سلطه کُره‌ای‌ها در شمشیربازی آسیا/ ایران همچنان در سایه یک اسلحه
سلطه کُره‌ای‌ها در شمشیربازی آسیا/ ایران همچنان در سایه یک اسلحه

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات شمشیربازی قهرمانی پس از ۶ روز رقابت میان شرکت کنندگان در سه اسلحه مردان و بانوان روز گذشته در ووشی چین به پایان رسید. در پایان این رقابت‌ها و از مجموع ۳۹ مدال توزیعی در هر سه اسلحه سابر، فلوره و اپه مردان و بانوان، کره جنوبی با تصاحب ۱۱ […]

به گزارش خبرنگار مهر، مسابقات شمشیربازی قهرمانی پس از ۶ روز رقابت میان شرکت کنندگان در سه اسلحه مردان و بانوان روز گذشته در ووشی چین به پایان رسید.
در پایان این رقابت‌ها و از مجموع ۳۹ مدال توزیعی در هر سه اسلحه سابر، فلوره و اپه مردان و بانوان، کره جنوبی با تصاحب ۱۱ مدال بالاتر از هفت کشور مدال آور دیگر در این رقابت‌ها در صدر جدول توزیع مدال‌ها ایستاد. این در حالی است که در پایان روز نخست مسابقات، ایران صدرنشین این جدول بود اما در نهایت این جایگاه به رده پنجم تقلیل پیدا کرد.
ایران که با ۱۳ شمشیرباز در چهار اسلحه سابر مردان، سابر بانوان، اپه مردان (چهار نفر) و فلوره مردان (یک نفر) عازم چین شد در پایان رقابت در دو بخش انفرادی و تیمی مسابقات قهرمانی آسیا صاحب سه مدال شد.
مدال آوری ایران از روز نخست مسابقات آغاز شد، آنجا که علی پاکدامن بعد از پیروزی‌های متوالی در مراحل مختلف، در دیدار نهایی هم حریف کره‌ای خود را شکست داد و قهرمان شد و اینگونه هم به سلطه کره‌ای ها در آسیا پایان داد و هم اینکه شمشیربازی ایران را بعد از ۲۲ سال صاحب طلای آسیایی کرد. پیش از این مدال هم محمد رهبری اگرچه از صعود به فینال بازماند اما با قرار گرفتن در جمع چهار نفر برتر همین اسلحه، صاحب مدال برنز مشترک کرد.

ملی پوشان شمشیربازی اسلحه سابر ایران در مسابقات قهرمانی آسیا با هدایت امین قربانی صاحب ۳ مدال انفرادی و تیمی شدند
سومین مدال ایران بازهم در اسلحه سابر و این بار در بخش تیمی به دست آمد. در این بخش از مسابقات تیم ایران بعد از ماه‌ها از سد ژاپن گذشت اما بازهم از رویارویی با کره جنوبی نتوانست به نتیجه برسد و اینگونه از طلای آسیا بازماند و به نایب قهرمانی بسنده کرد.
بدین ترتیب کاروان ۱۳ نفره شمشیربازی ایران با سه مدال اسلحه سابر و بدون نتیجه در خود توجه در سایر بخش‌ها به کار خود در مسابقات قهرمانی آسیا پایان داد تا بازهم ضعف شمشیربازی ایران در سابر اسلحه‌ها و فاصله زیادی که با آسیا دارند، عیان شود. در این رویداد هم اسلحه سابر مردان بار کاروان اعزامی ایران را به دوش کشید و اینگونه ضعف دیگر اسلحه‌ها را در سایه موفقیت خود پنهان کرد و یک تنه ایران را در میان جدول کشورهای مدال آور قرار داد.
کره‌ای ها اگرچه در بخش انفرادی اسلحه سابر مردان مقابل ایران کم آوردند و تسلیم شدند اما در مجموع نشان دادند کماکان قدرت آسیا را در اختیار دارند. آنها در میان کشورهای مدال آور با ۳ مدال طلا و ۴ مدال نقره و ۴ مدال برنز قاطعانه صدرنشین شدند. در این جدول ژاپن با ۶ مدال (۳ طلا، ۱ نقره و ۲ برنز) در رده دوم قرار دارد و چین با ۱۰ مدال (۲ طلا، ۳ نقره و ۵ برنز) در جایگاه سوم است.