صلاح نبود شمشیربازان ما کره‌جنوبی را در فینال آسیا شکست دهند!
صلاح نبود شمشیربازان ما کره‌جنوبی را در فینال آسیا شکست دهند!

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران روز گذشته در چارچوب مسابقات قهرمانی آسیا موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی شد. این تیم بعد از اینکه با انجام تنها یک دیدار به مرحله نیمه نهایی مسابقات رسید، در این مرحله برابر ژاپن صاحب برتری شد و به فینال راه یافت. پیروزی برابر […]

به گزارش خبرنگار مهر، تیم ملی شمشیربازی اسلحه سابر ایران روز گذشته در چارچوب مسابقات قهرمانی آسیا موفق به کسب عنوان نایب قهرمانی شد. این تیم بعد از اینکه با انجام تنها یک دیدار به مرحله نیمه نهایی مسابقات رسید، در این مرحله برابر ژاپن صاحب برتری شد و به فینال راه یافت.
پیروزی برابر ژاپن در حالی به دست آمد که این تیم در رویدادهای اخیر همواره سد راه ایران شده بود اما این بار نتوانست از پس آمادگیِ بالای ملی پوشان ایران برآید و شکست را متحمل شد.
شاگردان امین قربانی بعد از این برد ارزشمند، در فینال مسابقات برابر کره جنوبی قرار گرفتند اما همچون همیشه مغلوب قدرت کره‌ای ها شدند و اینگونه بازهم از قهرمانی آسیا بازمانده و به نایب قهرمانی بسنده کردند.
شکست دادن کره جنوبی از ایده آل های شمشیربازی اسلحه سابر است که به ویژه تحقق آن در این رقابت‌ها، گام بزرگی در جهت کسب سهمیه تیمی المپیک به حساب می‌آمد. با این اوصاف این مهم به خاطر قدرت بالایی که کره‌ای ها در اختیار دارند، محقق نشد اگرچه رئیس فدراسیون شمشیربازی کشورمان تاکید دارد اصلاً رسیدن به این مهم یعنی غلبه بر کره جنوبی در این رقابت‌ها به صلاح نبود!
علیرضا پورسلمان که در محل برگزاری مسابقات شمشیربازی قهرمانی آسیا در ووشی چین حضور دارد در گفتگو با خبرنگار مهر با ابراز رضایت از سه مدال انفرادی و تیمی که در اسلحه سابر مردان به دست آمد، گفت: در این اسلحه، نتایج خوب و در حد انتظار بود؛ به ویژه در بخش تیمی که ملی پوشان موفق به شکست دادن ژاپن شدند. در چند رویداد، ملی پوشان ما مقابل ژاپنی‌ها شکست می‌خورند اما در این دوره با اقتدار آنها را شکست دادند. برای این بازی استرس زیادی بود اما خوشبختانه به نتیجه رسید.
وی در مورد دیدار فینال که با شکست برابر کره جنوبی همراه بود، خاطرنشان کرد: در بخش انفرادی بازیکنان توانستند از مورد کره‌ای ها نتیجه بگیرند، در بخش تیمی هم به زودی مقابل کره جنوبی سدشکنی می‌کنیم. در این رقابت‌ها اصلاً صلاح نبود که برابر تیم کره جنوبی نتیجه بگیریم. ما برای بخش تیمی اسلحه سابر برنامه یک استراتژی داریم و نمی‌خواهیم فعلاً دستمان رو شود.
«یعنی این توانایی در تیم ملی شمشیربازی اسلحه وجود داشت که کره جنوبی را شکست دهد اما نمی‌خواست؟» رئیس فدراسیون در پاسخ به این پرسش گفت: نمی گویم که می‌توانستیم کره جنوبی را شکست دهیم اما در این رقابت‌ها هم اصلاً غلبه بر این تیم در برنامه نبود. می‌خواستیم به عنوان یکی از مهمترین اهداف، ژاپن را شکست دهیم که توانستیم. در مورد کره جنوبی هم برنامه داریم. شمشیربازی اسلحه سابر ایران این قابلیت را دارد که کره جنوبی را ببرد و شاید در رویدادهای دیگر به این مهم برسیم.
پورسلمان به عملکرد اسلحه سابر بانوان در مسابقات قهرمانی آسیا اشاره کرد و افزود: در این اسلحه انتظار داشتیم که ملی پوشان بهتر باشند. البته کیانا باقرزاده و نجمه سازنچیان خوب کار کردند. کیانا روی اشتباه داوری باخت وگرنه می‌توانست در جمع ۱۶ نفر برتر قرار بگیرد. او مقابل ژاپن خیلی خوب کار کرد و در نهایت هم با نتیجه ۱۵ به ۱۴ متحمل شکست شد.
وی در واکنش به این موضوع که «در دو اسلحه دیگر همچنان نتایج در حد انتظار نیست» تصریح کرد: نتیجه گیری در سایر بخش‌ها به زمان بیشتری نیاز دارد. پروسه‌ای که ۷ – ۶ سال مغفول مانده بود به ۴ سال زمان نیاز دارد تا یک نسل جدید از آن ساخته شود. باید ببینیم در آسیا چه جایگاهی داریم تا بر اساس آن بتوانیم برنامه ریزی دقیق‌تری داشته باشیم. در اسلحه اپه این اولین حضورمان بعد از کرونا بود. جایگاه را دیدیم و حالا باید بر اساس آن، برای عقب ماندگی‌ها برنامه ریزی کنیم.
رئیس فدراسیون شمشیربازی به مسائل مالی لازم برای جبران تمام عقب ماندگی‌ها اشاره کرد و گفت: یک فدراسیون هستیم و ۶ اسلحه در رده‌های سنی مختلف که هر کدام هزینه‌های زیادی دارد. برای همین مسابقات قهرمانی آسیا اگر وزارت ورزش کمک مالی نمی‌کرد واقعاً برای اعزام به مشکل بر می‌خوردیم. علاوه بر این به لحاظ امکانات و نیروی انسانی هم مشکلات زیادی داریم. در چین و همین سالن مسابقات ۶۰ پیست وجود دارد اما کل پیست‌های ما در کشور به ۲۰ می‌رسد. در کل کشور بیشتر از ۱۰ مربی با کیفیت برای اسلحه فلوره نداریم. اینها مشکلاتی است که برای جبران عقب ماندگی در دیگر اسلحه‌ها با آنها مواجهیم اما با این حال برای همه بخش‌ها برنامه داریم که به تدریج اجرا می‌شوند.