سهل انگاری میهمانان نوروزی گناوه نسبت به پروتکل‌های بهداشتی
سهل انگاری میهمانان نوروزی گناوه نسبت به پروتکل‌های بهداشتی

گناوه آنلاین؛ نوروز امسال در بندر گناوه پس از ۲ سال کرونایی حال و هوایی متفاوت دارد و شمار زیادی از مسافران و گردشگران این منطقه ساحلی را برای گذراندن تعطیلات نوروز خود انتخاب کرده اند.

به گزارش ایرنا، در آستانه عید نوروز که ستاد ملی کرونا تزریق دو دز واکسن را به عنوان شرط سفرهای نوروزی اعلام کرد، بندر گناوه در اولین روز تعطیلات با خیل عظیم مسافران و گردشگران نوروزی مواجه شد.

حضور انبوه میهمانان نوروزی اگرچه فرصتی برای توسعه و درآمدزایی مردم این منطقه است اما نکته حایز اهمیت در این مدت غفلت و سهل انگاری جمعیت زیادی از هموطنان نسبت به رعایت  پروتکل های بهداشتی است.

درحالی که گناوه هفته اول تعطیلات نوروزی را شلوغ و با حضور بیش از ۲ میلیون مسافر و گردشگر نوروزی سپری کرد و هفته دوم این ایام نیز پیش رو است، در گناوه وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در میان میهمانان نوروزی به کمترین حد رسیده است.

در یک هفته ای که از تعطیلات نوروز گذشت، ساحل و بازار بندرگناوه با بیشترین حجم گردشگران و مسافران  مواجه بود اما پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی در میان هموطنان مغفول و فراموش شده است.

بر اساس گزارش میدانی یک هفته‌ای خبرنگار ایرنا از ساحل و بازار بندر گناوه، حدود ۹۵ درصد مسافران و گردشگران پروتکل های بهداشتی را رعایت نمی کنند که این موضوع زنگ خطری  برای پیک موج جدید کرونا در این شهرستان است.

                                                          سهل انگاری میهمانان نوروزی گناوه نسبت به پروتکل‌های بهداشتی

شواهد و قرائن نشان داده که تزریق واکسن کرونا بدون رعایت پروتکل های بهداشتی نمی تواند افراد را در برابر بیماری کووید ۱۹محفوظ کند و حتی خیلی از کشورها به رغم تزریق واکسن به علت سهل انگاری و رعایت نکردن شیوه های نامه بهداشتی مجدد با موج جدید این ویروس مواجه شده اند.

هموطنان با نگاهی به دو سال اخیر و مرگ و میرهای ناشی از کرونا نباید فراموش کنند که در این مدت کادر پزشکی در سراسر کشور در راه خدمت به بیماران کرونایی جانشان را از دست دادند و خیلی از خانواده ها نیز با مبتلا شدن به این بیماری داغدار شدند.

مسئولان و مردم گناوه نگران هستند که حضور هموطنان اقصی نقاط کشور در این شهر بدون رعایت پروتکل های بهداشتی بار  دیگر موجی از بیماری منحوس کرونا را در این شهرستان تشدید کند.

سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در سفر اخیر خود به شهرستان گناوه هشدار داد: بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی با توجه به حجم بالای مسافر در این استان منجر به بروز موج جدید کرونا خواهد شد.

به گفته دکتر حسن ملکی‌زاده، رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی در فضاهای بسته، اماکن گردشگری و تجاری عامل انتقال ویروس کرونا است و اگر مردم رعایت نکنند شاهد بحرانی مانند موج ششم خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه روزانه شاهد افزایش موارد ابتلا و بستری‌ها در این استان هستیم این زنگ خطری برای ورود به پیک هفتم خواهد بود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تاکید کرد: کاهش درصد رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط هم استانی‌ها و مسافران ما را به سمتی سوق خواهد داد که بعد از پایان تعطیلات نوروزی به سمت افزایش تعداد ابتلاها، بستری‌ها و در نهایت فوتی‌ها برویم.
وی استفاده نکردن از ماسک را در مدت تعطیلات نوروز نادرست خواند و گفت: این امر بسیار خطرناک است و مردم باید همچنان استفاده از ماسک و انجام واکسیناسیون را برای حفظ سلامت خود به صورت جدی ادامه دهند.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی بوشهر مردم را دعوت به تکمیل واکسیناسیون کرد و ادامه داد:همه واکسن‌های موجود در کشور در سبد واکسیناسیون استان بوشهر و شهرستان گناوه موجود است و از همه هم‌میهنان که به این استان مراجعه می‌کنند درخواست می‌شود نسبت به تکمیل واکسیناسیون خود اقدام کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان گناوه  هم تاکید کرد: کاهش موارد ابتلا به کرونا نباید این ذهنیت را ایجاد کند که این ویروس تمام شده است.

دکتر عصمت حیدری  اظهار می دارد: هر گونه سهل انگاری در رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی شامل نزدن ماسک مناسب، رعایت نکردن فاصله اجتماعی و حضور در اماکن شلوغ و در کنار آن تکمیل نکردن  واکسیناسیون می تواند منجر به شروع پیک جدیدی از بیماری کرونا در شهرستان گناوه شود.

هم هموطنان و هم اهالی شهرستان گناوه باید نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی اهتمام جدی ورزند زیرا که خطر کرونا در کمین است و هنوز ریشه کن نشده است.