سنگ دو میلیاردی پیش پای تیم ملی فوتبال هفت نفره برای اعزام جهانی!
سنگ دو میلیاردی پیش پای تیم ملی فوتبال هفت نفره برای اعزام جهانی!

به گزارش خبرنگار مهر، حضور در مسابقات قهرمانی جهانی یکی از برنامه‌های مصوب برای تیم ملی فوتبال هفت نفره بود. با این حال و با وجود برگزاری چند مرحله اردوی استعدادیابی و آماده سازی، این اعزام جهانی از دستور کار خارج شد. این در حالی بود که تیم ملی فوتبال هفت نفره طی دو سال […]

به گزارش خبرنگار مهر، حضور در مسابقات قهرمانی جهانی یکی از برنامه‌های مصوب برای تیم ملی فوتبال هفت نفره بود. با این حال و با وجود برگزاری چند مرحله اردوی استعدادیابی و آماده سازی، این اعزام جهانی از دستور کار خارج شد.
این در حالی بود که تیم ملی فوتبال هفت نفره طی دو سال گذشته در هیچ رویدادی شرکت نداشت و قرار بود به واسطه حضور در مسابقات قهرمانی جهان طلسم غیبت در میادین بین المللی را بشکند. این تیم که در بازی‌های پارالمپیک ریو به عنوان نایب قهرمانی دست یافت، رنکینگ دوم جهان را در اختیار دارد و به این واسطه یکی از ۱۶ سهمیه فدراسیون جهانی فوتبال هفت نفره را برای شرکت در مسابقات جهانی به خود اختصاص داد.
با همه اینها اما مسئولان فدراسیون جانبازان و معلولان تصمیم به لغو اعزام این تیم گرفتند. مصوبه هیأت رئیسه این فدراسیون مبنی بر اولویت قرار گرفتن بازی‌های پاراآسیایی ۲۰۲۲ هانگژو چین و بازی‌های پارالمپیک ۲۰۲۴ پاریس فرانسه برای اعزام در تمام رشته‌ها دلیلی بود که از طرف شروین اسبقیان رئیس فدراسیون برای این تصمیم عنوان شد.
فوتبال هفت نفره بعد از بازی‌های ۲۰۱۶ ریو از فهرست رشته‌های پارالمپیکی حذف شد. این رشته در فهرست رشته‌های بازی‌های پاراآسیایی هم قرار ندارد و به همین دلیل اولین ترکش مصوبه جدید فدراسیون جانبازان و معلولان به تیم ملی این رشته خورد. با این حال و به دنبال برخی رایزنی‌ها، مسئولان فدراسیون از موضع خود برای امتناع از اعزام تیم ملی فوتبال هفت نفره تا حدی کوتاه آمده اند البته با شرط و شروط گذاشتن مالی!
سنگ بزرگ مالی در مسیر جهانی
پیگیری خبرنگار مهر نشان می‌دهد که مسائل مالی در منتفی کردن اعزام تیم ملی فوتبال هفت نفره به مسابقات جهانی بی تأثیر نبوده است؛ کمااینکه حالا تأمین هزینه‌های لازم به عنوان شرط اعزام تعیین شده است.
مسابقات فوتبال هفت نفره قهرمانی جهان اردیبهشت ماه سال آینده به میزبانی بارسلون اسپانیا برگزار می‌شود. هزینه اعزام تیم ملی ایران به این رقابت‌ها ۲.۵ میلیارد تومان پیش بینی شده است. طبق توافقات صورت گرفته، مسئولان فدراسیون جانبازان و معلولان پرداخت یک پنجم یعنی تنها ۵۰۰ میلیون تومان از کل هزینه را متقبل شده اند و مابقی آن که ۲ میلیارد تومان می‌شود باید توسط انجمن فوتبال هفت نفره و از طریق جذب اسپانسر تأمین شود.
البته ۲ میلیارد تومان رقم کوچک و کمی نیست اما به هر حال تأمین آن شرط اعزام تیم ملی فوتبال هفت نفره به مسابقات قهرمانی جهان عنوان شده و به همین دلیل فدراسیون جانبازان و معلولان هنوز آمادگی قطعی ایران برای شرکت این تیم در مسابقات قهرمانی جهان را به برگزارکنندگان مسابقات اعلام نکرده است.
رایزنی با اوکراینی‌ها و پیگیری اردوها در عین بلاتکلیفی!
فدراسیون جانبازان و معلولان برای تأمین این بودجه مهلتی را تعیین کرده بود که از زمان آن گذشته است اما مسئولان فوتبال هفت نفره کماکان امیدوار به تأمین آن هستند و به همین دلیل برای پیگیری اردوها و تمرینات‌شان برنامه ریزی کرده اند و حتی با اوکراین هم رایزنی‌هایی جهت تمرین مشترک و دیدار تدارکاتی داشته اند.
البته این اقدام در راستای دعوتنامه ارسالی از سوی اوکراین انجام شده است. در این دعوتنامه از تیم ملی فوتبال هفت نفره دعوت شده تا ۱۲ فروردین ماه به منظور تمرین مشترک و برگزاری دو دیدار تدارکاتی با اوکراین سفری به استانبول داشته باشد. مسئولان تیم ملی فوتبال هفت نفره اما با در نظر گرفتن مسائل مالی، اوکراینی‌ها را به حضور در کیش دعوت کرده اند تا مشابه برنامه پیشنهادی آنها را در این جزیره اجرا کنند.
در عین حال پیگیری اردوهای آماده سازی تیم ملی فوتبال هفت نفره هم در برنامه است؛ به طوری که قرار است این اردوها بعد از یک ماه از امروز شنبه (۲۷ آذرماه) از سر گرفته شود. برای دور جدید تمرینات ۱۷ بازیکن به اردوی آماده سازی دعوت شده اند.
بهنام آرندی، علیرضا زارع، مسلم مهرابیان، وحید نواب، یاسر رستمی، حسین تیزبر، حسن صفری، جاسم بخشی، مهدی بخشی، شهاب رحیمی، مسعود ژولیده، شمس الدین شهبازی، مسلم خزایی، احسان معصوم زاده، عباس ترابی، سعید فرجی، نوید جهانگرد و محمدجواد عظیم زاده ۱۷ بازیکنی هستند که به دور جدید تمرینات تیم ملی فوتبال هفت نفره دعوت شده اند تا زیر نظر امین الله مانی سرمربی تیم و دیگر همکارانش در کادر فنی پیگیر تمرینات‌شان باشند.
در صورتیکه انجمن فوتبال هفت نفره بتواند ۲ میلیارد تومان مورد نظر را تأمین کند این اردوها طی ماه‌های آینده هم پیگیری می‌شود و تیم ملی فوتبال هفت نفره طبق برنامه ۷ اردیبهشت ماه عازم اسپانیا خواهد شد در غیراین صورت پرونده این تیم و حضورش در مسابقات قهرمانی جهان با مُهر لغو به طور کامل بسته خواهد شد.