روند صدور بخشنامه‌های ابلاغی به گمرک اصلاح می‌شود
روند صدور بخشنامه‌های ابلاغی به گمرک اصلاح می‌شود

بوشهر- رئیس کل گمرک ایران از بازنگری و اصلاح روند صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های ابلاغی به گمرک خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا مقدسی عصر جمعه در نشست با اعضای اتاق بازرگانی استان بوشهر با اشاره به گلایه رهبر انقلاب از صدور بیش از اندازه بخشنامه و دستورالعمل گمرکی و بلاتکلیفی فعالان اقتصادی اظهار داشت: به دنبال ساماندهی و بازنگری در ابلاغ بخشنامه‌ها به گمرک هستیم و در این راستا پیشنهاد شده است با تشکیل کمیته یا کارگروهی در سطح معاونت حقوقی ریاست جمهوری با حضور دستگاه‌های دولتی مرتبط و فعالین اقتصادی و تولیدکنندگان، بخشنامه‌ها قبل از ابلاغ بررسی و سپس ابلاغ شود.
رئیس کل گمرک ایران تاکید کرد: دستگاه‌های و ارگان‌های زیادی در تجارت خارجی کشور دخیل هستند و گمرک به‌عنوان مجری سیاست‌های اقتصادی دولت، اجراکننده بخشنامه‌هایی است که صادر می‌شود.
وی هدف از سفر امروز خود به استان بوشهر را آسیب شناسی در خصوص ماندگاری و رسوب برخی کالاها در گمرک بوشهر برشمرد و افزود: انتظار می‌رود اتاق بازرگانی به عنوان پارلمان بخش خصوصی و فعالین اقتصادی با ارائه راهکارهایی در ترخیص کالاهای رسوبی گمرک را یاری دهند.
رئیس کل گمرک ایران از آمادگی گمرک جهت واگذاری ایکس ری گمرک دیر به بخش خصوصی خبر داد و گفت: هم اکنون زمینه واگذاری ۱۸ دستگاه ایکس ری کانتینری به همت وزارت دفاع و بخش خصوصی و شرکت‌های دانش بنیان داخلی سازی شده و در دست اقدام است.
مقدسی مردم استان بوشهر را مردمانی مهربان، خونگرم و مهمان نواز عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی این استان در فصل زمستان، این استان از ظرفیت بالایی در زمینه گردشگری تجاری برخوردار است.
رئیس اتاق بازرگانی استان بوشهر نیز با تشکر از همکاری و تلاش کارکنان گمرک استان بوشهر گفت: هم اکنون ستاد نظارت گمرکات استان بوشهر به عنوان ارگان دولتی از بیشترین و بالاترین همکاری با اتاق بازرگانی به عنوان نهاد بخش خصوصی در این استان برخوردار است.
خورشید گز درازی در این نشست خواستار کاهش صدور بخشنامه‌های گمرکی، ایجاد ایکس ری کامیونی در گمرک دیر و تخصیص سود ۲۰ درصد بازرگانی و افزایش قابلیت رقابت پذیری در گمرک بوشهر شد.