا است خاطر نشان کرد: مجوز مطالعات و احداث یک اسکله نفتی نیز در این مجتمع بندری صادر شده است.
افزایش عمق کانال بندر بوشهر
شکیبی‌نسب با اشاره به پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه جاده دسترسی به بندر نگین بوشهر ادامه داد: این طرح در خرداد سال آینده تکمیل به بهره‌برداری می‌رسد که نقش مهمی در تسریع در ارائه خدمات به فعالان اقتصادی دارد.
پایانه مسافری دریایی در بندر بوشهر با اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریال با هدف خدمت‌رسانی به مسافران جام جهانی فوتبال قطر به‌زودی آغاز به کار می‌کند وی میزان پیشرفت تأسیسات زیربنایی مجتمع بندری نگین بوشهر را بیش از ۸۶ درصد عنوان کرد و افزود: پروژه تأسیسات زیربنایی مجتمع بندری نگین بوشهر بر اساس برنامه زمانبندی در موعد مقرر وارد مدار بهره‌برداری می‌شود.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بیان کرد: هرچند هم‌اکنون امکان ورود کشتی‌های ۳۰ هزار تنی در بندر بوشهر فراهم است، با افزایش عمق کانال دسترسی بندر بوشهر امکان تردد کشتی‌های تجاری ۵۰ هزار تنی فراهم می‌شود.
وی با اشاره به ایجاد و راه‌اندازی پایانه مسافری دریایی در بندر بوشهر با هدف خدمت‌رسانی به مسافران جام جهانی فوتبال قطر اظهار داشت: این پایانه با ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار به‌زودی آغاز به کار می‌کند.
ایجاد زیرساخت‌های بندری در بوشهر علاوه بر نقش مهمی که در حوزه فعالیت‌های بندری دارد، زمینه‌ساز توسعه اشتغال و تقویت فعالیت‌های تجاری می‌شود.