جشنواره نوروزی غذاهای بومی محلی در گناوه برگزار شد
جشنواره نوروزی غذاهای بومی محلی در گناوه برگزار شد

گناوه- همزمان با تعطیلات نوروزی و حضور گسترده گردشگران در بندر گناوه،جشنواره نوروزی غذاهای بومی محلی در ساحل این بندر با استقبال مسافران و شهروندان برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، همزمان با تعطیلات نوروزی و حضور گسترده و چشمگیر گردشگران و مسافران نوروزی در گناوه، جشنواره غذاهای بومی محلی به همت شهرداری و شورای اسلامی گناوه و انجمن بازی‌های بومی محلی با استقبال خوب گردشگران و مهمانان نوروزی در ساحل این بندر برگزار شد.
شهردار گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر با تبریک سال جدید و خوشامدگویی به همه مسافران و گردشگرانی که به این بندر سفر کرده‌اند اظهار داشت: امسال با برداشته شدن محدودیت‌های کرونایی، شاهد حضور گسترده مسافران و گردشگران در بندر گناوه هستیم و امسال شلوغ ترین سال مسافر پذیر برای گناوه بوده است.
جواد رستمی افزود: حضور پرشمار گردشگران و مسافران در نوروز امسال برای ما مایه خوشحالی است و عزم ما را برای برنامه ریزی مناسب‌تر و فراهم کردن امکانات بیشتر با استفاده از ظرفیت‌های شهر برای میزبانی بهتر و شایسته‌تر از مهمانان راسخ‌تر می‌کند.
شهردار گناوه ادامه داد: شهرداری بندر گناوه تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات موجود و فراهم کردن اوقات خوب و خوش برای همشهریان و مسافران و گردشگران در ایام تعطیلات نوروزی به کار بسته است و در کنار سایر دستگاه‌های ستاد خدمات سفر شهرستان شبانه روز در حال تلاش در این زمینه است.
وی گفت: رفع مشکلات از قبیل سرویس‌های بهداشتی، زیباسازی، نظافت و جمع آوری پسماندها و خدمات دیگر شهرداری به صورت مستمر در شهر ادامه دارد.

وی با اشاره به اهمیت برگزاری برنامه‌های فرهنگی خاطرنشان کرد: گناوه از بنادر تاریخی و دارای فرهنگ غنی است که همواره و دیرباز مورد توجه بوده است و این شهرداری در کنار ارائه خدمات به گردشگران و مسافران برنامه‌های متنوع فرهنگی و ورزشی را در جهت معرفی هر چه بهتر این فرهنگ تدارک دیده است.
وی گفت: برگزاری جشنواره‌های متنوع ساخت حجم‌های ماسه‌ای، مسابقه بادبادک‌ها، برگزاری جشن‌های نوروزی و برگزاری جشنواره غذاهای بومی محلی از جمله این برنامه که می‌توان نام برد.
شهردار گناوه بیان کرد: تنوع غذایی زیادی در فرهنگ غذایی این منطقه وجود دارد و نقش غذا و خوراکی‌ها و آشامیدنی‌های این منطقه بخش مهمی از فرهنگ این منطقه است که ریشه در مهمان نوازی و خونگرمی مردم این منطقه در پذیرایی از مهمانان دارد.
رستمی ادامه داد: از جمله موارد مهمی که در پذیرایی از مهمانان در بین مردم این منطقه وجود دارد پذیرایی از مهمانان با غذاهای بومی و محلی که بسیار مغذی و خوش طعم هستند و بسیار هم مورد استقبال مهمانان قرار می‌گیرد و این بخش از فرهنگ مردم مورد توجه ویژه گردشگران و مهمانان و از ظرفیت‌های مهم گردشگر پذیری و جذب گردشگر در گناوه است.
شهردار گناوه با اشاره به اینکه برنامه‌های متنوع فرهنگی پس از تعطیلات نوروز برای شهروندان تدارک دیده شده یادآور شد: پس از دو سال شیوع کرونا و اعمال محدودیت‌ها، شرایط شیوع کرونا مناسب‌تر و محدودیت‌ها کاهش یافته است و شهرداری گناوه در نظر دارد تا برنامه‌های متنوع فرهنگی را در تمام طول سال در سطح شهر برای همشهریان برگزار کند.

معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری گناوه در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: جشنواره غذاهای بومی محلی به مناسبت ایام نوروز در راستای معرفی فرهنگ غنی مردم گناوه از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهر و با همکاری هنرمندان این شهرستان برگزار شده است.
سجاد ابراهیمی افزود: هدف از برگزاری جشنواره معرفی غذاهای بومی محلی و فرهنگ و آداب و رسوم مردم این بندر است که مورد استقبال گردشگران و مسافران قرار گرفته است.
وی گفت: علاوه بر برگزاری جشنواره غذاهای بومی محلی، برنامه‌های متنوع دیگری با همکاری همشهریان و هنرمندان در این ایام از سوی شهرداری و شورای اسلامی شهر گناوه تدارک دیده شد که از جمله برگزاری جشن‌های نوروز «شب های ساحل» به مدت ۱۲ شب در محل پارک خور فاز ۳ در حال برگزاری است و مورد استقبال بسیار خوب همشهریان و گردشگران قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: در ساحل زیبای گناوه نیز برنامه‌های متنوع فرهنگی ورزشی از جمله مسابقه بادبادک‌ها، جشنواره حجم‌های ماسه‌ای، مسابقات ویژه کودکان تدارک دیده شده است.
وی بیان کرد: توزیع بسته‌های فرهنگی بین گردشگران و مسافران از دیگر اقدامات انجام شده در این ایام بوده است.
ابراهیمی یادآور شد: پس از تعطیلات نوروزی نیز فصل جدیدی از برنامه‌های متنوع فرهنگی و ورزشی برای تمام طول سال از سوی شهرداری گناوه برای همشهریان تدارک دیده شده است که مختص همشهریان است.
معاون فرهنگی و امور اجتماعی شهرداری گناوه گفت: این برنامه‌ها با همکاری شهرداران محلات و با برنامه ریزی های صورت گرفته اجرا خواهد شد و با نگاه مثبت شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر و سایر همکاران در شهرداری خدمات ویژه ای در حوزه‌های مختلف در محلات شهر گناوه ارائه خواهیم داد.

در این جشنواره آشپزان حرفه‌ای گناوه داوری جشنواره را به عهده داشتند که در پایان بر اساس نظر داوران هدایایی به شرکت کنندگان اهدا شد.
بندر تجاری تفریحی گناوه یکی از مهمترین مراکز گردشگری در جنوب کشور است که این روزها پذیرای تعداد زیادی از مسافران و گردشگران از سراسر کشور است که برای گذراندن تعطیلات نوروزی این شهر را بر گزیده‌اند.
وجود مراکز خرید و تجاری، ساحل بسیار زیبا و روستاهای گردشگری در اطراف، اماکن مذهبی و تاریخی، آب و هوای مناسب در این ایام سال و مردمی خونگرم و مهمان نواز از جاذبه‌های این بندر است که هر گردشگری را به سوی خود جذب می‌کند
گزارش و تصاویر: عصمت اسماعیلی

.