توضیحات رییس بورس درباره ماجرای استعفا/ درباره فروش سهام عدالت به توافق نرسیدیم
توضیحات رییس بورس درباره ماجرای استعفا/ درباره فروش سهام عدالت به توافق نرسیدیم

رییس سازمان بورس اوراق بهادار دیروز در حالی در جمع نمایندگان رسانه‌های گروهی حضور یافت که چند روز قبل خبر استعفا و تعیین جانشین وی در این سازمان به خبر داغ رسانه‌ها تبدیل شد. 

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی خبری درباره استعفای مجید عشقی از ریاست سازمان منتشر کرد و پس از آن سایر رسانه‌ها نیز نسبت به انتشار این خبر و اعلام رضوانی‌فر به عنوان جانشین وی اقدام کردند اما در نهایت اعلام شد شورای عالی بورس با این جابجایی مخالفت کرده و عشقی در سمت خود ابقا شد .این اتفاق طبیعتا بخش مهمی از سئوالات رسانه‌های گروهی را معطوف به این ماجرا می‌کرد و خبرنگاران در سئوالات متعدد در درصدد بودند دریابند دلیل اصلی این تصمیم چیست؟عشقی که تلاش می‌کرد بخش مهمی از این سئوالات را مسکوت بگذارد و هر بار با ذکر این نکته که صحبت در این باره موضوعیت ندارد، از کنار ماجرا بگذرد، در نهایت توضیحاتی مبهم و سربسته در این خصوص داد.
بیشتر بخوانید:
رئیس سازمان بورس در نجات بازار موثر است؟/ انتظار برای باز شدن گره کور بازار سرمایه
تصمیم مهم اعضای شورای عالی بورس/ با استعفای عشقی مخالفت شد
وی با اشاره به اینکه حس کردم اگر از این سمت استعفا بدهم، بهتر است، گفت: نکته اینجا بود که به هیچ وجه جانشین معرفی نشد و موضوع در شورا منتفی شد و اشتباه خبری در این حوزه رخ داد، اشتباهی که انتظار نداشتم رخ بدهد.
وی گفت: بالاخره بازار نیاز به ثبات دارد و باید به آرامش برسد. ما نشستی با روسای سابق بورس در سازمان داریم و من به مزاح به آنها گفتم اتاق ریاست بورس شبیه اتاق شکنجه است.عشقی به این سوال که آیا از سمت مجلس فشاری در زمینه استعفا وجود دارد یا خیر، پاسخ داد: با مجلس در تعامل خوبی هستیم و این مباحث وجود ندارد.رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به نزدیک شدن به تاریخ تقدیم لایحه بودجه گفت: در پیشنهادی که سازمان بورس درمورد بودجه مطرح کرده پیگیر بحث‌های مبنایی‌تر بودیم برای مثال اصلاح فرمول خوراک یا معامله برخی خوراک‌ها در بازار سرمایه.
وی سپس به این نکته اشاره کرد که کار کردن در سازمان بورس با ابعاد کنونی بسیار بسیار سخت است و توضیح داد: از یک طرف مسئولیت‌هایی بر دوش سازمان گذاشته شده که وظیفه‌ای نیست اما باید پیگیری شود و از سوی دیگر مسئولیت منافع پنجاه میلیون سهامدار نیز بر دوش ماست. وی توضیح داد: اصلا در دنیا هیچ نهاد ناظری را نمی‌بینید که درباره بودجه رایزنی کند.
آخرین خبر درباره سهام عدالت
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار آخرین وضعیت بازنگری آیین‌نامه سهام عدالت را تشریح کرد و درمورد اتفاقاتی که درمورد تغییر سازمان بورس رخ داده بود توضیحاتی را ارائه داد.وی در ادامه در پاسخ به سوالی درمورد بازنگری آیین‌نامه سهام عدالت اظهار کرد: آیین‌نانه اجرایی سهام عدالت سال ۱۳۹۹ تصویب شد و از سال قبل مجدد در شورای عالی بورس مورد بررسی قرار گرفت. اما درمورد مدلی که درمورد نحوه آزادسازی، برگزاری مجامع، امکان فروش سهام عدالت در شورا به توافق نرسیدیم.
رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه تصمیماتی که درمورد سهام عدالت اخذ می‌شود تبعات زیادی دارد، عنوان کرد: در انتظار نهایی شدن مدل هستیم، البته مدیریت در دست دولت نیست. تصمیم شورا از سال گذشته بر این شد که مدیریت در میان مدت به کانون سهام عدالت منتقل شود و سهام‌داران در مجامع حاضر شوند.عشقی با تاکید بر اینکه محور تصمیم‌گیری درمورد غیرمستقیم‌ها در دست کانون سهام عدالت است، عنوان کرد: برای دوره گذار تا زمانی که مجامع برگزار شود، یک کمیته سه نفره متشکل از وزارت اقتصاد، عضو حقیقی شورا و کانون سهام عدالت تشکیل شده است تا درمورد نحوه حضور شرکت سرمایه‌پذیر تصمیم‌گیری کند. وی افزود: فروش سهام عدالت متناسب با شرایط بازار صورت خواهد گرفت. بازار باید کشش فروش این حجم از سهام را داشته باشد.
آماده عرضه خودروهای وارداتی در بورس کالا هستیم
وی با اشاره به عرضه خودرو در بورس کالا گفت: طبق وعده‌ای که داده شده بود عرضه خودروهای پرتیراژ در بورس کالا صورت گرفت. امیدوارم به نقطه‌ای برسیم که بساط بخت آزمایی و روش‌های عجیب فروش خودرو جمع شود. البته مشکل خودروسازها فقط قیمت‌گذاری دستوری نیست و اصلاح ساختار مالی و کاهش تصدی‌گری دولت هم باید دنبال شود.رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با تاکید بر اهمیت گواهی صرفه‌جویی انرژی اظهار کرد: وزارت نفت و وزارت نیرو باید از گواهی صرفه‌جویی انرژی استفاده کنند. رایزنی‌هایی نیز درحال انجام است، این گواهی می‌توانند به بحث صرفه‌جویی و تامین مالی کمک کند.عشقی با اشاره به افزایش دامنه نوسان عنوان کرد: این اتفاق در طول یک سال گذشته رخ داد. سازمان بورس بر اساس گزارش شرکت بورس و فرابورس مجدد در این خصوص تصمیم‌گیری می‌کند، اما به طور کلی افزایش دامنه نوسان نشان داد نقدشوندگی در بازار افزایش یافته است و در این مدت صف فروش کم‌تری داشتیم. ممکن است در ادامه کار تغییر حجم مبنا یا طبقه بندی بازارها مد نظر قرار بگیرد.
سرمایه از بورس خارج نشده است
وی در پاسخ به سئوال خبرآنلاین در خصوص میزان خروج سرمایه از بورس پیش و پس از ابلاغ بسته حمایتی گفت: در این زمینه به بازتعریف نیاز داریم. فروش سهام حقیقی و خرید سهام حقوقی به معنای خروج سرمایه از بورس نیست و خروج پول از کارگزاری‌ها نشان می‌دهد روند حرکت مثبت بوده است و پول زیادی از بازار سرمایه خارج نشده است. وی همچنین توضیح داد در مهرماه متغیرهای غیراقتصادی بر بازار تاثیرگذاشته بود . معاون وی نیز در این نشست با اشاره به اینکه روند معاملات در آبان طبیعی است تاکید کرد که پس از ابلاغ بسته حمایتی حدود دویست تا سیصد میلیارد تومان در یک روز وارد بازار سرمایه شد که رکوردی قابل توجه محسوب می‌شود.
آخرین وضعیت توثیق سهام
عشقی با اشاره به سامانه ستاره و امکان توثیق سهام گفت: این فرایند زمان‌بر است و آماده شدن زیرساخت‌های آن نیاز به زمان دارد. بانک‌های مهر و رسالت این فرایند را آغاز کردند و حدود ۷۰۰ نفر در بانک مهر از طریق توثیق سهام وام خرد دریافت کردند. به طور کلی این فرایند به سیاست‌های اعتباردهی بانک‌ها بستگی دارد. بانک‌های ملی و تجارت نیز پیگیر این موضوع هستند.به گفته وی انتشار گسترده بیمه سهام برای صندوق‌های درآمد ثابت نیز یکی از ریسک‌های بازار بود که بیش از ۵۰۰ هزار نفر در این طرح مشارکت و سهام خود را با سود ۲۰ درصد برای یک سال از طریق صندوق تثبیت، بیمه کردند.۲۲۳۲۲۳