داوری: در مورد تیم ملی بسکتبال تصمیمی با کمترین آسیب می گیریم
داوری: در مورد تیم ملی بسکتبال تصمیمی با کمترین آسیب می گیریم

به گزارش خبرنگار مهر، رقابت های باشگاهی بسکتبال در حالی از فردا پنجشنبه با برگزاری دیدارهای مرحله نیمه نهایی از سر گرفته می شود که بعد از ماه ها برای تماشاگران هم مجوز لازم صادر شده است تا از روی سکوهای تالار بسکتبال آزادی بتوانند تماشاچی دیدار تیم های حاضر در این مرحله از رقابت […]

به گزارش خبرنگار مهر، رقابت های باشگاهی بسکتبال در حالی از فردا پنجشنبه با برگزاری دیدارهای مرحله نیمه نهایی از سر گرفته می شود که بعد از ماه ها برای تماشاگران هم مجوز لازم صادر شده است تا از روی سکوهای تالار بسکتبال آزادی بتوانند تماشاچی دیدار تیم های حاضر در این مرحله از رقابت ها باشند.
به گفته جواد داوری رئیس فدراسیون بسکتبال، بازگشت تماشاگران بسکتبال به آزادی نتیجه رایزنی هایی است که از چندماه پیش آغاز شد و به شرط رعایت پروتکل های بهداشتی به نتیجه رسیده است. وی با تاکید بر حضور حداقلی تماشاگران برای دیدارهای ابتدایی مرحله نیمه نهایی لیگ برتر، گفت که در صورت عدم بروز مشکل، این حضور برای دیدارهای آتی افزایش خواهد داشت.
وی همچنین در رابطه با عملکرد تیم های بسکتبال سه نفره مردان و بانوان در رقابت های مقدماتی جام جهانی که با عدم کسب سهمیه همراه بود و تعیین وضعیت کادر فنی تیم ملی توضیح داد.
درخواست باشگاه ها برای حضور تماشاگران در دیدارهای لیگ برتر
جواد داوری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رایزنی های صورت گرفته برای کسب مجوز ورود تماشاگران به تالار آزادی گفت: در بدو ورودم به فدراسیون بسکتبال با درخواست تعداد زیادی از باشگاه ها برای مهیا شدن شرایط حضور تماشاگران در سالن مواجه شدم به خصوص که ماه ها بود دیدارهای باشگاهی در غیاب آنها برگزار می شود. به همین دلیل رایزنی با ارگان های مربوطه برای کسب مجوز لازم یکی از اولویت هایی بود که پیش از ایام نوروز و در همان روزهای آغازین کار در برنامه داشتم.
برگزاری هر دیدار نیمه نهایی با ۱۰۰ تماشاگر
وی با اشاره به متغیر بودن شرایط کرونا ادامه داد: مجوز لازم برای حضور تماشاگران با لحاظ کردن شرایط و تدابیر خاص همراه با تاکید بر عمل به پروتکل های بهداشتی صادر شده است. طبقه همکف تالار بسکتبال آزادی ویژه پیشکسوتان، خبرنگاران و نمایندگان تیم هاست. بنابراین تماشاگران می توانند در طبقه دوم سالن مستقر شوند. ضمن اینکه ورود تماشاگران به سالن به صورت محدود و بر اساس ثبت نام در سامانه ملی و از طریق پنل اختصاصی هر باشگاه انجام خواهد شد. در واقع هر باشگاه باید از طریق پنل اختصاصی، هواداران خود را برای هر بازی ثبت تا بلیط الکترونیکی صادر شود. تعداد تماشاگران برای هر تیم در هر بازی ۵۰ نفر است یعنی برای هر بازی ۱۰۰ تماشاگر خواهیم داشت.
مجوز افرایش تعداد تماشاگران را گرفته ایم
رئیس فدراسیون بسکتبال با تاکید دوباره بر اینکه سهم هر تیم در مرحله نیمه نهایی برخورداری از ۵۰ تماشاگر است، گفت: البته حضور تماشاگران، بازیکنان تیم ملی و نفرات مدعو جدا از این سهمیه تعیین شده است ضمن اینکه مجوز لازم برای افزایش تماشاگران را هم گرفته ایم. در صورتیکه در دیدارهای اول نیمه نهایی حضور تماشاگران با مشکل خاصی همراه نباشد این امکان مهیا خواهد بود که برای دیدارهای آتی تعداد تماشاگران هر تیم را افزایش دهیم. در این زمینه هم مکاتبات و هماهنگی های لازم با نهادهای مربوطه مانند حراست و فدراسیون پزشکی ورزشی انجام شده است.

به مسائل فنی مهرام و دیگر تیم ها ورود نمی کنم
داوری همچین در رابطه با برگزاری مرحله نیمه نهایی لیگ برتر با حضور چهار تیم شیمیدر قم، شهرداری گرگان، ذوب آهن اصفهان و نظم آوران سیرجان و اینکه تیمی مانند مهرام که سرمربی تیم ملی هدایت آن را بر عهده دارد از صعود به این مرحله بازمانده است، گفت: برد و باخت خاصیت بازی های بسکتبال است. شخصا به مسائل فنی مهرام و دیگر تیم ها ورود نمی کنم چون در حیطه کاری من نیست. مهرام از تیم های حرفه ای لیگ است، از زمانی که به عنوان بازیکن در مسابقات شرکت داشتم به یاد داریم که این تیم در زمینه پایه و بزرگسال فعال بوده است.
چهار تیم نیمه نهایی بدون هیچ حاشیه ای مشخص شدند
وی در این رابطه ادامه داد: فراز و نشیب در عملکرد تیم ها طبیعی است. برای من و فدراسیون مسئله مهم این است تلاش داشتیم تیم های راه یافته به مرحله نیمه نهایی بدون حاشیه و مسائل داوری مشخص شوند، در این زمینه جلسات زیادی هم برگزار کردیم و خوشبختانه بدون هیچ مشکل و حاشیه ای حتی از حیث قضاوت، وضعیت تیم ها برای حضور در مرحله نیمه نهایی مشخص شد.
اعزام تیم های سه نفره آقایان و بانوان با دو هدف انجام شد
رئیس فدراسیون بسکتبال در ادامه در رابطه با حضور تیم های سه به سه آقایان و بانوان در رقابت های انتخابی جام جهانی همراه بود، گفت: زمانی که وارد فدراسیون شدم یکی از مهمترین برنامه های اعزام برای همین دو تیم بود. البته که همزمان مشکلات زیادی هم وجود داشت اما در نهایت طی صحبت ها و رایزنی هایی که با آقای کسایی پور انجام شد، قرار بر این شد با هدف با هدف آینده نگری و کسب مقام در بازی های آسیایی،تیم های ایران در مسابقات مقدماتی جام جهانی شرکت داشته باشند.
برای اعزام مشکلات زیادی داشتیم
وی در پاسخ به این پرسش که «در واقع این پیش بینی شده بود که این اعزام به کسب سهمیه منجر نخواهد شد؟»، خاطرنشان کرد: همان طور که گفتم که برای اعزام با مشکلات زیادی مواجه بودیم به خصوص در بخش مردان که بازیکنان تا ۲۷ اسفندماه درگیر رقابت های لیگ هم بودند. در کل با توجه به شرایط و فرصت تقریبا یک هفته ای که برای تمرین وجود داشت، کار مشکلی برای حضور داشتیم اما به هر حال با همین شرایط تیم دختران ایران در مسابقات سوم شد و تیم پسران هم در رده دوم قرار گرفت.
زمین بسکتبال جای بحث با داور نیست
داوری با تاکید بر فرهنگ سازی تصریح کرد: تیم سه نفره آقایان در دیدار نهایی با یک اختلاف امتیاز باخت و نتوانست سهمیه بگیرد. شاید اگر خیلی از مسائل داوری نبود، می توانستیم با همان تیم سهمیه بگیریم اما یکی از مسائل مهمی که دنبال می کنیم فرهنگ سازی است و این است که بازیکنان و مربیان بدانند زمین بازی جای بحث با داور نیست. این مسئله مهمی است که در رقابت های باشگاهی و ملی باید جا بیفتد.
تاکید بر حمایت از بسکتبال بانوان
رئیس فدراسیون بسکتبال همچنین بر حمایت از بانوان تاکید کرد و یادآور شد: فعالیت در بخش بانوان و حمایت از آنها از اولویت های فدراسیون است. البته که برنامه ریزی در این زمینه و به خصوص اعزام های آنها حضور در عرصه بین الملل هزینه دارد اما با توجه به شناختی که از بسکتبال بانوان و تیم ها و بازیکنان این بخش دارم، می دانم که حرف های زیادی بر گفتن وجود دارد. بنابراین حمایت از بسکتبال بانوان با جدیت دنبال می شود.
تغییر در کادر فنی تیم های سه به سه
«با توجه به درپیش بودن بازی های آسیایی و اعزام تیم های سه نفره به این بازی ها امکان تغییر کادر فنی این دو تیم وجود دارد؟»، وی در پاسخ به این پرسش گفت: قطعا تغییراتی خواهیم داشت اما اینکه چگونه و در چه سطحی انجام شود بعد از بررسی های لازم مشخص می شود.

ایده آل گرا هستم
داوری همچنین در رابطه با کادر فنی تیم ملی بسکتبال و تغییرات احتمالی در این ترکیب توضیح داد و گفت: زمانی که به عنوان بازیکن در بسکتبال فعالیت داشتم، ایده آل گرا بودم. الان هم به عنوان رئیس فدراسیون بسکتبال همین ویژگی را دارم و بر اساس آن تصمیم می گیرم و برنامه ریزی می کنم چون می خواهم بهترین شرایط حاکم باشد. در مورد تیم ملی و کادر فنی آن هم به شرایط واقف هستم. به فرصت کوتاهی نیاز است تا شرایط بررسی و تصمیم گیری شود.
تصمیم می گیریم که تیم ملی کمترین آسیب را متحمل شود
وی در عین حال گفت: آقای مصطفی هاشمی از مربیان زحمتکش بسکتبال است، خودم هم از شاگردان این مربی بوده ام. یک جلسه با او داشته ام و صحبت هایی مطرح شده است. در نهایت تصمیمی اتخاذ می شود که نتیجه آن رقم خوردن بهترین اتفاق ممکن با کمترین آسیب برای تیم ملی باشد.
اولویت تعیین تکلیف کادر فنی است
رئیس فدراسیون بسکتبال در پایان در مورد تیم ملی و برنامه های آماده سازی برای آن طی ماه های آینده تاکید کر: مهمترین مسئله در رابطه با تیم ملی تعیین تکلیف کادر فنی آن است. بعد از آن هم اولویت با اعضای کادر فنی است. هر برنامه ای که مربیان بدهند مورد حمایت خواهد بود.