تغییر فضا در بازار ارز/ عقب‌نشینی دلار تا چه قیمتی ممکن است؟
تغییر فضا در بازار ارز/ عقب‌نشینی دلار تا چه قیمتی ممکن است؟

پس از چند روز ریزش مقطعی قیمت دلار در بازار، امروز اتفاق مهمی در صرافی‌های بانکی به وقوع پیوست و دلار و یورو در صرافی‌های بانکی همزمان کانال عوض کردند.  

 به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، رفتار صرافان در بازار امروز با روزهای گذشته کمی متفاوت شد و در حالی که در روزهای گذشته معاملات بزرگ در بازار جریان نداشت امروز بار دیگر معاملات از سر گرفته شد.   قیمت دلار در صرافی‌های بانکی ۲۵ هزار و ۹۸۰ تومان اعلام شد. هر چند قیمت دلار کاهشی اندک را نسبت به دیروز داشت اما به واسطه تغییر کانال این کاهش بسیار مهم تلقی می‌شود.   کاهش قیمت دلار در صرافی‌های بانکی، زمینه را برای کاهش بهای دلار در بازار آزاد نیز مهیا کرد و در نتیجه بهای دلار در بازار آزاد به کف کانال ۲۷ هزار تومان رسید و در نتیجه هر دلار در بازار به قیمتی در محدوده ۲۷ هزار  و صد تومان فروخته می‌شود.
 بیشتر بخوانید: 
      اقتصاد ایران برای عبور از فرسودگی ۴۰۰ میلیارد دلار سرمایه می‌خواهد
       خبر مهم رییس کل بانک مرکزی برای بازار ارز/ منتظر ارزانی کالاها نباشید؛ کالاها کمتر گران می‌شود
 خالی فروشان بیکار شدند 
 در حالی که طی روزهای اخیر خالی فروشان تلاش گسترده‌ای را برای فروش دلار به قیمت ها بالاتر و تعیین نرخ در بازار به کار بستند، متوقف شدن معاملات بزرگ مانع از اثرگذاری فعالیت آنها شد.   در بازار امروز ارز نیز وضعیت عادی گزارش شده و بازگشت خرید و فروش به بازار سبب شده است صرافانی که پیش از این با نصب اطلاعیه ای عدم فعالیت خود در خرید و فروش ارز را گواهی می دادند حالا به این نکته اذعان کنند که خرید وفروش را از سر  گرفته اند. نکته مهم اینجاست که بر اساس بخشنامه اعلامی دولت، فروش دلار تنها برای مصارف ۲۵ گانه ای مجاز است که از سوی بانک مرکزی اعلام شده و در دست داشتن پاسپورت و همچنین در دست داشتن بلیت سفر برای خرید ارز مسافرتی مجاز اعلام شده است.   
قیمت دلار کاهش می یابد؟
صرافان در پاسخ به این سئوال که آیا قیمت دلار کاهش می‌یابد یا خیر؟ می گویند بهای هر دلار می‌تواند تا کف کانال ۲۵ هزار تومان نیز عقب نشینی کند اما نکته اینجاست که این کانال هسته سخت مقاومتی برای دلار در صرافی بانکی تلقی می شود. احتمال ورود دلار به کانال ۲۶ هزار تومان در بازار آزاد نیز بالاست اما صرافان به واسطه استناد به بودجه سال آینده می گویند ریزش قیمت‌ها بیش از این میزان کمی دشوار به نظر می‌رسد، مگر معادلات دستخوش تغییر شود.   نرخ تسعیر دلار در بازار در سال آینده ۲۳ هزار تومان تعیین شده است و همواره فاصله‌ای دو تا چهار هزارتومانی در وضعیت عادی میان این نرخ و بازار آزاد دیده می شود.  
حساسیت دلار به مذاکرات کاهش یافت؟
علی‌اصغر سمیعی، رییس اسبق کانون صرافان در پاسخ به این سئوال که آیا حساسیت بازار ارز به مذاکرات کاهش یافته است یا خیر؟ گفت: نگاه بازار ارز معطوف به مذاکرات است و همین که قیمت دلار در این مدت افزایش نداشته است نشان می‌دهد که بازار واکنش مثبتی به اتفاقات اخیر نشان داده است.   مدیر صرافی دیگر در منطقه فردوسی نیز به خبرآنلاین گفت: نکته مهم این است که دلار مداوم روند افزایشی قیمت را تجربه می کرد اما در شرایط فعلی این روند متوقف و سپس کاهشی شد، اما طبیعی است که شاهد واکنش چکشی و هیجانی از سوی بازار نباشیم.  
۲۲۳۲۲۳