تاریخچه دربی‌های اسفند و برتری استقلال/ برد پرسپولیس در شرایط خاص
تاریخچه دربی‌های اسفند و برتری استقلال/ برد پرسپولیس در شرایط خاص

به گزارش خبرنگار مهر، استقلال و پرسپولیس که به تازگی عرضه سهام آنها در بازار فرا بورس آغاز شده است، در چارچوب هفته بیست و سوم لیگ برتر به مصاف هم می‌روند که این بازی روز پنجشنبه ۲۶ اسفند در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود. دو تیم در حالی روز پنجشنبه با هم دیدار می‌کنند که […]

به گزارش خبرنگار مهر، استقلال و پرسپولیس که به تازگی عرضه سهام آنها در بازار فرا بورس آغاز شده است، در چارچوب هفته بیست و سوم لیگ برتر به مصاف هم می‌روند که این بازی روز پنجشنبه ۲۶ اسفند در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.
دو تیم در حالی روز پنجشنبه با هم دیدار می‌کنند که استقلال با ۵۴ و پرسپولیس با ۴۸ امتیاز در رده‌های اول و دوم جدول قرار دارند و بیشترین شانس را برای قهرمانی در این فصل دارند.
در ۹۷ دربی گذشته دو تیم ۸ بار در اسفند به مصاف هم رفته بودند و این نهمین دربی اسفند ماهی آنهاست. در دربی‌های گذشته که در اسفند برگزار شده عمدتاً استقلال پیروز شده تا آمار دربی‌های اسفندی به سود آبی پوشان باشد.

تنها پیروزی پرسپولیس در دربی‌های اسفندی در جام حذفی به لطف ضربات پنالتی بوده است. در دیداری که اسفند سال ۶۷ و در مرحله یک چهارم نهایی جام حذفی برگزار شد دو تیم در پایان ۱۲۰ دقیقه به تساوی بدون گل رسیدند و در نهایت این سرخ پوشان بودند که با حکم ضربات پنالتی پیروز شدند.
در دربی‌های اسفند استقلال ۵ بار و پرسپولیس یک بار (در ضربات پنالتی) پیروز شدند و ۲ بار هم دیدارهای اسفندی شان با نتیجه مساوی به پایان رسیده است. آبی پوشان ۹ و سرخ پوشان ۳ بار به گل رسیدند تا آمارها در دربی‌های اسفندی کاملاً به سود استقلال باشد.
اولین دربی اسفندی در سال ۵۱ برگزار شد و زننده اولین گل در دربی‌های اسفندی نیز علی جباری کاپیتان پیشین آبی پوشان بود. آخرین دربی اسفندی هم در سال ۹۶ برگزار شد و آخرین گل زن دربی‌های اسفندی هم وریا غفوری کاپیتان فعلی آبی پوشان است؛ و در هر دو دربی مورد اشاره تیم استقلال به پیروزی رسیده است.

آمار تمام دربی‌های اسفندی به همراه جزئیات؛
ردیف
شماره دربی
تاریخ برگزاری
عنوان بازی
نتیجه بازی
گلزنان بازی
۱
۱۱
۵۱/۱۲/۱۱
جام باشگاه‌های تهران
استقلال ۲پرسپولیس صفر
علی جباری (۲ گل)
۲
۱۹
۵۴‌/۱۲‌/۲۷
جام تخت جمشیدفصل چهارم
استقلال یکپرسپولیس یک
مسعود مژده‌یمحمود خردبین
۳
۳۱
۶۷‌/۱۲‌/۱۹
جام حذفییک چهارم نهایی
استقلال‌صفر (۲)پرسپولیس‌صفر (۴)

۴
۳۶
۷۰‌/۱۲‌/۱۵
لیگ آزادگانفصل اول
استقلال ۲پرسپولیس صفر
صمد مرفاویصادق ورمزیار
۵
۴۹
۷۹‌/۱۲‌/۰۵
لیگ آزادگانفصل ۹
استقلال یکپرسپولیس صفر
علیرضا اکبرپور
۶
۵۹
۸۳/۱۲/۰۷
لیگ برترفصل ۴
استقلال ۳پرسپولیس ۲
عنایتی_فکری_قربانیرضایی_انتظاری
۷
۶۱
۸۴/۱۲/۱۹
لیگ برترفصل ۵
استقلال صفرپرسپولیس صفر

۸
۸۷
۹۶/۱۲/۱۰
لیگ برترفصل ۱۷
استقلال یکپرسپولیس صفر
وریا غفوری
۹
۹۸
۱۴۰۰/۱۲/۲۶
لیگ برترفصل ۲۱
استقلال؟پرسپولیس؟
؟؟