سازوکار مبهم AFC برای جام ملت‌های ۲۰۲۴ فوتسال آسیا
سازوکار مبهم AFC برای جام ملت‌های ۲۰۲۴ فوتسال آسیا

به گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا سیدبندی مرحله مقدماتی فوتسال جام ملت‌های ۲۰۲۴ آسیا را اعلام کرد. شکل برگزاری مرحله مقدماتی نسبت به دوره‌های گذشته تغییر کرده است و این مرحله دیگر به صورت منطقه‌ای برگزار نمی‌شود. در واقع ممکن است تیمی از شرق آسیا با تیم‌هایی از غرب، مرکز […]

به گزارش خبرنگار مهر، روز گذشته بود که کنفدراسیون فوتبال آسیا سیدبندی مرحله مقدماتی فوتسال جام ملت‌های ۲۰۲۴ آسیا را اعلام کرد. شکل برگزاری مرحله مقدماتی نسبت به دوره‌های گذشته تغییر کرده است و این مرحله دیگر به صورت منطقه‌ای برگزار نمی‌شود.
در واقع ممکن است تیمی از شرق آسیا با تیم‌هایی از غرب، مرکز و یا جنوب شرق آسیا و یا برعکس همگروه بشود. ضمن اینکه در این مرحله ۳۱ تیم حضور دارند که در ۷ گروه چهار تیمی و ۱ گروه سه تیمی با هم رقابت می‌کنند.
در نهایت و بعد از انجام مرحله مقدماتی از تاریخ ۱۰ تا ۲۱ مهر ماه، دو تیم برتر هر گروه راهی مرحله نهایی می‌شوند؛ مسابقاتی که اوایل سال ۲۰۲۴ برگزار می‌شود اما هنوز میزبان آن مشخص نیست.
فدراسیون فوتبال ایران چند ماه پیش مدعی شد اندونزی و مغولستان دو کاندیدای اصلی میزبانی جام ملت‌های آسیا هستند اما AFC هنوز نام میزبان را اعلام نکرده است.
این در حالی است که با این ساز و کار نامشخص، تیم میزبان مرحله نهایی هم در باید بر خلاف عرف و رویه معمول در مرحله مقدماتی و انتخابی شرکت کند. در صورت تعیین میزبان قبل از برگزاری مرحله مقدماتی، احتمالاً بازی‌های گروهی که تیم میزبان مرحله نهایی در آن قرار دارد، بدون در نظر گرفتن نتایج آن تیم لحاظ می‌شود.
تیم ملی فوتسال ایران از ۱۶ دوره گذشته جام ملت‌های آسیا ۱۲ بار به عنوان قهرمانی رسیده است و ژاپن هم با ۴ قهرمانی، دومین تیم پرافتخار قاره کهن محسوب می‌شود.
در دوره گذشته این رقابتها که در سال ۲۰۲۲ به میزبانی کویت برگزار شد، ایران با قبول شکست مقابل ژاپن در فینال به نایب قهرمانی بسنده کرد.