حذف صورت مسئله از سوی صدری بابت حذف پرسپولیس از آسیا
حذف صورت مسئله از سوی صدری بابت حذف پرسپولیس از آسیا

به گزارش خبرنگار مهر، حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ آسیا بدون شک ضربه‌ای مهلک به پیکر فوتبال باشگاهی کشور در رقابت‌های بین المللی وارد کرد. AFC در حالی تصمیم به حذف دو باشگاه پر طرفدار فوتبال آسیا گرفت که این تصمیم تبعات زیادی را در ادامه به همراه خواهد داشت اما همچنان […]

به گزارش خبرنگار مهر، حذف استقلال و پرسپولیس از لیگ قهرمانان ۲۰۲۲ آسیا بدون شک ضربه‌ای مهلک به پیکر فوتبال باشگاهی کشور در رقابت‌های بین المللی وارد کرد.

AFC در حالی تصمیم به حذف دو باشگاه پر طرفدار فوتبال آسیا گرفت که این تصمیم تبعات زیادی را در ادامه به همراه خواهد داشت اما همچنان کسی حاضر نیست اشتباهات خود را بپذیرد و با شفاف سازی در این موضوع برای حل این مشکل قدم اساسی بردارد.

سرپرست باشگاه پرسپولیس شب گذشته علاوه بر رد تلویحی ماجرای جعل و فوتوشاپ در اسناد این باشگاه که البته با صراحت مورد تکذیب قرار نمی‌گیرد در ادعای عجیب دیگری مدعی شد که حتی ۱ درصد هم در ماجرای حذف پرسپولیس از آسیا مقصر نیست!

نکته عجیب و متناقض در اظهارات مطرح شده در برنامه شب گذشته پیرامون جعل مدارک باشگاه پرسپولیس این است که سرپرست موقت این باشگاه مدعی می‌شود ایرادات اعلام شده از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا شامل این مورد نبوده، از سویی AFC پس از مهلت سه ماهه اخیر دلایل حذف سه باشگاه ایرانی از آسیا را اعلام کرده اما صدری تأیید کرد که مهلت سه ماهه ای که از سوی کمیته استیناف صدور مجوز حرفه‌ای صادر شده اعتبار نداشته و به همین دلیل باشگاه‌های ایرانی فرصتی برای تکمیل مدارک و رفع نواقص مجوز حرفه‌ای خود نداشته‌اند.

بر این اساس و با توجه به تأیید این موضوع از جانب کاظم اولیایی سخنگوی کمیته صدور مجوز حرفه‌ای، اگر مهلت سه ماهه اعتباری نداشته مبنای اصلی بررسی مدارک، رأی کمیته بدوی صدور مجوز حرفه‌ای بوده است که باز هم طبق تأیید اولیایی نواقص منتشر شده در رسانه‌ها ازجمله فوتوشاپ انجام شده در برخی از اسناد از جانب همین کمیته مورد توجه قرار گرفته است و در همین مرحله تصمیم نهایی در خصوص سرنوشت نمایندگان فوتبال ایران در آسیا اتخاذ شده است.

بر این اساس معیار و دلایل حذف نمایندگان فوتبال ایران از آسیا نه نامه اخیر AFC که همان موارد ذکر شده در ایرادات کمیته بدوی بوده که در تاریخ دهم مهرماه به باشگاه‌ها اعلام شده و به همین دلیل پرسپولیس، استقلال و گل گهر شانس حضور در فصل جدید مسابقات لیگ قهرمانان آسیا را از دست داده‌اند!

صدری با قاطعیت مدعی است موضوع جعل و فوتوشاپ از جانب کمیته بدوی مطرح شده اما اعلام نمی‌کند که آیا چنین مورد و اتفاقی در اسناد ارائه شده از جانب باشگاه پرسپولیس وجود داشته یا خیر.

اگر وجود داشته تذکر کمیته بدوی در خصوص ارسال اسنادی که با فوتوشاپ دستکاری شده و به AFC ارسال شده کاملاً به جا و درست بوده و اگر اساساً چنین اسنادی وجود نداشته این باشگاه باید رسماً در خصوص ادعای کذب مسئولین کمیته بدوی فدراسیون فوتبال و وارد آوردن اتهام و تهمت جعل سند به عوامل و مدیران پرسپولیس اقامه دعوا کند، آن هم در شرایطی که شب گذشته کاظم اولیایی رسماً کلیه مفاد و جزئیات ایرادات وارده از جانب کمیته بدوی ازجمله موضوع جعل و فوتوشاپ را تأیید کرده و حتی خطاب به صدری گفت: “ظاهراً شما از اتفاقاتی که درون باشگاه خودتان روی داده مطلع نیستید و خبر ندارید.”

نکته قابل توجه دیگر غیر از ماجرای جعل و فوتوشاپ این است که سرپرست باشگاه پرسپولیس مدعی می‌شود ۱ درصد هم در ماجرای حذف این تیم از آسیا مقصر نیست. سوال اینجاست که اگر ماجرای جعل و فوتوشاپ هم مورد تأیید این باشگاه قرار ندارد پیرو موارد اعلام شده در ایراداتی که AFC به باشگاه پرسپولیس اعلام کرده آیا تأخیر در پرداخت طلب «گابریل کالدرون» و دستیارش که پس از مهلت و موعد مقرر در دهم مهرماه پرداخت شده، عدم ارائه اسناد رسمی حسابرسی مالی ترجمه شده در تاریخ مقرر که می‌بایست تا ۳۱ خرداد انجام می‌شد و نشد، ارائه تسویه حساب مالیاتی در موعد مقرر و اسناد صورت‌های مالی مرتبط با مطالبات و اعضای تیم وظیفه باشگاه پرسپولیس نبوده که در مهلت مقرر نسبت به انجام آن اقدام نکرده است؟

صدری که پیش از این رئیس هیأت مدیره و در ادامه سرپرست باشگاه پرسپولیس بوده چگونه در برابر این نواقص و قصور صورت گرفته در تکمیل و ارائه مدارک مورد نیاز اظهار بی تقصیری و بی اطلاعی می‌کند؟

صدری شب گذشته از اولیایی پرسید چرا در سال‌های گذشته مجوز حرفه‌ای باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس صادر شد در حالی که ارائه اسناد حسابرسی رسمی و یا تسویه بدهی‌های قطعی باشگاه‌ها از جمله موارد و شروط قطعی دریافت مجوز حرفه‌ای در سال‌های گذشته بوده که باشگاه پرسپولیس در فصل جاری همین دو مورد کاملاً مشخص و آشکار را مورد توجه قرار نداده است.