رویه توزیع امکانات و اعتبارات در استان بوشهر عادلانه نیست
رویه توزیع امکانات و اعتبارات در استان بوشهر عادلانه نیست

بوشهر- نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه ویژه به این شهرستان، گفت: رویه توزیع امکانات و اعتبارات در استان بوشهر عادلانه نیست.

به گزارش خبرنگار مهر، ابراهیم رضایی صبح پنجشنبه در نشست با خبرنگاران اظهار داشت: طی دو سال گذشته ۵۱۳ سوال راجع به مسائل کشور از وزرا مطرح کرده و خواستار پاسخگویی در این زمینه شدیم و همچنین در این مدت ۸۶۲ مورد تذکر به رئیس جمهور و وزرا در این دولت و دولت قبل ارائه کرده ایم.
وی از پیگیری ۷۲ مورد تحقیق و تفحص از موضوعات مختلف خبر داد و بیان کرد: تحقیق و تفحص از پارس جنوبی را با جدیت دنبال کرده و همچنان در حال پیگیری هستیم.
نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: طی یک سال گذشته ۲۵۷ سوال و ۴۴۶ تذکر توسط بنده ارائه شده است.
وی از مهمترین موضوعات سوال به قیمت و کیفیت خودرو، شبکه ملی اطلاعات، افزایش قیمت اینترنت و حقوق معلمان اشاره کرد و افزود: تخصیص پزشک به مناطق محروم، ریزگردها، مشکلات معلولان، حقوق بازنشستگان و حذف برخی خانوارها از دریافت یارانه از مهمترین موضوعات تذکرها بوده است.
عملکرد مجلس قابل قبول است
رضایی با دفاع از عملکرد مجلس در حوزه قانون گذاری ادامه داد: قوانین خوبی در این دوره مجلس تصویب شده است که اجرای این قوانین می‌تواند باعث رفع مشکلات و تأمین نیازهای مردم شود.
وی طرح نظام رتبه بندی معلمان، تسهیل مجوزهای کسب و کار، جهش تولید دانش بنیان، طرح تعالی خانواده و جوانی جمعیت، شفافیت قوا، مالیات بر خانه‌های خالی، تأمین امنیت و غذایی کشور را از مهمترین قوانین مصوب مجلس عنوان کرد.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در مورد شفافیت آرا نیز بیان کرد: هر چند هنوز شفافیت آرا نمایندگان تصویب نشده است ولی من تلاش کردم همه موضوعات مهم را شفاف اعلام کنم.
وی افزود: به زودی همه آرا خود در مجلس را از اول مجلس تاکنون به صورت کامل اعلام خواهم کرد. اخیراً این امکان از طریق واحد فناوری مجلس فراهم شده که بتوانیم آرا خود را اعلام کنیم و این آرا را در اختیار مردم خواهم گذاشت.
حال و روز مردم خوب نیست
نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت کشور بیان کرد: حال و روز مردم حال و روز خوبی نیست و همه ما وظیفه داریم که کاری کنیم تا وضعیت رفاهی و معیشتی مردم بهتر شود.
وی خاطرنشان کرد: با اجرای طرح جدید دولت فشار به مردم افزایش یافته است و باید تلاش کنیم که فشار به مردم کمتر شود و در این راستا از همه ابزار نظارتی مجلس استفاده می‌کنیم تا این طرح با صدمات کمتری اجرا شود.
آب چالشی بزرگ است
رضایی در مورد وضعیت آب شهرستان دشتستان نیز گفت: با توجه به کاهش بارش‌ها و افزایش میزان گرما و استفاده از آب، تابستان سختی را پیش رو داریم و در وضعیت آب و برق وضعیت پایداری نداریم.
وی با اشاره به اینکه بزرگترین مشکل مردم در دشتستان مسئله آب است افزود: آب ما وارداتی است و شرایط ناپایداری دارد. یکی از مهمترین راهکارها مهار و ذخیره سازی آبی است که در زمستان می‌آید و باعث خسارت می‌شود.
نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سد دالکی به عنوان بزرگترین و مهمترین پروژه برای اهمیت استراتژیک دارد گفت: تکمیل این سد در حوزه اقتصادی دشتستان نیز اثرگذار است.
وی تأمین آب شرب و کشاورزی را از مهمترین مزایای سد دالکی دانست و ادامه داد: هفته گذشته با حضور معاون رئیس جمهور از این پروژه بازدید کردیم و اکنون پیشرفت سد به بیش از ۴۰ درصد رسیده است.
رضایی افزود: انتظار داشتیم پروژه آب شیرین کن ۱۷ هزار مترمکعبی برازجان زودتر به بهر برداری برسد ولی مسئولان وعده داده اند که این پروژه امسال به بهره برداری می‌رسد و ما هم به جد آن را دنبال می‌کنیم.
یک بیمارستان کفاف دشتستان را نمی‌دهد
عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی تکمیل پروژه بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان را یکی دیگر از مطالبات مهم مردم در دشتستان دانست و تصریح کرد: بیمارستان شهید گنجی کفاف ۵۰۰ هزار نفر اهالی شهرستان دشتستان و شهرهای اطراف را نمی‌دهد و باید بیمارستان جدید تکمیل شود.
وی با اشاره به اینکه فاز نخست بیمارستان ۱۷ شهریور برازجان دارای پیشرفت ۸۰ درصدی است اضافه کرد: امیدواریم امسال با تکمیل این فاز شاهد اجرای مرحله دوم و پایانی این پروژه مهم باشیم.
رضایی از پیگیری و اخذ ردیف بودجه برای محور نمازگاه – ارم – بوشکان خبر داد و اظهار داشت: مسئولان وزارت راه وعده داده اند که این پروژه امسال اجرایی شود و شاهد بهبود این مسیر مهم باشیم.
وی از انجام مذاکره برای بهسازی مسیر کلمه – نینیزک – برازجان خبر داد و افزود: بزرگراه برازجان کنارتخته اسیر کمبود اعتبار شده است و پیگیری‌های مستمری برای رفع مشکلات آن و تسریع در اجرای آن داریم.
احضار وزیر نیرو به خاطر آب دشتستان
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد وضعیت بهداشتی آب دشتستان گفت: بخشی از آب دشتستان که تحت نظارت و مدیریت آبفا است، از نظر بهداشت و سلامت مشکلی ندارد ولی متأسفانه ۴۰ روستا که تحت مدیریت آبفا نیست با مشکل روبرو است که این مسئله دردآور است.
وی تصریح کرد: این موضوع را در قالب یک سوال از وزیر نیرو مطرح کرده و موضوع را رها نخواهیم کرد. وزیر نیرو را برای پاسخگویی به این مسئله به مجلس احضار کرده و به هیچ وجه از حق مردم کوتاه نخواهیم آمد.
رضایی در مورد کمبود آب در سطح شهرستان گفت: بخش قابل توجهی از آب در شبکه‌های آبرسانی هدر می‌رود که نوسازی شبکه را با جدیت دنبال می‌کنیم. البته انتظار می‌رود صرفه جویی لازم در مصرف آب از سوی دستگاه اجرایی و مردم انجام شود.
وی افزود: با تأمین اعتبار از سوی وزارت نفت، بهسازی مسیر و راه گیسکان را دنبال کرده ایم و امسال عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد و حدود ۱۰ کیلومتر آن در فاز اول آسفالت خواهد شد.
قیمت بنزین افزایش نمی‌یابد
نماینده مردم شهرستان دشتستان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد افزایش قیمت بنزین بیان کرد: مجلس مصوبه‌ای در این زمینه ندارد و دولت هم بدون مصوبه مجلس نمی‌تواند این کار را انجام دهد و در حال حاضر چنین بحثی مطرح نیست.
وی به کمبود زیرساخت‌های فرهنگی، ورزشی و هنری در شهرستان اشاره کرد و ادامه داد: حق دشتستان به خوبی ادا نشده و از گذشته تاکنون شاهد ظلم در حق دشتستان هستیم و این رویه باید اصلاح شود. دشتستان را نباید به چشم یک شهرستان دید در حالی که یکی از بخش‌های شهرستان دشتستان هم بیش از برخی شهرستان‌ها جمعیت دارد.
رضایی در پاسخ به سوالی در مورد انتصابات وزارت نفت در استان بوشهر گفت: در نطق اخیر در مجلس هم به این مسئله اشاره کردم و رئیس جمهور هم در این زمینه دستور دادند ولی دستور رئیس جمهور هم در وزارت نفت و جاهای دیگر روی زمین مانده است.
عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این وضعیت و بی احترامی به نیروهای متخصص و توانمند استان بوشهر قابل تحمل نیست تاکید کرد: از ابزار نظارتی خود در مجلس استفاده خواهیم کرد.
اجحاف در حق دشتستان پذیرفتنی نیست
وی افزود: دشتستان یک چهارم جمعیت استان بوشهر را دارد ولی حق این شهرستان به اندازه جایگاه آن ادا نشده است. همه باید کمک کنیم که حق این شهرستان را بگیریم.
رضایی با بیان اینکه بیشترین مسئولیت را در این زمینه بنده بر عهده دارم افزود: مخاطب اول این بحث خودم هستم و امیدوارم با کمک شما بتوانیم حق شهرستان را بگیریم.
وی گفت: این تعداد جمعیت داریم و این همه متخصص و نخبه در دشتستان وجود دارد و قابل مقایسه با دیگر شهرستان‌ها نیستیم ولی یک بیمارستان داریم و این ظلم است. وضعیت شهرستان دشتستان عادلانه نیست.
رضایی به مشکلات و عقب ماندگی‌ها در حوزه زیرساخت‌های درمانی، ورزشی، فرهنگی و هنری، آموزشی راه و…. اشاره کرد و ادامه داد: رویه توزیع امکانات و اعتبارات در استان بوشهر عادلانه نیست و این رویه باید اصلاح شود. مخاطب اول خودم هستم و به کمک شما اهالی رسانه نیاز دارم.