تجمع بزرگ عاشورائیان در گناوه/ اوج عزاداری‌ها در سوگ شهیدان کربلا
تجمع بزرگ عاشورائیان در گناوه/ اوج عزاداری‌ها در سوگ شهیدان کربلا

گناوه- همایش بزرگ عاشوراییان همزمان با عاشورای حسینی و با حضور پرشور مردم، دسته‌جات عزاداری و هیئت‌های مذهبی در عصر روز عاشورادر گناوه برگزار شد.

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها-عصمت اسماعیلی؛ همایش باشکوه تجمع روز عاشورا از آئین‌های محرم و ایام سوگواری سالار شهیدان، امام حسین (ع) در گناوه است که از سالیان طولانی به عنوان یکی از آئین‌های مذهبی و سنتی با حضور پرشور مردم این دیار با تجمع در امامزاده سلیمان بن علی (ع) برگزارمی شود.
در این آئین مذهبی سوگواران و عزاداران سید و سالار شهیدان از هر نقطه شهر به صورت دسته‌جات عزاداری و هیئت‌های مذهبی به سمت امامزاده سلیمان بن علی (ع) حرکت می‌کنند و ضمن عزاداری و سینه زنی سنتی در خیابان‌ها و معابر در این مکان مقدس تجمع می‌کنند.
این تجمع مذهبی و سنتی بزرگترین تجمع دریادلان مؤمن و دیندار این دیار است که سالیان سال است به عشق سرور شهیدان و یاران باوفایش با حضور پرشور و شعور مردم برگزار می‌شود و عزاداران و مریدان خاندان اهل بیت (ع) خود را در هر شرایط و آب و هوایی ملزم به حضور در این آئین می‌دانند و در آن حضوری باشکوه و عاشقانه دارند.

تجمع بزرگ عاشوراییان گناوه امسال پس از دو سال که به دلیل شیوع کرونا برگزار نمی‌شد، در جوار امامزاده سلیمان بن علی (ع) و گلزار شهدای گلگون کفن شهر هم‌زمان با فرا رسیدن عاشورای حسینی با حضور مردم متدین و ولایت‌مدار بندر گناوه با وجود گرمای شدید و هوای شرجی در عصر روز عاشورا در این مکان مقدس برگزار شد.
در تجمع بزرگ عاشوراییان گناوه، در بعد از ظهر روز عاشورا مردم و دسته‌جات عزاداری و هیئت‌ها از نقاط مختلف شهر با تشکیل دسته‌های عزا و همزمان با نوحه‌خوانی، سینه‌زنی و زنجیرزنی به سمت امامزاده سلیمان بن علی (ع) حرکت کرده و خیابان‌های مختلف منتهی به این مکان مقدس مملو از مردمی بود که به عشق مولا و سرور خود با پای پیاده رهسپار وعده گاه تجمع مذهبی بودند
عزاداری و سوگواری‌ها که با آغاز محرم در سراسر شهرستان با برنامه‌های مختلف از سوی عاشقان و دلدادگان خاندان اهل بیت (ع) آغاز شد در عصر روز عاشورا به اوج خود رسید.

حضور پرشور همه اقشار مردم در این مراسم با شکوه بسیار چشمگیر بود و همه از مرد و زن، پیر و جوان، دوشادوش هم در لبیک به ندای «هل من ناصر ینصرنی ‏» امام خویش به خیابان‌ها آمدند و در عزای خاندان اهل بیت (ع) سوگواری کردند.
در این گردهمایی بزرگ عاشوراییان، برنامه‌های مختلف و متنوع عزاداری از جمله حرکت نمادین کاروان اسرا، اجرای سینه زنی سنتی، اجرای یزله سنتی و زنجیر زنی برگزار شد.
اجرای تعزیه عاشورا و سپس آتش زدن خیمه گاه نمادین امام حسین (ع) و اسارت اسرای دشت کربلا برای عزاداران از دیگر بخش‌های این تجمع بزرگ بود که مورد استقبال پرشور عزاداران قرار گرفت.

نیروی انتظامی و راهنمایی و رانندگی، شهرداری، اورژانس، آتش‌نشانی برای بهتر برگزار شدن این اجتماع و نظم و امنیت بیشتر درصحنه حضوری فعال داشتند.
امشب نیز همزمان با شام غریبان خاندان اهل بیت (ع) مراسم ویژه شام غریبان در اماکن مذهبی، حسینیه‌ها و تکایای شهر گناوه برگزار می‌شود و عزاداران با حضرت زینب (س) و اسرای نینوا همنوایی می‌کنند.