زیرساخت‌های بندر دیر تقویت می‌شود/ توسعه ارتباط با همسایگان
زیرساخت‌های بندر دیر تقویت می‌شود/ توسعه ارتباط با همسایگان

بوشهر- استاندار بوشهر از توسعه ارتباطات تجاری بین بنادر استان بوشهر با کشورهای همسایه خبر داد و گفت: زیرساخت‌های بندر دیر برای توسعه صادرات تقویت می شود.

به گزارش خبرنگار مهر، احمد محمدی زاده عصر یکشنبه در آئین افتتاح پروژه‌های هفته دولت در دیر اظهار داشت: شهرستان دیر در کنار همه ظرفیت‌هایی که در حوزه شیلات، تجارت و بازرگانی و صنعت داشته است، امروز ظرفیت‌های جدیدی هم پیدا کرده که باید آنها را توسعه دهیم.
استاندار بوشهر درباره ظرفیت بندر دیر در مبادلات مرزی و تجاری با کشور قطر، افزود: بندر دیر به لحاظ جغرافیایی نزدیک ترین مکان به بندر الرویس قطر است و فرصت اقتصادی برای صادرات و واردات ما است که از گذشته شروع شده است و باید زیرساخت‌های آن به گونه‌ای برنامه ریزی کنیم که به خوبی توسعه یابد.
وی با اشاره به بازدید هیئت قطری از بندر دیر و نشست با آنها، بیان کرد: فرصت‌ها و ظرفیت‌های بندر دیر برای هیئت قطری تشریح کرده ایم و اینکه دیر و قطر در واقع دو مکمل یکدیگر هستند.
محمدی زاده گفت: امروز همه منابع سرمایه گذاری در بندر دیر فراهم شده و به سرعت در حال انجام است.
وی تاکید کرد: امیدوارم زیرساخت‌های بندر دیر برای توسعه صادرات ابتدا به کشور قطر و بعد بحرین و مناطق دیگر در جنوب خلیج فارس روز به روز تقویت و قوی‌تر شود و ما در این جهت حرکت می‌کنیم و این بخشی از کارهایی است که شروع کرده‌ایم و در فرصت‌های بعدی کارهای دیگر برای تکمیل زیرساخت‌های اینجا انجام خواهیم داد.
استاندار بوشهر با اشاره تکمیل شدن ظرفیت ساحل شهرستان‌های جنوبی برای استقرار واحدهای گازی و پتروشیمی در عسلویه و کنگان، خاطرنشان کرد: پیگیر هستیم تا ظرفیت ساحل دیر به سمت بردخون به فعالیت‌های صنایع پتروشیمی اختصاص یابد که خوشبختانه طبیعت و جغرافیا و منابع گازی هم به اینجا کمک کرده است؛ بخشی از منبع بزرگ گازی پارس شمالی در شهرستان دیر قرار دارد که دولت بنا به نیاز کشور به گاز طبیعی حتماً پارس شمالی را فعال می‌کند.

وی عنوان کرد: از ظرفیت فعال سازی پارس شمالی برای استقرار واحدهای جدید پالایشگاهی، پتروپالایشگاهی و پتروشیمی در ساحل دیر استفاده کنیم، بنابراین توسعه بعدی صنایع پتروشیمی ما در منطقه ساحلی دیر خواهد بود.
محمدی زاده گفت: همین الان هم سرمایه گذاری داریم که بخشی از آنها قبلاً اینجا بوده اند و با موانعی مواجه شدند که مشکلات آنها حل کردیم و قول شروع عملیات اجرایی خود دادند از جمله شرکت فاتح صنعت که یک طرح بزرگ اینجا دارد و هم در حوزه صنایع پایین دستی پتروشیمی و هم ساخت تجهیزات مرتبط به گاز و صادرات و پایانه‌های گازی فعالیت دارد و با یک شرکت دیگر نیز در حال مذاکره هستیم.
وی با تاکید بر استفاده از تجربه دفاع مقدس در امروز، افزود: امروز با جنگ اقتصادی دشمن مواجه هستیم که پیچیدگی‌های دفاع مقدس ندارد و حتی کسانی که در این عرصه وارد می‌شوند از منافع اقتصادی آن هم بهره مند می‌شوند.
استاندار بوشهر یادآور شد: تنها راه موفقیت در جنگ اقتصادی حضور مردم در این عرصه است و دیر همان گونه که در زمین و دریا جنگیده است امروز باید در اقتصاد بجنگد و همه اقشار مردم و سرمایه گذاران وارد عرصه اقتصادی شده و به تولید و اشتغالزایی کمک کنند.
وی با تاکید بر استفاده از فرصت‌های سرمایه گذاری بویژه در بندر دیر، خاطرنشان کرد: امروز بندر دیر نه تنها محور و محل صادرات تره بار به کشور قطر است بلکه سایر کالاها نیز به قطر صادر می‌شود و باید روز به روز صادرات در این منطقه توسعه دهیم.
وی بیان کرد: علاوه بر طرح‌های هفته دولت که افتتاح و کلنگ زنی شده در هفته دفاع مقدس هم چند طرح اساسی در بندر دیر اجرا می‌شود که در این راستا زیرساخت لازم برای واگذاری زمین جهت مسکن به جوانان فراهم شده است.