جزیره‌ای امن برای حیوانات/ جمعیت آهوها در خارگ روند افزایشی دارد
جزیره‌ای امن برای حیوانات/ جمعیت آهوها در خارگ روند افزایشی دارد

بوشهر- جزیره خارگ محلی مناسب برای زندگی و زاد و ولد آهوها محسوب می‌شود و در سال‌های اخیر جمعیت آهوها در این جزیره روند افزایشی داشته است.

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: جزیره خارگ به عنوان مهمترین مرکز صادرات نفت خام کشور محسوب می‌شود تا جایی که بیش از ۹۰ درصد از نفت کشور از طریق پایانه‌های نفتی موجود در این جزیره صادر می‌شوند.
شاید این تصور وجود داشته باشد که وجود بزرگترین پایانه نفتی کشور در جزیره خارگ، این جزیره را محدود کرده باشد ولی اینگونه نیست و جزیره خارگ دارای تنوع زیستی بسیار بالایی است.
آهو به عنوان یکی از برجسته‌ترین و مهمترین گونه‌های جانوری جزیره خارگ محسوب می‌شود که علی‌رغم محدودیت‌هایی که وجود دارد، جمعیت آهوان جزیره طی سال‌های اخیر همواره سیر صعودی دارد.
افزایش جمعیت آهوان در جزیره خارگ علاوه بر اینکه یک ارزش محسوب می‌شود، به دلیل محدودیت‌های جزیره نیازمند مدیریتی صحیحی برای حفظ سلامت آهوان و همچنین کنترل جمعیت آنها است.
محیط زیست غنی خارگ
بخشدار ویژه خارگ در گفت‌وگو با خبرنگار مهر به اهمیت محیط زیست خارگ اشاره کرد و اظهار داشت: جزیره خارگ با پیشینه تاریخی عمیق و برجسته و توان اکولوژیک بالا در جنبه‌های زیستی حیات وحش موقعیت برجسته ای در حوزه محیط زیستی دارد.
محمدرضا دشتی‌زاده افزود: این جزیره تنوع زیستی غنی و کم نظیری از گونه‌های گیاهی و حیات وحش در خود دارد و گونه‌های مختلفی از ماهیان، خزندگان، پرندگان و پستانداران در اکوسیستم‌های متنوع آن زیست می‌کنند.
وی تاکید کرد: این موضوع نشان دهنده غنای زیستی خارگ است که همه ما وظیفه داریم برای حفظ و بهبود وضعیت زیست‌محیطی جزیره خارگ تلاش لازم را داشته باشیم.

میزبانی شایسته خارگی‌ها از آهوان
بخشدار ویژه خارگ تصریح کرد: اهالی جزیره خارگ میزبانان خوبی برای این آهوها بوده‌اند و همواره همزیستی مسالمت‌آمیزی با جمعیت آهوان داشته‌اند.
وی تصریح کرد: حضور چندین ساله جامعه گسترده آهوها در جزیره خارگ باعث شده تا مردم جزیره با آهوها خو گرفته و به نوعی جزئی از زندگی مردم این جزیره محسوب شوند.
دشتی زاده خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌شود یک تعاونی مردمی برای فراهم سازی زیستگاه‌ها آهو با محوریت و مدیریت اهالی بومی جزیره خارگ راه اندازی شود.
سیر افزایشی جمعیت آهو
رئیس محیط زیست شهرستان بوشهر نیز با اشاره به اهمیت حضور آهوان در جزیره خارگ اظهار داشت: جزیره خارگ در اقتصاد و صنعت کشور نقش بسیار مهم و حیاتی دارد.
صادق پور سالم اضافه کرد: بیش از ۹۵ درصد از نفت خام کشور از این جزیره صادر می‌شود و این به معنای نقش مهم جزیره خارگ در درآمدهای کشور است.
وی خاطرنشان کرد: گونه‌های شاخص جانوری پناهگاه حیات وحش خارگ را آهو و انواع پرندگان دریایی آبزی و کنار آبزی تشکیل می‌دهند.
رئیس محیط زیست شهرستان بوشهر تصریح کرد: جزیره خارگ یکی از زیستگاه‌های مهم آهو محسوب می‌شود و جمعیت آهوان این جزیره همواره سیر افزایشی داشته است.
مدیریت جمعیت و سلامتی آهوان
وی تاکید کرد: دلیل تغییرات ژنتیکی حاصل از جفت گیری‌های فامیلی که در بین این جانوران وجود دارد و با توجه به اینکه آهوی دیگری از جای دیگر وارد جزیره نمی‌شود.
پورسالم گفت: سازمان حفاظت محیط زیست بعد از یک تحقیق جامع کارشناسی شده اقدام به کاهش جمعیت آهوان خارگ کرد.
وی خاطر نشان کرد: با توجه به تجربیات گذشته و احتمال بیشتر شیوع بیماری در تراکم جمعیتی بیشتر، مدیریت جمعیت و سلامتی آهوان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.